Pazar, Ocak 24, 2021

Android Cihazlarda Güvenlik Açığı:Kripto Paralarınız Güvende Olmayabilir!

Promon güvenlik araştırmacıları, saldırganların Android telefonlarda kişisel verilere erişmesini sağlayan bir güvenlik açığı keşfetti. Kripto Para varlıklarınız güvende olmayabilir!

Kripto para

Aralarında Kripto Para Cüzdanlarıda olan En popüler 500 uygulama risk altında!

Norveçli uygulama güvenlik şirketi Promon, 2 Aralık’ta StrandHogg adlı, iddiaya göre tüm Android sürümlerini etkileyen ve en popüler 500 uygulamayı riske atan bir açık keşfettiğini duyurdu. Promon CTO’su Tom Lysemose Hansen, şöyle bir yorumda bulundu:

“Saldırganların gizli bilgileri çalmak için StrandHogg kullandığına dair somut kanıtımız var. Bunun muhtemel etkisi, boyut ve zarar miktarı bakımından tahmin edilemez çünkü çoğu uygulama zaten tehlikelere açık ve tüm Android sürümleri etkilenmiş.”

StrandHogg nasıl çalışıyor?

StrandHogg, etkilenmiş cihazda tıpkı diğer uygulamalar gibi davranıyor ve kullanıcıları sorunsuz bir uygulama kullandıklarına ikna ediyor. Daha sonra kötü amaçlı uygulamalar, kullanıcıların özel bilgilerini sahte bir giriş ekranı sunarak ele geçiriyor. Raporda şöyle belirtiliyor:

“Mağdur, bu arayüzde giriş bilgilerini girdiği zaman hassas veriler anında saldırgana gönderiliyor. Saldırganlar daha sonra bu uygulamalara giriş yapabiliyor ve kontrol edebiliyor.”

StrandHogg, kripto para cüzdan giriş bilgileri gibi kişisel verileri çalmasının yanı sıra kullanıcıyı mikrofon ile dinleyebilir, mesajları okuyup gönderebilir ve cihazdaki tüm resim ve dosyalara da erişim sağlayabilir.

Promon araştırmacıları, geçtiğimiz yaz bulgularını Google ile paylaştıklarını fakat Google’ın etkilenen uygulamaları kaldırmadığını belirtti.

Suçlular bu kez YouTube’i kullandı

Slovakyalı yazılım güvenlik şirketi Eset, Kasım ayında YouTube üzerinde Monero (XMR) kripto para madencilik modülü dağıtan Stantinko botnet’in ardında siber suçlular olduğunu ortaya çıkardı. Antivirüs şirketi, Stantinko botnet işleticilerinin YouTube üzerinden kullanıcıların cihazlarına kripto para madencilik yazılımı kurarak hırsızlık yaptıklarını belirtti.

haber.coinotag.com‘dan bitcoin haberlerini Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.00
  THYAO.IS₺12.89
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.39