Pazartesi, Ocak 25, 2021

IMF’den Gürcistan’ın Kripto Para Madencilik Gelirlerine Yaptırım!

IMF gözünü Gürcistan madencilik gelirlerine dikti! Uluslararası Para Fonu (IMF), Kripto Madenciliğinde dünyanın en büyük 4. Ülkesi konumunda olan Gürcistan’ın sahip olduğu bu gelirlerini kayıt altına almasını istedi.

Kripto para sektörü gelişirken, sektörün madenciliği de her geçen gün daha değerli hale geliyor. Hatta IMF’nin dikkatini çekecek kadar.

Kendi ekonomilerini yönetemeyen, gelir ve giderlerini dengeleyemeyen ülkelere sermaye sağlamak için kurulan Uluslararası Para Fonu kısa adıyla IMF, Gürcistan’a yaptırım uyguluyor. IMF verdiği nota da, Kripto madenciliğinde dünyanın en büyük 4. Ülkesi olan Gürcistan’ın bu sektörden elde ettiği paranın, dış ticaret dengesi rakamına katılması için kayıt altına alınmasını istedi.

Ülkenin önde gelen madencilik firmalarıyla ve ülke yöneticileriyle bir araya gelen IMF yetkilileri, firmalardan kripto para satın alan yabancı sayısını ve satılan kripto para miktarını bildirmelerini istedi.

Kripto para

IMF Bölüm Başkan Yardımcısı Mercedes Vera-Martin, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu:

Kripto para madenciliği işletmelerinin ülke ekonomileri üzerinde karışık bir etkisi var. Çünkü bir yerden verirken bir yerden götürüyorlar, ayrıca oldukça da öngörülemez bir piyasaya sahipler. Ancak Gürcistan gibi çok sayıda kripto para ihraç eden ülkelerin bu rakamları, dış ticaret dengesinin daha rahat sağlanması için bizlerre mutlaka bildirmeleri gerekmektedir. Unutmasınlar ki banka derecelendirme kuruluşları istatistiklerini IMF’den almaktadır.”

Madencilik platformlarında kullanılan enerjinin tüm ülke enerjisinin %10’unu geçtiği Gürcistan’da konu ile ilgili istişareler sürerken, henüz bir açıklama veya adım atılmış değil. Ancak IMF’ye direnmeleri de pek mümkün görünmüyor.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Dijital para üretimi, yapılan transferlerin onaylanması ve kalıcı olarak herkesin erişimine açık blok zincire yazılması için yapılan matematiksel doğrulama işlemine Dijital para madenciliği adı verilir. Bu işlemi yapabilmek için kullanılan donanımlara (bilgisayarın işlemci gücüne) madenci denilmektedir.

Dijital para transferlerinin geçerli sayılabilmesi için madenciler tarafından doğrulanarak onaylanması gerekmektedir. Kripto paraların kullandığı teknoloji ve madencilik türüne göre onay süreçleri değişiklik göstermektedir.

Bitcoin, Litecoin, Ethereum gibi üretimi devam eden Kripto paraların onay süreçleri önceden üretilmiş kripto paraların onay süreçlerinden daha uzundur. İşlemlerin bloğa yazılıp madenciler tarafından doğrulanması için harcanacak süreler farklılık göstermektedir. Örneğin Bitcoin blokzincirde blok onayı 10 dakikada gerçekleşirken, Litecoin için blok bulma süresi 2,5 dakikadır.

İşlemler, gönderim zamanı ve işlem ücretleri dikkate alınarak sıralanarak bloklara eklendiği için gerçekleştirdiğiniz transferlerin beklenenden daha uzun sürede onaylanması da mümkündür.

haber.coinotag.com‘dan bitcoin haberlerini Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.00
  THYAO.IS₺12.89
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.39