Kırgızistan 2.000 Kripto Para Madenciliği Cihazı Ele Geçirdi | Yeni Düzenlemeler mi Geliyor ?

bitcoin
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kırgızistan’ın organize suçla mücadele ajansı olan Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi (GKNB), geçtiğimiz günlerde yasa dışı kripto para madenciliği yapan bir dizi tesis buldu ve baskın düzenledi. Özel harekat başkent Bişkek ve ülkenin en kuzeyindeki Chuy Oblast’ta gerçekleştirildi.

GKNB, yasadışı madencilik faaliyetlerine karşı saldırı sırasında, kolluk kuvvetlerinin yaklaşık 2.000 kripto para birimi madenciliği birimine el koyduğunu duyurdu. Dairenin basın servisi, ön duruşma işlemlerinin sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Kırgızistan 2.000 Kripto Para Madenciliği Cihazı Ele GeçirdiBişkek’teki Ala-Too meydanı.

Devlet komitesi, kripto para madenciliği sürecinin ülkenin elektrik şebekesine “devasa hasar” verdiğini vurguladı. GKNB ayrıca yasadışı kripto çiftliklerine elektrik gücü sağlayan birkaç büyük sanayi kuruluşunu da ortaya çıkardı.

Baskın yapılan adreslerin çoğu Orta Asya cumhuriyetinin başkenti Bişkek’te bulunuyor. Madencilik cihazlarının bir kısmı Bişkek Serbest Ekonomik Bölgesi’ndeki sanayi tesislerinde ele geçirildi. Polis şu anda yolsuzluk planına dahil olan tüm kişileri tespit etmek için çalışıyor.

Bişkek’te Hükümet Düzenlemeler İçin Adımlar Atıyor

Ağustos 2020’de Ekonomi Bakanlığı, Kırgızistan’da Bitcoin madenciliğinin vergilendirilmesini düzenleyen bir yasa tasarısı ortaya koydu. Teklife göre, dijital para basmak için tüketilen elektriğin maliyetine %15 vergi uygulanacak. Mevzuat, madencilik şirketlerinin ülkede yasal olarak faaliyet gösterebilmeleri için gerekli olan tescil başvurusunda bulunmalarını zorunlu kılıyor.

Kırgızistan 2.000 Kripto Para Madenciliği Cihazı Ele GeçirdiKırgız Cumhuriyeti Merkez Bankası.

Bu yılın Ocak ayında, Kırgız Cumhuriyeti Ulusal Bankası, yerel kripto para borsalarını düzenlemek için iki yasa taslağı hazırladığını duyurdu. Bankaya göre, faturalar kara para aklama ve terörün finansmanı risklerini azaltmayı amaçlayan bir dizi önlem getiriyor. Ticaret platformlarının faaliyetlerini hükümete bildirmeleri gerekiyordu.

Kripto para birimleri, geçen yıl Kırgızistan’da artan popülaritenin tadını çıkardı. Merkezi olmayan dijital para, yeni bir yatırım fırsatı ve aynı zamanda sınır ötesi ödemeler için alternatif bir çözüm olarak görülüyor. Geçen Ekim ayında, ülkenin merkez bankası, hükümet karşıtı protestoların ortasında SWIFT transferlerini ve bankacılık faaliyetlerini askıya aldı.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 35,945.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!