Salı, Nisan 20, 2021

Konsensüs Algoritmaları Nedir? Detaylı Anlatım

Kripto paralarla ilgilenenlerin,adlarını duyup yahu bunlar da ne oluyor dediği ” Konsensüs Algoritmaları Nedir “ yazımız ile karşınızdayız. Her kripto para biriminin arkasında bir konsensüs algoritması vardır.Yani her kripto para kodunda yazılı olan kendi consensus algoritmasına sahiptir. Peki bu konsensüs algoritmaları nedir,hangileridir, ne işe yarar sorularının cevaplarını sizlere yazımızda detaylıca anlattık.

Konsensüs Algoritma Kelime Anlamı; Consensus Algoritma

Consensus, Bir grup insan arasında genel olarak kabul edilmiş bir görüş veya karardır.Algoritma ,Belirli bir adımda bir görevin yerine getirilmesi için bir kurallar kümesi.İkisini birleştirdiğinizde, bir grup insan arasında genel kabul görmüş bir karara varmak için bir dizi kural ve birkaç adım elde edersiniz.

Konsensüs Algoritmaları
Konsensüs Algoritmaları Temsili Blockchain Görseli

Konsensüs Algoritmaları Nedir ve Nasıl Ortaya Çıktı

Konsensüs algoritmaları blockchain teknolojisinin hayati bir parçasıdır. Olayların sırasını tanımlayan bir ağın kurallarının reçetesidir.Blok zincirler için, bir grup insanın tüm işlemlerin doğrulanmış ve orijinal olduğuna karar vermesini sağlamak için bu Consensus algoritmaları uygulanır.

İşlemler, Bitcoin gibi finansal işlemler olabilir, aynı zamanda alım satım verileri, mülkiyet haklarının değiştirilmesi, dApp ‘lere erişim ve çok daha fazlası gibi blok zinciri tabanlı işlemler de olabilir.

Konsensüs Algoritmaları
Consensus Algoritmaları Temsili Blok Görseli

Konsensüs Algoritmaları Ne İşe Yarar?

Bu algoritmalar rastgele bir insan ağının, ağdaki işlemler hakkında fikir birliğine varmasına öncü olur. İnsanlar, alışkın olduğumuz hükümetlerin, kurumların ve işletmelerin aksine, merkezi bir yetkisi olmayan bu yeni merkezi olmayan ağlara alışmak ve işbirliği yapmak zorundalar.

Konsensüs mekanizmaları, double-spending (çift harcamalar) problemini önleyerek bir blockchain işlemlerini güvence altına alır.

Double-spending sorunu, dijital para yaratma girişimlerinde bir engel teşkil ediyor. Temelde, double-spending dijital olarak birine fotoğraf göndermek gibi bir şey. Orijinal resmi göndermezsiniz, ancak bir kopya ile iki kişi aynı resme sahiptir. Birinin bunu kripto para birimleriyle yapabileceğini düşünün. Bunu başarabilen herkes, ağın tamamını yok etmeleri için kendilerini çılgınca zengin yapabilir.

Konsensüs Algoritmaları
Konsensüs ; Double-spending Temsili Görseli

Aynı işlemi birden fazla şekilde yapabilirler veya gönderilen tutarı da tutarken bir işlem gönderebilirler. Dolayısıyla, sahtekarlığı önlemek için güvenli bir güvenliğe ihtiyaç duyulur ve bu Konsensüs mekanizmasının devreye girdiği yerdir.

Konsensüs Algoritmaları
Consensus ; Double-spending Temsili Görseli

Geleneksel ekonomimizde, para birimlerinin bir hesaptan çıkarılmasını ve bir başka hesaba gönderilmesini sağlamak için basitçe ifade edilen finansal aracılar vardır. Bu, toplam para arzının aynı kalmasını sağlar, bu yüzden liralarınızı iki kez harcayamazsınız.

Dijital para birimleri merkeziyetsiz olduğundan, her para biriminin ağının blok zincirindeki tüm işlemleri doğrulamak ve sahtekarlığı önlemek için kendi yolunu bulması gerekir. Consensus mekanizmaları, blok zincirindeki tüm işlemlerin otantik olmasını ve dijital para birimlerinin cüzdan A’dan cüzdan B’ye geçmesini sağlar.

Konsensüs Algoritmaları
Consensus Algoritmaları ; Temsili BTC ve Blockchain Görseli

Tüm işlemler herkesin görmesi için kamu hesaplarında depolanır ve tam şeffaflık sağlanır. İnsanların blokları çözerek işlemleri doğrulamak için teşvik edilmeleri gerekir, aksi takdirde kimse yapmaz.

Çoğu durumda, yürürlükteki uzlaşma mekanizması, bir bloktaki her bir işlem için işlem ücretlerinin üstüne yeni oluşturulan tokenleri olan bir bloğu çözdüğü için ağ üyelerini ödüllendirir. Böylece insanlar, kendi çıkarlarını gidermek için ağı güçlendirmeye yardımcı olurlar.

Konsensüs Algoritmaları; Proof of Work (PoW) ve Proof of Stake (PoS)

Şimdi Gelin Bu Konsensüs Algoritmalarını İnceleyelim

Konsensüs Algoritma başlıklarının üzerine tıklayarak detaylı incelemeleri görebilir hangi kripto paranın hangi algoritmaya sahip olduğunu öğrenebilirsiniz.

Proof of Work (PoW)

Proof of Stake (PoS)

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺25.10
  THYAO.IS₺11.60
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺14.96