Salı, Nisan 20, 2021

Kripto Para Nedir?

Kripto para nedir? Kripto para, yalnızca çevrim içi olarak var olan, blockchain teknolojisine dayalı, dijital bir para birimidir. Matematiğe dayanır, altın rezervine endeksli değildir.

Kripto para birimleri işlemleri doğrulamak ve güvenli hale getirmek için kriptografiyi kullanır. Şu an da dünyada 1500’den fazla farklı kripto para birimi var ve birçok insan onları daha adil ve gelecekteki ekonominin başlıca noktası olarak görüyor.

kripto para nedir
Kripto Para Nedir

En basit haliyle, bir kripto para birimi, her bir bireyin veya adresinin ne kadar para birimini tuttuğunu hesaplamak için işlemleri bir veri tabanına kaydederek çalışır. Bu anlamda, sistemdeki bankacılığın hâlihazırda nasıl çalıştığı anlamaktan daha farklı değildir. Örneğin, çevrim içi olarak harcadığınız para benzer ilkeleri izler: Hesabınızla ilişkilendirmiş olduğunuz dijital bir rakamdan, bakiyeniz olarak tanımlanması ile bir veri tabanına kaydedilen bilgiden başka bir şey değildir, fiziksel değişim gerçekleşmez. Sadece sayılar bir yerden bir yere transfer olur.

Kripto Para Nedir?

Her bir kripto para birimi aynı temelde çalışır çünkü her adresin ne kadar bir kripto para birimini kendisine atfediğini belirlemek için kullanılan büyük bir işlem bilgisi bulunur. Kripto para birimlerinin tamamen dijital olması arasındaki fark, kripto para birimi kağıt ya da bozuk para biçiminde çıkarma seçeneğinin olmamasıdır.

Kripto para birimleri kullanırken, her ikisi de rastgele sayı ve harf dizeleri olarak görünen bir ortak anahtarınız ve özel anahtarınızın olması gereklidir. Ancak exchange yani borsa sitelerinde özel anahtar sizin kontrolünüzde değildir. Sizin yerinize bu kurumlar anahtarınızı en güvenli şekilde saklar ve kullanım için size servisini sunar.

Kripto para birimleri söz konusu olduğunda “Özel anahtarımı unuttum” seçeneği yoktur. Bu sebepten dolayı özel anahtarınızı hiç kimseyle paylaşmamanız çok önemlidir.

Kripto para birimleri ve geleneksel finansal modeller arasındaki en büyük fark, kripto para birimlerinin merkezi olmayan doğasıdır. Bunun anlamı, bir şifreleme para birimi harcadığınızda, işlemin onayını bir banka veya Western Union gibi merkezi bir otoriteden değil, bir P2P bilgisayar ağından gelmes; işleminiz ile ilgili fikir birliğine varılması ve meşru kabul edilmesidir. (p2p nedir?) Birçok insan bunu, kripto para birimlerinin en çekici ve yıkıcı yönlerinden biri olarak görüyor. Bu otorite dağılımı ile, bankalar gibi dev şirket örgütlerinden ziyade paranın insanlar tarafından kontrol edildiği yeni bir çağın başladığı düşünülüyor.

Çoğu kripto para birimleri gizlilik garantisi sunar. Her bireyin kimliği, sanatın kriptografisinin ardında gizlendiği için, mahremiyeti bozulmadan sistemin içinde kalır.

Artık kripto para birimleri hakkında farkındalık gittikçe yaygınlaşıyor. En yaygın olanı, ilk yaratılan ve dünyada en fazla kullanılan kripto para birimi Bitcoin (BTC)’dir. Bununla birlikte, işletmeler sadece Bitcoin (BTC) kabul etmenin sınırlarını görmeye başlıyor ve diğer kripto-para birimlerini de keşfetmeye çalışıyor. Ancak Bitcoin (BTC)’nin yıkıcı üstünlüğü kolay aşılabilir bir seviyede değil.

Dünyanın önde gelen birçok şirketi kripto para birimi ile ödeme kabul ediyor. PlayStation gibi çok ciddi firmalarda artık Bitcoin (BTC) ile ödeme yapılması mümkün.

Kripto Para Nedir ve Nasıl Üretilir?

Kripto para üretimi, madencilik (mining) ile mümkün oluyor. Nasıl ki altın bulabilmek için kazı yapılıyorsa, kripto para üretmek ve bulmak için de kazı yapılıyor. Bu kazı, matematik algoritmalarının yazılımlar tarafından çözülmesiyle oluyor. Yani sizler de oturduğunuz yerden kripto para üretimi yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan temel şeyler İnternet bağlantısı ve biraz işlemci gücü.

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺25.10
  THYAO.IS₺11.60
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺14.96