Pazartesi, Ocak 18, 2021

Kripto para teknolojisi gelecekte neler vadediyor ?

Kripto paraların tüccarlarına ve savunucularına sorduğunuzda onların kripto para ile öngördükleri gelecekte kripto paraların sadece finans dünyasının güçlü bir varlığı değil özellikle hızla büyüyen, online oyun ve spor alanları olmak üzere online ve offline işlemlerin temel etkenlerinden biri olacağını söylerler. Peki ya haklılar mı ?

Bir çok zorlu virajı geçmeyi başaran 2018’de olduğu gibi düşüş krizlerinde ayakta kalma başarısı gösteren Bitcoin ve altcoinler sosyal ve ekonomik hayatta geçerli, dayanıklı ve kullanışlı olduklarını ispat ettiler. Kripto paraların bel kemiğini oluşturan blockchain teknolojisi hızlı bir gelişme içinde olsa da halen ölçeklenme, zincirler arası işlem ve masraf-hız gibi temel konularda ilerleyecek daha çok yolu var. Fakat bildiğimiz ve görülen, ortada duran gerçek kripto paraların dünyayı hızla değiştirmeye başladığı.

Sadece 10 yıl önce çoğumuzun Bitcoin’den haberi bile yoktu. Bugün ise her köşe başının en başlıca konulardan biri özellikle de fiyatlarda ani artışlar olduğunda.

İtibari paraların varisi kripto paralar mı olacak?

Şimdi biraz analitik düşünelim ve birde bununla hayal gücümüzü bir araya getirelim.Geleceğin dünyasını ve kripto paraların bu dünyadaki muhtemel yerini hayal edelim. Özellikle kripto para topluluğu tarafından sıklıkla gündeme getirilen bir terim var “flippining”. Yani bir kripto paranın diğer bir kripto parayı pazar hacmi, fiyat ve kullanım olarak geçmesi ve kripto para sıralamasında üstüne çıkması. Bununla birlikte bu kavram sadece kripto paralar içinde geçerli değil kripto paraların günümüz klasik para sistemine oluşturduğu tehdit için de makro anlamda geçerli bir kavram.

Bu tehdit kripto paraların doğasında var olan bir tehdit. Bitcoin’in temel amacı aracıları tamamen ortadan kaldırarak tüm finansal operasyonları tam anlamıyla güvenli, hızlı ve ucuz bir şekilde güvene dayalı olmayan anonim olacak şekilde hiç bir otoriteye dayandırmadan gerçekleştirmek. Yani itibari paraların tamamen tersine bir iddia değil mi? Bu da onları tam karşı pozisyona koyuyor ve işte bu nedenle hükümetler var gücü ile kripto paraları ayaklarının altına almak için mücadele ediyorlar. Bu yaklaşımı çok net bir şekilde ABD senatosunun Facebook’un Libra’sına karşı duruşundan görebiliyoruz.

Sonuç belli değil mi, neden direniyorlar?

Uzun vadede bu çabalar boşuna. Çünkü statükocuların gelişimi engellemesi mümkün değil. Gelişim her zaman statükocuları yener. Bu doğanın bir gereği. Tüm global bürokrasi kripto paralara karşı tavır alsa da gelecek bir değişimi kucaklıyor. Bu değişimde de Bitcoin ve kripto para baş rolü oynayacak ve geleceğin global ekonomisi onlar üzerine kurulacak. İtibari paralar da buna göre bir şekil alarak kısmi olarak var olacaklar.

Tabi bu bir günde olacak değil. Belkide önümüzdeki 10 yıl içinde de olmayabilir. Çünkü kripto paralar bir çok baskıya direnerek ilerliyor. Fakat her yeni gün kripto paralara yatkınlığın arttığı ve mevzi kazandıkları bir güne uyanıyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.70
  THYAO.IS₺13.23
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.42
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.18