Kripto Para Birimleriden Hangileri 2020’de Tarihe Gömülecek

199929
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Kripto Para

Kripto para birimlerinin yatırımcılara hitap edebilmek için ihtiyaç duyduğu özelliklerin başında likidite geliyor. Günlük aktif bir ticari hacim olmadan alınıp satılabilecek bir emir tahtası da olmaz ve yatırımcılar ellerindeki coin’leri satamayabilir. Yeni yapılan bir araştırma da tam olarak bu konuya odaklandı ve altcoin’lerin %95’inin söz konusu kategoriye girdiğini gösterdi.

Bitcoin (BTC) yakın zamanda ufak çaplı bir düşüş yaşamış olmasına rağmen hala piyasa egemenliği konusunda yüzde 70 seviyelerine yakın bir paya sahip. Bu da altcoin’lerin yeniden sert bir düşüş dönemine girdiğini gösteriyor. Kripto para sektörünün tanınan isimlerinden Larry Cermak düşüş yaşayan altcoin’lerin ne derece gerilediğini ve durumun ne kadar ciddi olduğunu görmek için yaptığı araştırmada, oldukça korkutucu sonuçlara ulaştı.

Bu Kripto Para Birimlerine Dikkat!

Cermak’ın araştırmasına göre toplam piyasa değerine göre en büyük top 100 kripto birimi arasından bile gerçek anlamda likiditeye sahip kripto para sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

Yukarıdaki detaylı grafikten de görülebileceği üzere Algorand’dan (ALGO) sonraki projelerin likidite barı neredeyse sıfır seviyesinde. Bir altcoin’in likidite konusunda bu denli düşük seviyede olması, kesinlikle ilgili coin’in neredeyse hiç alınıp satılmadığını gösteriyor.

Kripto Para Nedir?

Kripto para, takas işlemlerinde kullanılabilen, tamamen dijital, şifrelenmiş, sanal para birimi. Kimilerine göreyse geleceğin para birimi.

Günümüzde kripto para birimleri pek çok kişi tarafından duyulmuş, devlet başkanlarından dev şirketlere kadar herkesin çok fazla dikkatini çekmiş durumda olan bilinmeyeni çok olan bir olgudur. Takas işlemlerini doğrulamak ve güvenli şekilde gerçekleştirmek için kriptografi kullanılır. Herhangi bir fiziksel karşılığa sahip değildir.

Aslen banka kartları ve kredi kartlar ile harcanılan ve aktarılan paralar da sanal paralardır, çünkü bu işlemler sonucunda sadece sistem verilerinde değişiklik meydana gelir. Kripto paralar da aynı mantıkta çalışma prensibine sahip. Ancak herhangi bir otorite ya da hükümet tarafından yönetilmeyen, yani merkezileştirilmemiş –decentralized- bir sistem mevcut, bu da sistemin daha güvenli olmasını sağlıyor.

Kripto paraların tarihi

Teknolojinin zıplama çağı olan 90’lardan beri dijital bir para birimi oluşturmak için birçok girişimde bulunuldu. Flooz, Beenz ve DigiCash gibi sistemler geliştirildi, fakat bu girişimler sahtekarlık, finansal sıkıntılar, şirket içi anlaşmazlıklar gibi sebeplerden dolayı başarısız sonuçlar verdi. Bütün bu çalışmalar güvenilir, üçüncü elden yaklaşım düşüncesini geliştirdi.

İlk kripto para olan Bitcoin, 2009 yılının başlarında Satoshi Nakamoto kod adıyla ortaya çıkan kişi ya da kişiler tarafından geliştirildi. Satoshi Nakamato tarafından geliştirildiği söylenmesine rağmen kim ya da kimler olduğu belli olmayan kişi(ler) tarafından açık kaynak kodlu yazılım olarak paylaşıldı. Bu ağ uçtan uca şifrelemeli dosya paylaşım platformlarına benzer konseptli bir platform üzerinden ilerler.

https://coinotag.com‘dan bitcoin haberlerini Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!