Madencilik Nedir, Nasıl Yapılır?

Madencilik (Mining) 1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para madenciliği gereken bilgisayar donanımlarının alındığında özel yazılım sayesinde karmaşık problemlerin çözülerek kripto para transfer işlemlerinin onaylanarak yeni üretilen kripto paranın problemleri çözen bilgisayara verilerek pasif gelir elde edilebilen ve blockzinciri teknolojisinin gelişimine katkıda bulunulacak bir sistemdir. 

Kripto para madencileri blokzincirindeki transfer işlemlerini doğruladıktan sonra onaylar ve bu blokzincirlerin kodlamalarının kopyalarını saklar. 

Kripto para madenciliğinin 4 farklı yöntemi vardır. Bunlar arasında en çok kullanılanı GPU ve ASIC Madenciliğidir. Bunların haricinde CPU ve Bulut madenciliği de vardır fakat günümüzde pek kullanılmamakla birlikte güçleri yetersiz kalmaktadır.

GPU Madenciliği (Ekran Kartı Madenciliği)
Ekran kartlarının çipleri yani işlemcileri hesaplamalar yaparak gerçekleştirilen bu madencilik türü günümüzde fazlasıyla kullanılmaktadır. Grafik kartlarında bulunan çipler işlemcilerin çiplerine nazaran daha güçlüdür. Ekran Kartı Madenciliği genellikle Ethereum’da kullanılır.

CPU Madenciliği (İşlemci Madenciliği)
Evde bulunan herhangi bir bilgisayara kurulan yazılım ile işlemci madenciliği yapılabilir. Fakat bu yöntem neredeyse hiç kullanılmamaktadır çünkü çok güçsüz kalmaktadırlar. Günümüzde bilindik kripto para birimleri işlemci madenciliğini maalesef kabul etmemektedir.

ASIC Madenciliği 
Belirlenmiş özel bir görevi yerine getirmek üzere tasarlanan sistemlerdir. Sistemin içerisindeki yazılım ve donanımlar devreleri kripto para madenciliği gerçekleştirmek üzere özel bir donanım haline getirir. Bu sistemler her ne kadar güçlü olsa da çok fazla enerji tüketmektedir. Bu sistemler ciddi enerji tüketimi yapmaktadır ve güçlü elektrik altyapılarına ihtiyaç duymaktadır.

Bulut Madenciliği
Donanımı, zamanı, birikimi, sermayesi olmayan kişiler için sunulan bir hizmettir. Bulut madencilik sistemlerinden işlemci gücü kiralanır ve istenilen madencilik havuzuna yönlendirilerek kripto para madenciliği yapılır. Bulut madencilik sistemi günümüzde her geçen gün zorlaşmaktadır.

Madencilik yapan bir kişi ortalama 10 ayda sistemini amorti edebilmektedir. Eğer madenciliğini yaptığı kripto para birimi bu süreç içerisinde değerlendikçe amorti süresi azalmaktadır. Kripto para biriminin 2 kat değerlenmesi amorti süresini ortalama 5 aya indirmektedir. Fakat bu işin riskleri de vardır, madenciliği yapılan kripto para biriminin değer kaybetmesi amorti üresini uzatmaktadır.

Günümüzde madencilik yüzünden piyasada ekran kartı bulmak bi hayli zor ve kara borsaya başvurmak durumunda kalınabiliyor. Günümüzde en çok kullanılan GPU Madenciliğinden örnek vermek gerekirse 4 ekran kartı ile başlangıç öneriliyor. Ekran kartının günümüz piyasasında GTX 1650 – GTX 1650Tİ – GTX 1660Tİ vb. öneriliyor. Tabi madencilik için özel ekran kartları içinde firmalar çalışmalarını sürdürüyor.

 

Feragatname: Konu ile ilgili yorumlar ve analiz bulguları yalnızca ilgi kişilerin veya yazarın görüşleridir, kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı ya da haber kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!