“Kripto Paralar Terörizm ve Organize Suçları Finanse Ediyor “

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Kripto paraların son zamanlarda sadece yatırımcıların değil, illegal işlerle uğraşanların da dikkatini çekiyor. Avrupa Birliğin’den açıklanan raporda kripto paraların düzenleyici ve yasal kurallarının olmaması kara para aklamanın ve terörizmin finanse edilmesine sebep oluyor, çünkü yasa dışı para akışları kripto varlıklarının transferi yoluyla yapılabiliyor ifadeleri yer aldı.

Suçlular Yasal Boşluklardan Faydalanıyor

Açıklanan raporda kripto paraların ülkeler arası yasal ve bağlayıcı ortak bir denetim kurulunun bulunmaması sebebiyle ülkeler arası yasal boşluklardan faydalanılarak kolayca kara para aklamada kullanılabildiği belirtildi. Kara para aklamanın dışında dolandırıcılar da yatırımcılar için büyük bir tehdit oluşturuyor. Dolandırılma olaylarına karşı da yatırımcıların da başvuracak uluslararası bir kuruluş olamamasının büyük bir problemleri beraberinde getirileceği ve yatırımcıları tehlikeye atabileceği düşünülüyor. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de yaşanan dolandırıcılık iddialarıyla ilgili Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi (FCA) bilindik kripto para borsası Binance’e karşı harekete geçip yerel bankaların bu platformla ilgili ödeme işlemlerini askıya alaya çalışmıştı.

ABD Senatörü Elizabeth Warren’da bu konuyla ilgili Twitter’da düşüncelerini paylaşmıştı.

Kripto para borsaları, tüketicileri dolandırıcılık veya manipülasyondan korumak için geleneksel menkul kıymet borsaları ile aynı sağduyulu düzenlemelere sahip değildir. SEC’den düzenleyici boşlukları nasıl kapatabileceğini ve güvenli bir kripto pazarı nasıl sağlayabileceğini açıklamasını istiyorum.

Avrupa Birliği Kara Para Aklamayı Engellemek için Bir Komisyon Oluşturuyor

Avrupa Birliğinde kara para aklamayla mücadeleler gitgide artıyor. Reuters’in haberine göre 2007-2015 yılları arasında Danske Bank’ın Estonya şubesinden geçen yaklaşık 200 milyar euro değerindeki şüpheli para transferlerinin araştırmaya başlamasıyla, kara para aklamayla ilgili mücadelenin kripto paralar üzerinde de kontrol altına alınmaya çalışıldığı belirtildi.

Avrupa Birliği, son zamanlarda popülerliği ve kullanımı giderek artan kripto paralarla ilgili denetleyici bir komisyon oluşturmayı planlıyor. Bu komisyonun temel görevi ise kripto paralar üzerinden yapılan kara para aklama işlemlerini denetmeye çalışmak olacak.

Avrupa Birliğinin yürütme komisyonu, ulusal makamlarla iş birliği yapacak denetleyici bir kurul kurmayı planlıyor. Kripto paralardaki düzenleyici kurul boşluğunun illegal işlerle uğraşanlar için adeta sistemsel bir açık niteliğinde olduğu ve oluşturulacak bu komisyonun kripto paraları kötü amaçlı kullanımlarının engellemesine katkı sağlayacağı belirtildi. Bazı uluslararası arası finans kuruluşlarının denetlenmesinin Avrupa ülkelerinindeki kara para aklama ve terörün finanse edilme olaylarını doğrudan kontrol altına alacağı düşünülüyor.

Oluşturulan bu kurulun tüm Avrupa Birliği ülkelerini bağlayacağı ve yaptırımlarının olacağı belirtildi.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook