Cumartesi, Ocak 16, 2021

Kripto Sektörün Favori Mesajlaşma Uygulaması Telegram 500 Milyon Aktif Kullanıcıyı Aştı

Telegram CEO’su Pavel Durov’a göre, kripto para birimi alanında popüler bir mesajlaşma uygulaması olan Telegram, Ocak ayının ilk haftasında aylık 500 milyon aktif kullanıcıyı aştı.

Durov, son 72 saatte uygulamanın yeni kullanıcı sayısında büyük bir artış yaşandığını ve 25 milyon kişinin de platformu kullanmak için kaydolduğunu söyledi. Bu yeni kullanıcılar dünyanın her yerinden geliyor ve çoğunluğu -%38 – Asya’dan geliyor.

Yaklaşık %27’si Avrupa’dan,%21’i Latin Amerika’dan ve %8’i Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan (Mena bölgesi) geliyor. 2018’de yaklaşık 200 milyon kişi Telegram’ı kullandı, bu da kullanıcı büyümesinin iki yılda %150’yi aştığı anlamına geliyor.

Telegram, Whatsapp’taki gizlilik politikasındaki değişikliklerden faydalanmış olabilir. Whatsapp’ın gizlilik politikasında yapılan son güncellemeler, kullanıcıların kişisel bilgilerini ana firma Facebook ile paylaşmalarını veya hizmeti kullanmayı tamamen bırakmalarını gerektiriyor.

Bu değişikliklerin, kullanıcıların kişisel verilerinin çoğunu Facebook ile Whatsapp’tan çıkmaları ve Telegram veya Signal gibi gizlilik odaklı rakiplere katılmaları konusunda rahatsız etmelerine neden olduğuna inanılıyor.

Diğer rakip mesajlaşma uygulamalarının aksine, Telegram kişisel verileri paylaşmaz ve şifreli sohbetler sunar.

DUROV AÇIKLAMA YAPTI

12 Ocak’ta kişisel Telegram kanalına gönderen Durov, şunları söyledi:

İnsanlar artık mahremiyetlerini ücretsiz hizmetlerle değiştirmek istemiyorlar. Uygulamaları kritik bir kullanıcı kitlesine sahip olduğu sürece her şeyden paçayı sıyırabileceklerini düşünen teknoloji tekelleri tarafından artık rehin tutulmak istemiyorlar.

Telegram CEO’su, “yarım milyar aktif kullanıcı ve hızlanan büyümeyle, Telegram’ın gizlilik ve güvenliğe adanmış bir iletişim platformu arayanlar için en büyük sığınak haline geldiğini” ekledi.

2020’de Telegram, platforma katılan mevcut insan akışından çok farklı olarak, her gün 1,5 milyon yeni kullanıcı kaydı bildirdi. “Kullanıcı gizliliğini koruma konusundaki 7 yıllık geçmişimiz boyunca daha önce indirmelerde ani artışlar yaşadık. Ancak bu sefer farklı ”dedi Durov.

Şimdiye kadar, Telegram’daki tüm hizmetler ücretsiz kaldı. Ancak Durov, Aralık ayında bazı hizmetlerin artık para kazanılabileceğini duyurdu. “İş ekipleri ve gelişmiş ihtiyaçlara sahip kullanıcılar” için ek işlevlerin görüneceğini ve bu özelliklerin “kaynak yoğun” oldukları için ödeneceğini söyledi. Sıradan kullanıcıların Telegram’ı ücretsiz kullanmaya devam edeceklerini vurguladı.

Telegram, TON blok zinciri platformu aracılığıyla Gram adlı kendi kripto para birimini başlatmaya çalıştı, ancak ABD Menkul Kıymetler ve borsa Komisyon. Bu, proje için seçkin yatırımcılardan 1,7 milyar dolar toplayan Pavel Durov, 1,2 milyar dolarlık borç ve 18,5 milyon dolarlık ceza ödedi.

Şu anda TON’daki bazı yatırımcılar, bir Forbes raporuna göre, işadamını “Telegram’ın bir kısmını veya tüm şirketi satmaya ve yatırımcılara ödeme yapmaya, çünkü Telegram’a para harcamaya” zorlamak için Durov aleyhine bir dava hazırlıyor. Durov’un Telegram’ı yükseltmek için 500 milyon dolarlık TON parayı harcadığı iddia ediliyor, yatırımcıların iddia ettiği gibi orijinal anlaşmanın bir parçası değil.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.70
  THYAO.IS₺13.23
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.42
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.18