Koç Holding Hisse Yorumu ve Önerisi | Yüksek Potansiyel Getiri İhtimali!

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

Koç Holding Şirket İnceleme Raporu

Öneri: AL
Fiyat (TL/hisse) 14.34
Hedef Fiyat (12A, TL/hisse) 21.84
Potansiyel Getiri %52

Koç Holding’in cari net aktif değer iskontosu %29 seviyesine ulaşarak son 5 yıllık ortalama olan %4’ün oldukça üzerine çıkmıştır. Otomotiv ve dayanıklı tüketim segmentlerinin görece olumlu performansının Koç Holding hisselerine de yansımasını bekliyoruz. Geçtiğimiz dönemde enerji ve finans segmentlerindeki zayıf görünümün ise halihazırda hisse performansına yansıdığını düşünüyoruz. Değerleme olarak iyi seviyelerde olan Koç Holding açısından bundan sonra bu segmentlerde gelebilecek toparlanmanın iskontonun kapanmasına yardımcı olabileceğini düşünüyoruz.

Koç Holding’in çeşitlendirilmiş portföy yapısı defansif özellikler taşırken büyüme odaklı şirketleri de barındırmaktadır. Çeşitlendirme özellikle zor zamanlarda oluşabilecek dalgalanmaların da etkisini azaltmaktadır. Koç Holding’in net aktif değeri içerisindeki ana iş kollarından otomotiv %32, traktör, defans ve satış/kiralama barındıran diğer otomotiv %10, enerji %19, dayanıklı tüketim %12 ve finans %15 paya sahiptir.

Enerji segmentindeki gerilemeye rağmen oto ve dayanıklı tüketim segmentleri 2020 yılı finansallarını desteklemeye devam etmektedir. Güçlü iç talep ve otomotiv segmentindeki al ya da öde anlaşmaları bu segmentlerin finansal performansını desteklemeye devam etmektedir. Bu etki enerji segmentinde bu seneki zayıflığı da büyük ölçüde azaltmaktadır.

Koç Holding’in 1,7 milyar dolarlık brüt nakit pozisyonu dalgalanmaların olduğu dönemlerde koruyucu etkisi ile ön plana çıkarken yeni yatırımlar için fırsat yaratmaktadır. Grup bünyesindeki şirketlerle birlikte yurtiçi ve yurtdışında yeni yatırım fırsatlarını sürekli incelemektedir. Güçlü nakit pozisyonu ve iştiraklerden gelen temettü akışı sayesinde temettü dağıtımı süreklilik arz ederken, karının ortalama %19’unu ve topladığı temettünün yaklaşık %50’sini kendi hissedarlarına dağıtmaktadır.

Riskler: Koronavirüs nedeniyle ekonomilerde oluşabilecek yeni kapanmalar risk olarak ön plana çıkmaktadır. Türkiye ekonomisiyle birlikte global ekonomiyle ilgili artan endişeler şirketlerinin yüksek ihracat oranı nedeniyle Koç Holding’i olumsuz etkileme potansiyeline sahiptir. Kur riski ise güçlü nakit pozisyonu ve şirketlerin döviz bazlı stokları sayesinde minimum düzeydedir.

Koç Holding’i Al tavsiyesi ile araştırma kapsamına alıyoruz. Şirket için hazırladığımız net aktif değer tablosu %52’lik yükseliş potansiyeli ile hisse başına 21.84TL’lik hedef fiyata işaret etmektedir. Hem net aktif değer iskontosu hem de çarpanlar şirketin geçmiş döneme göre ucuz seviyelerde işlem gördüğüne işaret etmektedir.

Kaynak: Gedik Yatırım – (30.09.2020)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!