Diğer

  Kriptoda Fork Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Fiyatı Nasıl Etkiler?

  Genellikle kripto para piyasasında karşımıza çıkan “fork (çatallanma)” kavramının ne olduğunu ve çeşitlerini inceleyelim.

  Fork Nedir?

  Fork

  Fork kelimesinin Türkçe karşılığı “çatallanma”dır. Kriptoda ise bölünmeyi ve çoğalmayı ifade etmektedir. Yani bir blockchain ağının farklı kopyalar ile bölünerek yeni bir ağ oluşturmasına fork diyebiliriz (bknz: Blockchain Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?).  Bazen mevcut ağ üzerinde bulunan hatalardan dolayı çatallanma yoluna gidilirken bazen de mevcut ağın yöneticilerinin anlaşamamasından dolayı çatallanma yoluna başvurulmaktadır. Örneğin, Bitcoin üzerinde bulunan güvenlik ve hız gibi sorunlardan dolayı çatallanma yoluna gidilmiş ve bunun sonucunda Bitcoin Cash ortaya çıkmıştır.

  Hangi Durumlarda Fork Yapılır?

  Fork-3

  Mevcut ağda bulunan bazı aksaklıklar veya güncellenmesi gereken özelliklerden dolayı fork yoluna başvurulmaktadır.

  • Bazı eksikliklerinden dolayı mevcut ağ kullanıcılar tarafından benimsenmeyebilir. Bu nedenle ağa yeni özellikler eklemek ve kullanışlı hale getirebilmek için çatallanma yoluna gidilir.
  • Kripto para birimleri kendilerini yeni yeni ispatlamaya çalıştıkları için bazı güvenlik eksiklerini sahip olabilirler. Güvenlik konusunda yetersiz olmaları nedeniyle de hack saldırılarına maruz kalabilir ve bunun sonucunda büyük zararlar görebilirler. Bu durumun önüne geçebilmek için kendilerini sürekli olarak geliştirmek ve güvenlik ile ilgili yeni özellikler eklemeleri gerekmektedir. Bu nedenle de çatallanmaya ihtiyaç duyarlar.
  • Mevcut ağın topluluğu arasında veya yöneticilerin kendi arasında bazı sorunları olabilir. Bu sorunları gidermek ve mevcut ağı herkes için kullanılabilir hale getirebilmek için çatallanma yoluna gidilir.

  Fork Çeşitleri Nelerdir?

  Fork 2

  Hard Fork (Sert Çatallanma) ve Soft Fork (Yumuşak Çatallanma) olmak üzere iki adet fork çeşidi bulunmaktadır.

  Hard Fork (Sert Çatallanma) Nedir?

  Hard fork, bir blockchain ağı üzerinde yapılan keskin ve net bölünmeyi ifade etmektedir. Yani bir ağda bulunan güvenlik sorunlarını düzeltmek veya ortadan kaldırmak için yeni özellikler eklenerek alternatif bir blockchain ağının oluşturulmasıdır. Burada eski ağı kullanan kullanıcıların, oluşturulan yeni ağa geçmesi zorunludur. Çünkü eski ağ kullanım dışı bırakılacaktır (bknz: Validator (Doğrulayıcı) Nedir? Nasıl Olunur?).

  Soft Fork (Yumuşak Çatallanma) Nedir?

  Soft fork, mevcut bir blockchain ağına alternatif olarak oluşturulan ağ veya ağları ifade etmektedir. Eski ağ kullanım dışı bırakılmaz ve işlem görmeye devam eder. Fakat dileyen kullanıcılar yeni oluşturulan ağa geçiş yapabilirler. Bu nedenle kullanıcıların veya madencilerin yeni ağa geçiş yapıp yapmama kararları kendilerine aittir. Ancak kullanıcılar ile madencilerin çoğu oluşturulan yeni ağı benimser ise bu ağın varlığı kabul edilir ve başarılı sayılır. Böylece eski ağ üzerinde yapılan işlemler azalır veya eski ağ kullanılırlığını kaybeder (bknz: Yenilenebilir Enerji Kaynakları ile Bitcoin Madenciliği).

  Fork Fiyata Nasıl Etki Eder?

  Fork 4

  Hard fork gerçekleştikten sonra bu durum genellikle fiyata olumlu etki eder. Yani hard fork gerçekleştirilen ağa ait coinin fiyatında yükseliş yaşanır. Örneğin, 2017 yılında gerçekleşen Ethereum hard forkundan sonra ETH fiyatı 122 dolar seviyesinden 150 dolar seviyesine yükselmişti.

