Korsan film sitesi ile 22.000 Bitcoin kazandılar

hack

Almanya’da yetkililer, FBI’ın yardımıyla bir zamanlar en büyük korsan film sitelerinden biri olan Movie2K sitesinin kazandığı kripto paraya el koydu.

Almanya’daki Dresden Savcılığı’nın başlattığı operasyonla korsan film izleme sitesinin bir dönem kazandığı toplam 25 milyon euro değerindeki Bitcoin ve Bitcoin Cash ele geçirildi.

Üyelik tuzakları ve reklamlardan 22 bin Bitcoin kazanıldı!

Korsan film sitesi 2008-2013 yılları arasında aktif olmuş ve 880 bin film, dizi ve canlı yayını korsan olarak göstermiştir. Savcılığın yaptığı açıklamaya göre; Site yöneticileri, izleyicilerin daha sonra bırakamayacağı çevrimiçi reklamlar ve üyelik tuzakları yoluyla o sırada yaklaşık 22.000 Bitcoin topladı.

Emlak Üzerinden Yürüdüler

Ancak bugünkü değeri yaklaşık 260 milyon dolar olan bu 22 bin Bitcoin’in çoğu kaybediliyor. Site yöneticileri, 2013/2016 yılları arasında bu paralarla gayrimenkul satın aldıklarını belirtiyor.

Geçen Kasım ayında Alman yetkililer, siteyi araştırırken biri emlak girişimcisi, diğeri programcı olmak üzere iki kişiyi tutukladı. Bu kişiler daha sonra suçlarını itiraf ettiler ve site yöneticisi yetkililerle başka bir kişiye karşı işbirliği yapmayı kabul etti.

Bitcoin’leri gönüllü olarak teslim etti

Savcılığın açıklamasına göre; İşbirliğine gelen yönetici, sorgulama sırasında gönüllü olarak 25 milyon Euro’nun üzerinde Bitcoin’i yetkililere teslim etti. Amerikan Araştırma Bürosu olan FBI, Alman yetkililerin Bitcoin’leri tanımlamasına ve tanımlamasına da yardımcı oldu.

TorrentFreak’in haberine göre Movie2K.to, yayınlandığı tarihte Almanya’da en çok ziyaret edilen 19. web sitesiydi ve Mayıs 2013’te kapanana kadar ülkede çok popülerdi.

Kapatma işleminden sonra, yenisi açıldı ve hala yayın yapıyor

Site kapatıldıktan sonra birçok ülkede görüldüğü gibi hemen yenisi açıldı. Bu sitenin adı Movie4K.to’dur. Site bugün hala yayında, ancak Avusturya, Birleşik Krallık ve Danimarka gibi ülkelerdeki servis sağlayıcılar tarafından engellendi.

Coin Otağ’ı ayrıca Twitter, Facebook, Telegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.