Salı, Ocak 19, 2021

Küresel Stablecoin ‘ler Tehdit mi Oluşturuyor?

Avrupa Merkez Bankası idare heyeti üyesi Benoit Coeure, küresel stablecoin ‘lerin test edilmediği ve birçok ülke için tehdit oluşturduğu konusunda uyarıda bulundu.

ECB (Europe Central Bank) Yöneti Kurulu üyesi Coeure, mevzubahisi uyarıyı ECB ve Belçika Milli Bankası’nın 26 Kasım’da ortak tertiplediği konferans sırasında yaptı.

Küresel Stablecoin’ler Büyük Risk Oluşturuyor!

Coeure’ün konuşması, tüm Avrupayı içeren ve piyasa güdümlü bir dijital ödeme çözümü oluşturulması konusundaki başarı alınamamazlığa odaklandı.

Bu sebeple Avrupa’nın ekonomik üstünlüğünü kaybetme riski içerisinde olduğunu, milli bölünmenin rekabeti felç ettiğini ve Avrupa’yı kapsayıcı yenilikleri yasakladığını ileri sürdü.

Euro’nun piyasaya sürülmesinden yirmi sene sonra dahi küresel ödemeler arasında geçim sağlama mevzusundaki başarısızlık, tüketici ilgisini daha süratli ve ucuz seçeneklere ve yeni ekosistemlere yöneltti. Coeure, Avrupa’nın yeni küresel teşebbüslere katlanmasının taşıdığı mümkün tehlikelere şöyle değindi:

“Küresel stablecoin’ler […], yasal kesinlikten yatırımcı korumasına, finansal istikrardan kara para aklama karşıtı yasalar ile uyumluluğa, birçok alandaki riskleri artırıyor. Kamu yetkilileri, bu stablecoin girişimlerinin faaliyet göstermesine izin vermeden önce çok sıkı denetleneceğini açıkladı.”

Couere, açıklamasına küresel oyuncuların, Avrupa’nın ödeme sistemlerinin bağımsızlığına ve direncine karşı stratejik bir tehdit oluşturduğunu söylerek devam etti.

Merkez Bankaları Özel Sektörü Engellememeli:

Coeure, yeni teknolojilerin tüketicilerin ödeme davranışlarını tekrardan şekillendirdiğini ve merkez bankalarının bu sebeple siyasetlerini ve araçlarını yeni vaziyete adapte etmeleri gerektiğini ileri sürdü.

ECB, merkez bankası dijital paraların yurttaşlara ”artık nakit kullanılmasa dahi merkez bankası parasının kullanılabileceğinin” garantisini verip vermeyeceğini inceliyor.

Diğer yandan merkez bankası güdümlü girişimler, Avrupa bölgesinde hızlı ve etkili ödeme sistemleri geliştirmek isteyen özel sektör oyuncularını da tamamen devre dışı bırakmamalı. Couere, küresel stablecoin ödeme sistemlerine her zaman dikkatli yaklaştı ; söz konusu tartışma, özellikle de Facebook Libra projesini açıkladığından beri yoğunlaştı.

Peki Türkiye ‘nin stablecoin ‘ i mevcut mu ?

Türk Lirası ile Teminatlandırılmış Stablecoin : BiLira

BiLira, dijital ortamda dijital para veya varlık olarak edilir. Değerlerin alınıp satılması için stabil bir para birimi olarak kullanılıyor.

BiLira, tıpkı USDT, PAX, TUSD, USDC ve USDS gibi ABD doları ile teminatlandırılmış stalebcoin’lerin çalışma mantığında çalışır. Türk Lirası ile teminatlandırılmış bir stablecoin’dir. 

haber.coinotag.com‘dan bitcoin haberlerini Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.08
  THYAO.IS₺13.23
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.22
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.43