  Soft fork ise fiyata olumlu veya olumsuz olarak etki edebilir. Eğer yeni ağ, eski ağın kullanıcıları tarafından benimseniyor ise yeni ağa ait olan coinin fiyatı artarken eski ağa ait olan coinin fiyatı düşebilir. Ya da yeni ağ kullanıcılar tarafından benimsenmiyor ise eski ağa ait olan coinin fiyatında artış yaşanırken, yeni ağa ait olan coinin fiyatı düşebilir (bknz: Kriptoda Halving Nedir? Fiyatlara Nasıl Etki Eder?).

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Web3 Geliştirmelerinde ABD’de Ethereum, Asya ve Avrupa’da BNB Öne Çıkıyor!

  Kripto altyapı sağlayıcısı Chainstack'ın raporuna göre, Ethereum ABD'de web3 geliştirici etkinliğini domine ediyor: Diğer projeler ne durumda?

  ABD Dolar Endeksi Zayıflarken, Bitcoin Fiyatı 27 Bin Doların Üzerine Tutunmayı Hedefliyor!

  ABD Dolar endeksinin 106.8 puanlık zirvesinden düşüşe geçmesiyle birlikte Bitcoin fiyatı hız kazandı: BTC 27 bin dolar üzerinde işlem görüyor!

  ABD Doları, G20 Ülkelerinin Para Birimlerinden İyi Performans Gösteriyor: Peki Ya Bitcoin?

  Tüm zamanların en kötü enflasyonlarından birini yaşamasına rağmen, ABD doları hala çok güçlü: Bitcoin, ABD dolarını devirmeyi başardı!

  En Az 1 Bitcoin Tutan Adresler Yeni Bir Rekora Ulaştı: Yatırımcılar Hala Çok İyimser!

  En az 1 Bitcoin tutan adreslerin sayısı Glassnode verilerine göre bugün yeni bir rekora ulaştı: Daha fazla yükseliş kapıda mı?

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  XRP Fiyatındaki Kritik Destek ve Direnç Noktaları! 28 Eylül Güncel XRP Fiyat Analizi!

  XRP fiyatı, 0.50 dolar seviyesinin üzerinde ilerlemeye çalışıyor ancak yeterince yükseliş gerçekleştiremedi: Kırması gereken önemli direnç noktaları!

  Ethereum Fiyatında Bir Sonraki Hedef Nedir? 28 Eylül Güncel ETH Analizi!

  Ethereum fiyatı 1600 dolar seviyesinin üzerine tutunmayı başardı: ETH'nin daha fazla yükselmesi için bu direnç seviyelerini kırması gerekiyor!

  28 Eylül Güncel BTC Fiyat Analizi: Yatırımcılar Bitcoin’deki Bu Kritik Seviyelere Dikkat Etmeli!

  Güncel BTC analizimizde, kısa, orta ve uzun vadeli görünümleri değerlendiriyoruz: Bitcoin'in yükselmeye devam etmesi için bu seviyeler önemli olacak!

  Tellor (TRB) Bu Desteğe Tutunursa Yükseliş Devam Edebilir! 28 Eylül TRB Coin Analizi!

  Güncel TRB analizimizde, kısa, orta ve uzun vadeli görünümleri değerlendirdik: TRB coin yükseliş hareketini devam ettirebilecek mi?

  Terra (LUNA) 2024 – 2030 Fiyat Tahminleri: LUNA Coin Önümüzdeki Yıllarda Kaç Dolar Olacak?

  Terra (LUNA) son dönemdeki yükselişi ile dikkatleri üzerine topluyor: LUNA coin için 2024 - 2030 fiyat tahminleri COINOTAG'da!
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

  Son Dakika Haber: Binance vs SEC | En Son Mahkeme Belgeleri Yaklaşan Hukuki Süreç Hakkında Işık Tutuyor

  SEC'nin Binance Holdings ve ilişkili kuruluşlarla ilgili davasındaki son gelişmeler, bu önemli davada hukuki süreçlere işbirlikçi bir yaklaşımı ortaya koyarak önemli bir adımı açığa çıkarıyor.

  CyberConnect Nedir ve CYBER Coin Nasıl Satın Alınır?

  CyberConnect ile devrim niteliğindeki Web3 tabanlı sosyal ağ paradigmalarını keşfedin ve CYBER coin'in aslında ne olduğunu öğrenin.

  DeRace (DERC) Nedir? DERC Nasıl Satın Alınır?

  DeRace Coin (DERC), merkezi olmayan bir blok zinciri platformu olan DeRace'in kripto para birimidir. Bu makalede, DeRace'in ne olduğunu, nasıl satın alınabileceğini ve daha fazlasını inceleyeceğiz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz