Pazartesi, Kasım 30, 2020

Logo Yazılım Hisse Senedi Yorum ve Analiz – (26.10.2020)

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

2020 3. Çeyrek Bilanço Analiz

Kapanış Fiyatı: 103,50 TL
Hedef Fiyat: 131 TL

3Ç20 döneminde beklenti üzerinde 31 mn TL net dönem karı

Logo yazılım 3Ç20 döneminde 29 mn TL olan kar beklentisinin üzerinde 31 mn TL net kar açıkladı. Net kar önceki yılın aynı dönemine göre %55, bir önceki çeyreğe göre ise %1 artış gösterdi. Cirodaki artış ve 10.5 milyon TL kur farkı geliri net karı pozitif etkiledi. Kar marjlarındaki daralma net karı negatif etkileyen ana faktör oldu. Hizmet maliyetleri ile reklam ve satış giderlerinin artması, kar marjlarında daralmaya neden olurken 2Ç20 dönemindeki güçlü operasyonel sonuçların 3. Çeyrekte korunamadığını görüyoruz.

Satış gelirleri 3Ç20 döneminde büyümeye devam etti

Satış gelirleri, 3Ç20 döneminde önceki çeyreğe göre %3 ile sınırlı büyüme gösterirken, yıllık bazda %30 artış gösterdi ve 120 mn TL oldu. Toplam gelirler içerisinde %62 paya sahip olan Türkiye gelirleri, %32 artışla 75 mn TL’ye yükseldi. E-devlet segmentinde modül ve kontör satışları ile mevcut müşteri harcamalarına ek olarak yeni müşteri kazanımları cironun artmasında etkili olmuş görünüyor. Romanya’da iş uygulamaları yazılımları pazarında faaliyet gösteren %100 bağlı ortaklığı Total Soft ise zorlu piyasa koşulları karşısında satış gelirlerini TL bazında %23 artırırken, Euro bazında % 3 azalttı. Covid-19 nedeniyle yeni proje alımlarında düşüş gerçekleşmesi Euro bazında satış gelirlerinin gerilemesine sebep oldu.

Kar marjlarında daralma var

FAVÖK yıllık %21 artarken, bir önceki çeyreğe göre %10 azaldı ve 42 mn TL oldu. Brüt kar marjı yıllık 3,2 puan, önceki çeyreğe göre 3,5 puan azalışla %78 seviyesinde gerçekleşirken, FAVÖK marjı yıllık 2,7 puan azalışla %35 seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki çeyrekte FAVÖK marjı %39,7 seviyesindeydi. 3. Çeyrekte hizmet maliyetleri ile reklam ve satış giderlerinin artması marjlarda daralmaya neden olmuş görünüyor.

Güçlü nakit pozisyonu ve nakit akışı

Yılın ilk 9 ayında yatırım faaliyetlerinden 58 mn TL, finansman faaliyetlerinden 24 mn TL nakit çıkışı olmasına rağmen, LOGO işletme faaliyetlerinden 175 mn TL nakit girişi sağladı. Bununla birlikte, 2019 yılsonunda 152 mn TL düzeyinde olan nakit değerler güçlü nakit akışı ile 253 mn TL’ye yükseldi. (6A20: 191 mn TL)

Eylül sonu itibari ile 92 milyon TL net nakitleri bulunuyor. Cari oran 1.6x ve likidite oranı 1.6x gibi yüksek seviyelerde. Nakit zengini LOGO için borç sorunu bulunmuyor.

Tekrarlayan Gelirlerin payı artıyor

Yılın 9 aylık döneminde tekrarlayan gelirler 224 milyon TL olurken yıllık %52 büyüdü. Tekrarlanan gelirlerin toplam faturalanan gelirler içindeki oranı %60 seviyesine ulaştı. 2019 yılının sonunda %56 pay sahibiydi. Son altı yılda tekrarlanan gelirlerin toplam faturalanan gelirlerdeki payı %41 seviyesinden itibaren her yıl artarken, aynı dönemde yıllık bileşik büyüme oranı %40 gibi etkileyici bir seviyede gerçekleşti.

Tekrarlanan gelirler, lisans bakım hizmetleri, yeni mevzuata uyum ve müşteri taleplerine uygun olarak çıkarılan yeni versiyon yazılımları ve yazılımların internet üzerinden dağıtılmasını sağlayan hizmet gelirlerinden oluşuyor. Logo’nun kayıtlı müşterilerinden sağladığı sürekli gelirleri gösteriyor. Bu nedenle Tekrarlayan gelirlerin sürekli artıyor olmasını büyümeye yönelik öngörülebilirliği arttırması açısından pozitif görüyoruz. Bu gelişmenin aynı zamanda Şirket’e değer yaratan bir unsur olduğunu düşünüyoruz.

Logo Ventures Capital

Logo Yazılım’ın, Logo Ventures Capital şirket’inde %20 payı bulunuyor. Bu değer, finansal yatırımlar kalemi altında 2 milyon TL olarak görünüyor. Logo Ventures, Vispera ve V-Count isimli teknoloji şirketlerinde toplamda %10 hissesi bulunuyor. Vispera sanal göz teknolojisi üreten ve dünyanın pek çok yerinde şirketlerle çalışan yüksek teknolojili bir şirket. Vispera’nın hızlı büyüyen ve gelecekte Logo için sürpriz değer yatabilecek potansiyelde olan önemli bir yatırım olduğunu düşünüyoruz. LOGO bir süredir bu kalemdeki yatırımını 2 milyon TL olarak göstermeye devam ediyor. Güncel değerini hesaplayacak yeterli veri elimizde bulunmuyor.

9 aylık sonuçlar

2020 yılının ilk 9 ayına baktığımızda, şirketin satış gelirleri %26 artışla 339 mn TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK %30 artışla 125 mn TL oldu. Brüt kar marjı %79 seviyesinde kalırken, FAVÖK marjı 1 puan artışla %37 seviyesine yükseldi. Güçlü operasyonel sonuçlar ve 11.6 mn TL kur farkı gelirinin etkisiyle net kar %46 artış göstererek 83 mn TL oldu.

Projeksiyon ve Hedef Fiyat

Logo finansallarını olumlu karşılıyoruz. Şirket için 2020 yılında satış gelilerinin %24 artışla 523 milyon TL seviyesine ulaşmasını, FAVÖK rakamının %50 artışla 188 milyon TL seviyesinde olmasını öngörmekteyiz. Net kar rakamının ise %35 artışla 116 milyon TL düzeyinde oluşmasını bekliyoruz.

LOGO için İNA modelimize göre ulaştığımız 12 aylık hedef değerimiz 131TL seviyesinde bulunuyor. Borsa kapanışı olan 103.50 seviyesine göre %26 yükseliş potansiyeli bulunmaktadır.

Kaynak: İntegral Yatırım

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Enes Başoğlu
Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺45.70
THYAO.IS₺11.57
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺18.01
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺17.63