Kore Merkez Bankası, Dijital Para Birimi Oluşturmak İçin Teknoloji Ortağı Arıyor

kore
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney Kore’nin merkez bankası, artık dijital para birimi için bir pilot platform tasarlayacak bir teknoloji tedarikçisi ararken, ulusal dijital para planlarıyla ilerliyor.  Pazartesi günü bildirdilen habere göre Kore Bankası, bir test ortamında bir merkez bankası dijital para birimini başlatmanın pratikliklerini incelemek için bir teknoloji ortağı seçmek için bir teklif süreci başlattığını duyurdu.

BoK, son hamlenin küresel finansal sistemdeki hızlı değişikliklere cevaben geldiğini belirterek şunları belirtti:

Nakit işlemlerin payı önemli ölçüde düşüyor. Şu anda attığımız adımlar, ödeme mutabakat sistemindeki hızla değişen değişikliklere hazırlanmaktır. 

Rapora göre, BoK’nun pilot CBDC platformu ticari bankaların ve perakende satış noktalarının simülasyonlarını, cep telefonlarıyla test ödemelerini, fon transferlerini ve mevduatları içerecek. Pilot programın Ağustos’tan Aralık 2021’e kadar sürmesi planlanıyor ve potansiyel olarak gelecek yıla uzatılabilir.

Kore Bankası, Şubat ayında CBDC ile ilgili bir kitap yayınladı ve dijital bir kazancın dağıtımını test etme planlarını duyurdu ve bir devlet dijital para birimi ile ilgili yasal zorlukları ana hatlarıyla açıkladı.

Mart ayında, Güney Koreli büyük ticari banka Shinhan Bank, LG Corporation’ın BT hizmetleri kolu LG CNS ile ortaklaşa bir CBDC için blok zinciri tabanlı bir pilot platform geliştirdi. Bankanın ulusal bir dijital para birimi geliştirme konusunda BoK ile işbirliği yapmaya istekli olduğunu söylediği bildirildi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!