Pazar, Ocak 24, 2021

Kripto Paralar ve Küresel Yenilikler

Kripto paralar ile ilgili bir bilginiz yok ise, şimdi başlama zamanı.

Facebook’un librası gibi yüksek profilli işlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, dijital para birimleri istenmeyen sonuçlara rağmen bir sıçrama yapmaya hazırdır.Bildiğimiz üzere ülkelerin merkez bankaları kendi kripto paralarını oluşturmayı düşünüyor. BRICS(Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti) ülkeleri, ticaret bloğu için dijital bir para birimi yaratma fikrini öne sürdüler. Çin bile daha önceki muhalif seyrini tersine çevirdi ve karışıma girerek 2020’de kendi dijital para birimini oluşturmaya yanaştı.

Gelelim bu kripto paraların bilinirliğine.Sokaktaki normal bir kişiye bu günlerde Bitcoin’in ne olduğunu sorun muhtemelen,net ve doğru bir cevap alacaksınız.Kripto paraların bilinirlik oranı bile halk arasında yükseldi, bu yüzden dijital para biriminin bir dayanak kazanma şansı var ve bu daha da artacak.

Kripto Paralar Nedir?

Kripto para birimleri, fiziksel olarak değil, dijital olarak var olan para birimleridir. Birçok kişi için akla gelen ilk şey muhtemelen kriptografik bulmacaları çözmek için bir bilgisayar kullanılarak oluşturulan Bitcoin gibi kripto paralar olacaktır.

kripto paralar
kripto paralar

Bitcoin’in merkezi olmayan yapısı, e-altın gibi önceki dijital para birimlerine kıyasla , alışılmadık derecede dayanıklı bir oluşumdur.

Kripto paraları, dünyanın para sisteminin büyük bir parçasıdır diye ifade edebiliriz. Dünya giderek nakitsiz alış-veriş yapan bir toplumlara geçiş yaparken, gerçekleşen işlemlerin çoğu, el değiştiren,herhangi bir fiziksel parayı bile içermeyebilir.

Kripto Paralar ve Geleceğimiz: Küresel Yenilikler

Çoğu ülkede nakit hala dolaşımda olsa da, tamamen dijital bir para birimine geçiş, birçok sanayileşmiş ülke için göründüğünden daha yakın olabilir. Bunun nedeni blockchain denen bir şey.

Blockchain teknolojisi, Ethereum ve Bitcoin gibi kripto para birimlerinin arkasındaki temeldir. Bir kripto para birimini mümkün kılan şey budur.

kripto paralar
kripto paralar

Basitçe anlatmak gerekirse, blockchain, dağıtılmış bir bilgisayar ağına dağılmış işlem ve varlıkların bir kaydı olan dijital olarak oluşturulmuş bir defterdir. Teorik olarak çok güvenlidir.Birisinin ona karşı bir saldırı yürütmesi mümkün olabilir, ancak bunu yapmak zordur ve güvenilir bir şekilde yapmanın tek yolu, defteri depolayan bilgisayarların yüzde 51’ini kontrol etmektir.

Bu saldırı ihtimali bir blockchain’in ağı büyüdükçe bu daha da zorlaşır.

Bankacılık, sağlık, gıda ve ulaşım sektörlerinin hepsi blockchain ile “ilgileniyor”, ayrıca daha güvenli ve güvenilir hale getirmek için çok para harcanıyor.

Kontrol mü, özgürlük mü?

Bazı ülkeler finansal işlemleri izleme ve merkezileştirme aracı olarak blockchain’in potansiyeline odaklanıyor. Bunların başında, ülkede meydana gelen her şeyin gözetimine sahip olmalarını sağlayacak tam teşekküllü bir kripto para birimine odaklanan Çin var.

Blockchain, her ikisine de izin verecek kadar esnektir. Satoshi’nin Bitcoin’inin anarşik, serbest dönen ruhu ile Çin Halk Cumhuriyeti’nin merkez bankası arasında bir orta yol vardır. Ancak, dijital para biriminin geleceği ne olursa olsun, blockchain’in ayrılmaz bir parçası olacağı kesin bir gerçektir.

Yenilikler: Paylaşılan bilgiler, işbirliği kolaylığı ve hızlı veri aktarımı ile yönlendirilir. İstikrarlı, güvenilir hükümetler ve sistemler tarafından beslenir. Kripto paraların büyük bir etki yaratabileceği yer burasıdır: Engelleri yıkmak, bilgi aktarımını hızlandırmak ve daha bağlantılı bir dünya yapmak.

Peki Sen Hazır mısın? Günümüzün ve aynı zamanda geleceğimizin çok önemli bir varlığı olan kripto paralar ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istersen diğer yazılarımızı okumanı şiddetle tavsiye ederiz!

haber.coinotag.com‘dan bitcoin haberlerini Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.00
  THYAO.IS₺12.89
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.39