Cuma, Aralık 4, 2020

LINE, CBDC Geliştirme Platformunu Başlattı

Japonya’nın endüstriyel ve teknolojik açıdan büyük bir bölümünü elinde tutan LINE şirketi, dijital varlıklar dünyasında adından söz ettirmeye devam ediyor.

Güney Koreli haber ajansı Chosun Ilbo, 19 Ekim’de bir rapor yayınladı. Rapora göre, Güney Koreli internet arama motoru şirketi Naver’ın Tokyo merkezli bir yan kuruluşu olan LINE, Merkez Bankası dijital para birimlerini (CBDC) geliştirmek için bir platform üzerinde çalışıyor. Konuyla ilgili bazı kaynaklar The Chosun’a LINE’ın özelleştirilmiş bir CBDC’nin geliştirilmesini desteklemeyi amaçladığını açıklıyor. Bu, CBDC gelişimini desteklemek için bir merkez bankasını hedefleyen büyük bir finansal olmayan şirket için dünyadaki ilk örneklerden biri olarak kabul edilebilir.

Rapora göre mesajlaşma şirketi, blockchain tabanlı CBDC platformunun uygulanmasını büyük Asya ülkelerindeki birkaç merkez bankasıyla tartışıyor. LINE yöneticileri, bu aşamada platformun uygulanmasını düşünen ülkeleri tam olarak açıklayamayacaklarını duyurdu.

LINE, kripto ve blok zinciri endüstrisini aktif olarak araştırmaktadır. LINE, mesajlaşma ve ödeme işi gibi perakende hizmetlerinin yanı sıra kendi tokenlerini çıkarma ve bir blockchain platformu çalıştırma konusunda deneyime sahiptir.
Bu yılın başlarında, LINE’ın kripto iştiraki LVC Corporation, Japonya’da tescilli kripto para birimi Link (LN) ticaretini başlattı. Ek olarak, Japonya’da 84 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan LINE, Eylül ayında bu jetonu dijital hizmetlerinde LINK kullanan kullanıcılara ödül olarak verecek bir program başlattı.

Ek olarak, Ağustos 2020’de, merkezi olmayan uygulamalar ve hizmetler için bir blok zinciri geliştirme platformu ve Bitmax adlı bir dijital varlık cüzdanı başlattı.

CBDC Çalışmaları Yayılıyor

Bazı Asya ülkeleri kendi CBDC’leri için planlar yapmaya devam ediyor. 9 Ekim’de Japonya Merkez Bankası 2021’de bir CBDC konsepti başlatacağını resmen açıkladı. Ayrıca 7 Ekim’de Güney Kore Merkez Bankası’nın CBDC pilot programının önümüzdeki yıl dağıtım aşamasına başlayacağını iddia ettiği bildirildi. İsviçre, Kanada ve Fransa gibi ülkelerin doğrudan operasyon yönteminde ısrar ettikleri ve büyük ödemeler için CBDC’nin başlatılması üzerinde çalıştıkları da bilinmektedir.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla CBDC Haberleri İçin: CBDC Haberleri

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺41.64
  THYAO.IS₺12.22
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.47
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.72