Kripto Paralar Yasaklanıyor mu? | Yayınlanan Yönetmelik Ne Anlama Geliyor?

coinotag
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 Nisan’ı 16 Nisan’a bağlayan gece saat 00.25 civarlarında Resmi Gazete’de ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmelik yayınlandı. Söz konusu yönetmelik şu şekilde:

Özellikle işaretli yeri okumanız kısaca anlamanız açısından yeterli olacaktır. Yönetmeliğin meali şudur ki, Bugüne kadar mobilyacı BTC ile koltuk satıyor, çiğköfteci lavaş satıyor vs gibi durumlar bu yönetmelik kararıyla artık yapılamayacak. Yönetmelik tabii ki ebeden böyle kalacak diye bir kaide olmamakla birlikte zamanla değişebilir. Kripto varlıklar günden güne popülerliğini arttırsa da devletler bu konuda çalışmalarını sürdürmekte. Tabii ki güvenli hale gelmesi için kimileri bunları kontrol altına almak istiyor olabilir. Yoksa yasa dışı işler kaçınılmaz olacaktır. Bu konuda eleştirilerin bilinçli bir şekilde yapılmasını tavsiye ediyoruz. 

Buna istinaden son günlerde Avrupa Merkez Bankası’nın dijital euro ile ilgili açıklamalarını ve gelişmelerini yazılarımızda belirtmiştik. Ülkemizde ise Datça Belediyesi’nin kripto para çıkarma düşüncesi twitter hesabından yayınlansa da coin çıkartıldığı takdirde sadece alım – satım yapılabilir, haricinde bir işlem yapılamaz. Yönetmeliğin sonunda hükümlerin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na verilmesi analistlerin ve kripto para topluluğunun gözlerini oraya dikecek gibi gözüküyor.

Umuyoruz ki ülke ve millet olarak geleceği yakalayabilir ve bu konuda gerekli adımları atabiliriz. Son olarak bugün yerli otomobil girişimi olan TOGG (Türkiye Otomobil Girişim Grubu)’nun yayınladığı iş ilanında ”Blockchain geliştiricisi” şartı ile ilana yer vermişti.

Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!