Salı, Ocak 26, 2021

Merkez Bankası Başkanı Ağbal’ın kritik kripto para açıklaması!

Bitcoin başta olmak üzere, Türkiye’nin para birimine ilgisi gün geçtikçe artan birçok kripto, yeni yasal düzenlemeler ve projenin devlete ait dijital varlıkları ile ilgili güncel haberler gelmeye devam ediyor. Son olarak Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’dan “kripto para birimleri üzerinde test çalışması” üzerine bir açıklama geldi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine danışan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, kripto para projesi hakkında bilgi verdi. 25 Aralık’ta İhlas Haber Ajansı haberini sayfasına taşıyan Sözcü gazetesi, “Merkez Bankası’nın şeffaflık çerçevesinde adımlar atacağını” bildirdi.

Raporda Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın şu sözleri vurgulandı:

“2021’in ikinci yarısında kripto para birimleri üzerinde pilot testler başlatmaya hazırlanıyoruz.”

Türkiye Merkez Bankası’nın “şeffaflık” sloganı

Hükümetin Merkez Bankası ile birlikte yüzde 5 enflasyonu hedeflediğini belirten Ağbal, “Dalgalı kur rejimine devam edeceğiz” sözünün altını çizdi.

2020 yılında Türk lirasının ABD doları karşısında değer kaybetmesi ile Merkez Bankası kararlarının öneminin arttığı biliniyor. Bu kapsamda Ağbal, döviz piyasası kararlarında “şeffaflık” ilkesine önem vereceklerini belirterek şu sözlerle şunları söyledi:

“[…] Döviz biriktireceksek bu şeffaf olur, döviz biriktireceksek plan ve program dahilinde önceden ilan edilir. Sırf döviz biriktireceğimiz için döviz piyasasındaki döviz hareketlerini etkilemeyeceğiz. “

Yeni yıl itibarıyla “günlük bazda geciken takas işlemleri” hakkında bilgi vermeye başlayacaklarını vurgulayan Ağbal, 2021’in ikinci yarısında kripto para birimleri ile ilgili pilot testlere başlamaya hazırlandıklarını belirtti.

Türkiye ekonomisinde kan değişimi

Coinotag’ın daha önce yayınladığı üzere 6 Kasım Cuma akşamı görevden alınan kararname ile görevden alınan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, yerine Ağbal eski maliye bakanı Naci yerine Uysal getirildi.

8 Kasım Pazar günü resmi Instagram hesabından açıklama paylaşan eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Yaklaşık 5 yıldır görev yaptığım bakanlık görevime, bu sebeple devam etmeme kararı aldım. sağlık sorunlarım ”dedi ve bakanlık görevini Lütfi Elvan’a devretti.

Görev değişikliklerinin yanı sıra teknolojik hamleler de yapan TCMB, geçtiğimiz günlerde gerçek zamanlı fon transfer sistemini HIZLI uygulamaya koydu.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 31,921.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.18
  THYAO.IS₺12.70
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.64
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.18