Kurumsal Yatırımcılar Bitcoin Fiyatını 12.000 Dolara Çıkarabilir

Altın Yorum 9 Mart 2020

11 Ağustos’ta 11.200 $ ‘a düştükten sonra yüzde 6.3 yükselen Bitcoin (BTC) fiyatı, 12.000 $’ a doğru üçüncü hamle için hazırlanıyor gibi görünüyor.

Nasdaq’da listelenen yatırım şirketi MicroStrategy’nin ABD dolarının zayıflamasına karşı koruma olarak 21.454 BTC alması önemli bir hamle olarak görülüyor. Coinbase borsası, Bitcoin destekli kredi çözümleri sunmaya başladı. BlackRock ve Vanguard’ın da MicroStrategy hisselerine sahip olduğu ve dolaylı olarak Bitcoin’e yatırım yaptığı ortaya çıktı.

Tüm bu haberler ışığında Bitcoin piyasasında artış öngörülüyor.

Cryptocurrency günlük piyasa performansı anlık görüntüsü

Günlük kripto para piyasası performansı. Kaynak: Coin360

Giderek yükselen his, kripto para birimi endüstrisinde yayılıyor. Tezos (XTZ) ve Chainlink (LINK) gibi altcoinlerin ardından birçok DeFi de yükselişte.

Crypto    Korku ve Açgözlülük Endeksi

Kripto Korku ve Hırs endeksi. Kaynak: Alternativeme

Kripto Korku ve Hırs endeksi şu anda ‘Aşırı Hırs’ seviyesinde. Göstergede ‘Korku’ ifadesinin yer aldığı ve yatırımcıların Bitcoin fiyatının 10.000 doların altına düşeceğinden korktuğu Temmuz’dan bu yana önemli bir değişiklik oldu.

Günlük veriler, Bitcoin fiyatının 11.200 $ ile 11.800 $ arasında konsolide olduğunu gösteriyor. Piyasa istihbarat firması Stack Funds, müşterilerine gönderdiği bir bültende şunları söyledi:

“Boğa piyasası artışının işaretleri olarak 12.000 $ seviyesinin yeniden test edilmesi bekleniyor. Stack, 10.500 $ seviyesinin aşılmaması durumunda mevcut piyasa yapısının bozulmadan kalacağına inanıyor. Doların zayıflamasıyla birlikte mevcut ekonomik zemin göz önüne alındığında, görmeliyiz. Bitcoin için yukarı doğru ivmede bir artış. “

Firma ayrıca Bitcoin’in altınla artan korelasyonuna işaret ederken, altın bu haftanın başlarında yüzde 9 gerilerken, BTC fiyatı yüzde 2.7 toparlandı.

Araştırmacılara göre, Bitcoin’in altın ile hisse senetleri arasındaki korelasyonu, her pazardaki fiyat hareketine bağlı olarak değişiyor. Stacks Funds dedi ki:

“BTC-Altın korelasyonu Mart ayında en yüksek seviyelerine ulaşmasına rağmen, bu haftaki altının rekor düşüşü Bitcoin fiyatını önemli ölçüde etkilemedi çünkü dijital varlık yükselen fiyat yörüngesini korumak için hisse senetleriyle benzer ilişki gösterdi.”

Bitcoin günlük fiyat tablosu

Bitcoin günlük fiyat tablosu. Kaynak: Coin360

Altcoinler 11 Ağustos düzeltmesinden sonra toparlandı ve Ether (ETH) 400 $ direnç seviyesinin üzerinde güçlü hamleler yaptı. Ether’in fiyatı yüzde 7,88 artarak 2020’nin en yüksek seviyesi olan 430 dolara ulaştı. XRP fiyatı da yüzde 4,04 arttı.

Chainlink (LINK), yüzde 16 artışla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 18,37 dolara ulaştı.

CoinMarketCap’e göre, toplam kripto para birimi piyasa değeri şu anda 367,4 milyar dolar seviyesinde. Bitcoin’in hakimiyet oranı yüzde 59’da.

Yatırım Tavsiyesi Değildir!

Coin Otağ’ı ayrıca Twitter, Facebook, Telegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Görkem Ilık
Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.