Pazartesi, Nisan 19, 2021

Kripto Korku ve Hırs Endeksi Nedir?

Kripto piyasası, yatırımcı duyarlılığından büyük ölçüde etkilenen bir piyasadır, bu nedenle yatırımcı duyarlılığını ölçmek çok önemlidir. Kripto yatırımcılarının duygu ve hassasiyetlerini analiz ederek piyasanın mevcut durumu hakkında fikir veren göstergeye, Kripto Korku ve Hırs Endeksi.

Korku ve Hırs Endeksi, kripto para birimi endüstrisine özgü bir gösterge değildir. Örneğin, CNN Money bu endeksi geleneksel piyasalar hakkında bilgi sağlamak için kullanır. Bununla birlikte, Korku ve Hırs Endeksi, kripto pazarında yaygın olarak kullanılan bir gösterge haline geldi.

Peki yatırımcıların kripto piyasasına yatırım yapmaya ne kadar istekli olduklarını gösteren bu endeks nasıl hesaplanıyor ve yorumlanıyor?

Nasıl Kripto Korku ve Hırs Endeksi hesaplanır?

Fear & Ambition Index’i oluşturan şirketin açıklamasına göre, endeks şu anda sadece Bitcoin’i (BTC) değerlendiriyor. Bitcoin’in pazarın yüzde 60’ından fazlasını oluşturduğu düşünüldüğünde, endeks tek bir kripto para birimine odaklanmasına rağmen faydalı veriler sunabilir.

Endeks, Mart 2021 itibariyle beş farklı veri kaynağına dayanıyor ve bu kaynakların her birine farklı ağırlıklar vererek, piyasaya korku mu yoksa hırsın mı hakim olduğunu hesaplıyor.

Bu veri kaynakları:

Dalgalanma

Korku ve Tutku Endeksi, piyasadaki mevcut dalgalanmayı ölçer ve bunu son 30 ve 90 günün ortalama dalgalanma verileriyle karşılaştırır. Volatilitedeki olağandışı artışlar, korkunun piyasaya hakim olduğunu gösteriyor. Endeks bu faktöre yüzde 25 ağırlık veriyor.

Pazar ivmesi / hacmi

Endeks, oynaklıkta olduğu gibi, cari piyasa hacmini ve momentumunu hesaplayarak son 30 ve 90 günün ortalama değerleri ile karşılaştırır. Olumlu bir pazarda alım hacmindeki günlük artış, pazarda hırsın hakim olduğunu gösteriyor. Endeks bu faktöre yüzde 25 ağırlık veriyor.

Sosyal medya

Sosyal medya, şüphesiz yatırımcı duyarlılığını ölçmenin en iyi ve pratik yollarından biridir. Endeks, sosyal medya faktöründe kaynağı olarak Twitter’ı alıyor. Kripto para birimleriyle ilgili çeşitli hashtag’leri kullanarak gönderileri sayan dizin, daha sonra bu gönderilerin belirli zaman dilimlerinde ne kadar hızlı ve ne ölçüde etkileşim aldığını hesaplar. Katılım oranındaki olağandışı artış, kripto para birimlerine gösterilen ilginin arttığını ve piyasada açgözlülüğün hakim olduğunu gösteriyor. Endeks bu faktöre yüzde 15 ağırlık veriyor.

Anketler

Endeksi yayınlayan şirket, kendi anket sitesi üzerinden haftalık anketler yapıyor ve yatırımcıların piyasanın durumunu nasıl gördüklerine dair fikir sahibi oluyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre anketlere ortalama 2 bin ila 3 bin kişi katılıyor. Endeks, şu anda kullanmayı bıraktığı bu faktöre yüzde 15 ağırlık veriyor.

Hakimiyet

Bir kripto para biriminin hakimiyeti, kripto pazarının toplam değeri içindeki payına işaret eder. Endeks, Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin yükselişini, altcoin yatırımcılarına korku hakim olduğu için kripto piyasasının giderek daha güvenli limanı olarak yorumluyor. Aksine, Bitcoin hakimiyetindeki azalma, yatırımcıların daha hırslı hale geldiğini ve daha riskli altcoinlere yatırım yaptığını gösteriyor. Endeks bu faktöre yüzde 10 ağırlık veriyor.

Eğilimler

The Kripto Fear & Ambition Index, Bitcoin ile ilgili aramalar için Google Trends verilerini kullanır ve arama hacmindeki değişikliği inceler. Örneğin, “Bitcoin fiyat manipülasyonu” gibi bir terim için arama hacmindeki artış, piyasada artan korkuyu gösterebilir. Endeks bu faktöre yüzde 10 ağırlık veriyor.

Nasıl yorumlanır Kripto Korku ve Hırs Endeksi?

Yukarıda bahsedildiği gibi, kripto para piyasasında yatırımcıların duyarlılığı büyük önem taşımaktadır. Çok fazla açgözlülük veya korku, bir madeni paranın olması gerekenden daha düşük veya daha yüksek fiyatlandırılmasına neden olabilir. The Kripto Korku ve Tutku Endeksi, yatırımcıları olası fiyat değişiklikleri konusunda uyarmayı amaçlayan yatırımcı duyarlılığı hakkında da veri sağlar.

Endeks yatırımcı duyarlılığını 0 ile 100 arasında puanlar. 0 puan “aşırı korku“, 100 puan “aşırı hırs” anlamına gelir. Aşırı korku, yatırımcıların çok endişeli olduğunu gösterdiği için bir satın alma fırsatı olarak yorumlanabilir. Aksine, aşırı açgözlülük, yatırımcıların fırsatı kaçırmaktan korktukları için aşırı açgözlü olduklarını gösterir, bu nedenle yakında bir düzeltme olabilir.

Piyasada hakim olan aşırı korku, yatırımcıların yeterli sebep olmaksızın ve sadece endişe nedeni ile satış yapmalarına, bu satışlardan kaynaklanan fiyat düşüşü nedeniyle vadeli işlem piyasasında uzun pozisyonların art arda tasfiye edilmesine ve fiyatın daha da düşmesine neden olabilir. Bu tür durumları satın alma fırsatları olarak görmek, piyasanın doğru analiz edildiği durumlarda mantıklı bir adım olabilir.

Öte yandan göstergenin aşırı hırslara çevrilmesi, hızlı fiyat artışları durumunda fırsatı kaçırmak istemeyen yatırımcıların kripto varlıklara akın ettiğini gösterebilir. Aşırı hırs, yatırımcıların çok yakında kar almaya başlayabileceklerini, dolayısıyla bir düzeltme yapılabileceğini gösteriyor. Piyasa duyarlılığının aşırı hırs gösterdiği durumlarda satış, piyasayı kaçırma korkusunun hüküm sürdüğü düşünülen durumlarda doğru adım olabilir.

The Kripto Korku ve Hırs Endeksi, yalnızca yatırımcıların ruh haliyle ilgili verilere dayandığından kesin bir sonuç vermeyebilir. Bitcoin boğa piyasalarında, bu endeks genellikle aşırı hırsı işaret edebilir, ancak boğa piyasası sektördeki normal düzeltmelerden sonra devam edebilir.

Endeks 7 Mart 2021 itibarıyla 76 puanda yer alıyor ve şu anda kripto piyasasına aşırı hırsın hakim olduğunu gösteriyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyledolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.
  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺24.60
  THYAO.IS₺11.65
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.18
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺15.21