Salı, Nisan 20, 2021

Kripto Paraların Yasal Boyutu, Vergi Sistemi ve Yönetmeliği

Kripto para dünyası hakkında en merak edilen ve net sorulardan biri; Kripto paraların yasal boyutu ve vergilendirme. Mevcut bilgiler ışığında bu konuyu kısaca açıklayalım.

Kripto Paraların Yasal Boyutu Nedir?

Kripto para birimleri dünyadaki resmi para birimi olarak tanımlanmamıştır. Bu nedenle yasal olarak bir yere oturmak mümkün değil. Dünyanın hiçbir ülkesinde yasal addedilip veya hukuki olarak ele alındı şeklinde değerlendirilmez.

Ülkemize dönersek, kripto paraların yasal boyutu hakkında şunu söyleyebiliriz ki Türk hukuk sisteminde henüz bir konum kazanamamıştır. Resmi para birimi olmaması, herkes tarafından üretilebilecek niteliklere sahip olması, sanal cüzdanda taşınmaması gibi özellikleri nedeniyle, yasal olarak kendisi için bir yer bulabilmiş değil.

Ancak bunun gerçek paraya dönüştürülebilmesi de başka fikirler doğuruyor. Yatırım kanalı veya eşya olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği konusunda tartışmalar var. Menkul kıymetler, hisse senetleri, döviz bazında değerlendirilebilme olasılığı var, ancak bunun için resmi olarak tanınması gerektiği söyleniyor. Ancak şu an kripto para birimleri ortada bir yerlerde; ne reddedilir ne de kabul edilebilirler. Tek başına kullanılamıyorlar ancak gerçek paraya dönüştürülebiliyorlar. Bu durum da hukuk çerçevesinde net bir konuma gelmesini önlüyor.

Kripto Paralar Vergiye Tabi  Oluyor mu?

Ülkemiz, kripto paraların yatırımıyla ilgilenen insanların sayısının fazla olması sebebiyle gözler ister istemez kripto paralar vergiye tabi oluyor mu sorularına çeviriyor.

Türk Vergi Sistemine göre, gelir ürettiği ve gelir kaynağı olduğu düşünülen her şey vergiye tabidir. Ancak vergilendirme için kripto para devlet tarafından tanınmalı ve resmileştirilmelidir. Kripto paranın Blockchain’de olması nedeniyle, herkes ve mevcut sistemi tarafından yaratılabilir ve şu anda Türk Vergi Sisteminde yer alması mümkün değildir.

Kripto paraların vergilendirileceği haberleri zaman zaman yayılıyor. Sermaye Piyasası Kurulu’nun bu yönde çalışmalar ve araştırmalar yaptığı da bilinmektedir. Ancak, 2020 yılında Maliye Bakanlığı’ndan alınan son bilgilere göre, henüz vergilendirme yok. Ancak durumlar her an değişebilir.

Vergilendirme yapılırsa geriye dönük bir vergi ödemesi olup olmayacağını da merak ediyor. Ancak sistematik olarak bu mümkün değildir. Bir vergi söz konusu olduğunda, kullanıcılar yasanın verildiği andan itibaren vergi ödemekle yükümlü olacaklardır.

Kripto Paraların Yönetmeliği Nedir?

Kripto para birimleri, bilindiği gibi, akıllı sözleşmelerle çalışır ve blok zincirine aittir. Bu bizim alışık olduğumuz bir sistem değil. Borsa ve hisse senedi gibi yatırım kanallarına pek çok açıdan benzese de işleyişi farklıdır. Ancak elbette, tüm yatırım kanalları gibi, grafikler de dünyada olanlara göre değişir. Bu yüzden kripto paraların yönetmeliği konusu hemen açıklığa kavuşacak bir konu değil. Kripto paraların yönetmeliğinin inşa edilebilmesindeki en büyük taş, kripto paraların yasal uygulamalar ve sözleşmelerinin olmaması, daha doğrusu bunların kabul resmi olarak kabul edilmemesidir. Blockchain’e yerleştirilen tüm para birimlerinin farklı düzenlemeleri vardır. Her birinin aynı zincirde farklı bir sistemi vardır.

Genel olarak; Kripto paraların yasal süreci belirsiz bir konudur. Her şey her an değişebilir, ancak şimdilik yasa uyarınca korunan, değerlendirilen ve vergilendirilen bir para birimi değildir. Yakından izleyerek, sürecin nereye ulaşacağını göreceğiz.

Kripto paraların yasal boyutu, kripto paraların vergi sistemi, kripto paraların yönetmeliği gibi konularda bilgiler vermeye çalıştık. Konuyla ek olarak geçen günlerde İş Bankasının blockchain’i bir iş modeli olarak kabul ettiğini şu haberimizden inceleyebilirsiniz.

 

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺25.10
  THYAO.IS₺11.60
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺14.96