Perşembe, Şubat 25, 2021

“Kripto para birimleri mülk olarak tanımlanmalı”

Rusya parlamentosu, kripto para birimlerini mülk olarak tanımayı öneren tasarıyı ileri sürdü. Önerilen yasa, kripto para birimleri için yasal koruma sağlayacak ancak elde edilen gelir de vergiye tabi olacak.

Rusya’da Mülkiyet Olarak Kabul Edilecek Kripto Para Birimleri

RIA Novosti’nin geçen hafta bildirdiğine göre, parlamentonun alt meclisi olan Rusya Devlet Duması, kripto para birimlerini mülk olarak tanıyan ve onlardan elde edilen geliri vergilendirmeye tabi tutan bir tasarıyı kabul etti.

Bu tasarı; kripto para biriminin sahibinin yasal korumaya güvenmesine ve mahkemede haklarını savunmasına izin verecek.

Tasarı, kripto para birimi faaliyetlerinden elde edilen gelire vergi koyuyor. Yıl boyunca kripto para birimi işlemlerinin değeri 600.000 rubleyi (8.100 $) aşarsa, Rus vatandaşları ve kuruluşları bir beyan vermek zorunda kalacak. Bu arada kripto para biriminin amortismana tabi olmayacağı ve dolaşımıyla ilgili işlemler KDV’ye dahil olmayacak.

Verginin ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda, borçlu olunan miktarın %40’ı oranında ceza uygulanacaktır. Yanlış bilgi içeren bir beyannamenin sunulmaması, zamansız sunulması veya sunulması durumunda da para cezası uygulanacaktır.

Beyanname ihlalleri için 50.000 ruble para cezası kesilecek. Federal Vergi Servisi, bireylerin kripto para birimi işlemleri için kullanılan banka hesap ekstrelerini talep etme yetkisine sahip olacaktır.

Devlet Duması Bütçe ve Vergiler Komitesi, ikinci okuma için taslağı tamamlarken hangi kripto işlemlerinin KDV’den muaf olduğunu açıklamayı planlıyor. Ek olarak, dijital para biriminin elden çıkarılması ve işlemlerle ilgili raporların sunulması için beyan gerekliliklerini belirleyecektir.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 49,202.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺22.12
  THYAO.IS₺13.12
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.40
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.38