Cuma, Kasım 27, 2020

Merkez Bankaları: COVID-19, CBDC’lere olan finansal düzenleme ilgisini hızlandırıyor

COVID-19 pandemisi, diğer şeylerin yanı sıra, küresel piyasaları ciddi şekilde etkiledi ve pandeminin sonuçlarıyla ilgili olarak, bu hafta Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina’nın ev sahipliğinde Merkez Bankası Yöneticiler Kulübü’nün çevrimiçi toplantısında birkaç temsilci toplandı . Toplantıda, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarından temsilciler salgının etkilerini tartıştılar.

COVID-19’un etkilerinin, finansal düzenleyicilerin artık merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ile “gittikçe daha fazla” ilgilenmesinin nedenlerinden biri olduğuna inanıyorlardı. Temsilciler, Merkez Bankası Başkanlar Kulübü’nün Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Alexey Zabotkin’in ev sahipliğinde yaptığı bir takip toplantısında düzenleyicilerin CBDC’lere artan ilgisiyle ilgili konuyu tartıştılar.

Temsilcilerin bakış açısından, bir merkez bankası, CBDC’lerin para politikası ve finansal istikrar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesine “öncelik vermeli” ve ardından “siber riskleri önlemek ve hafifletmek için” bir prosedür geliştirmeye devam etmelidir. Buna ek olarak temsilciler, pandeminin e-ticaretin yanı sıra dijital yerleşim teknolojilerinin genişlemesini de etkilediğini kaydetti.

Toplantı, Karadeniz bölgesi, Balkan ülkeleri ve ötesindeki 26 merkez bankasından temsilcilerden oluştu. Merkez bankası başkanlarının yanı sıra toplantıda Uluslararası Para Fonu ve Dünya Ekonomik Forumu’nun yanı sıra Uluslararası Ödemeler Bankası’ndan temsilciler de vardı.

COVID-19’u takip eden aylarda, birkaç merkez bankası, CBDC projeleri ile ilgili güncellemeleri duyurdu. Şubat ayında, bazı bankalar bir IMF konferansının oturum aralarında dijital para birimleri hakkında bir tartışma düzenledi. Geçen ayın başlarında, bazı ülkelerdeki merkez bankaları Uluslararası Ödemeler Bankası ile kendi CBDC’leri üzerinde potansiyel işbirliklerini vurgulayan bir rapor yayınladı.

Şimdiye kadar Çin, CBDC projesi olan dijital yuan’ı takip etmede en aktif ülke oldu. Aslında, Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang, geçtiğimiz günlerde pilot programında, dijital yuan’ın bugüne kadar toplamda 2 milyar yuan’dan (yaklaşık 299 milyon $) fazla olan dört milyondan fazla işlemde kullanıldığını açıklamıştı.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺45.32
  THYAO.IS₺12.20
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.14
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.28