Ana SayfaRehberKayan Yıldız ve Ters Çekiç Mum Formasyonu Nedir?

Kayan Yıldız ve Ters Çekiç Mum Formasyonu Nedir?

-

Trend dönüş mum formasyonlarından olan kayan yıldız ve ters çekiç mum formasyonunun ne olduğunu inceleyelim.

Kayan Yıldız Mum Formasyonu Nedir?

Kayan yıldız mum formasyonu, asılı adam mum formasyonunun tam zıttıdır (bknz: Çekiç ve Asılı Adam Mum Formasyonu Nedir?). Yükseliş trendlerinin tepesinde görülür ve trendin zayıflamakta olduğunu işaret eder. Bu formasyon oluştuktan sonra genellikle, yükseliş trendi sona erer ve düşüş trendi başlar.

Kayan Yildiz Mumu 18.08-1

Yukarıdaki görselde de görüleceği üzere, bu mumun gövdesi kısadır ve alt fitili yoktur. Gövdesi kısa olduğu için de yıldız mumlar kategorisine girmektedir. Renginin bir önemi yoktur, satış (kırmızı) mumu veya alış (yeşil) mumu olabilir. Kayan yıldız mum formasyonu bize piyasanın düşük açtığını, daha sonra bir yükseliş yaşadığını fakat bu yükselişi koruyamayarak tekrar düşük kapattığını, yani piyasanın yükseliş için gerekli güce sahip olmadığını gösterir. Bu nedenle de kayan yıldız mumundan sonra gelecek olan düşük bir açılış, yükseliş trendinin sonlanmak üzere olduğunu işaret eder.

Ters Çekiç Mum Formasyonu Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere bu formasyon, çekiç formasyonunun tersi ve kayan yıldız formasyonunun piyasa diplerinde oluşan şeklidir. Düşüş trendlerinin dibinde görülür ve trendin zayıflamakta olduğunu işaret eder. Bu formasyon oluştuktan sonra genellikle, düşüş trendi sona erer ve yükseliş trendi başlar.

Ters Cekic Mumu 18.08-1

Yukarıdaki görselde de görüleceği üzere, bu mumun gövdesi kısadır ve alt fitili yoktur. Gövdesi kısa olduğu için de yıldız mumlar kategorisine girmektedir (bknz: Sabah Yıldızı ve Akşam Yıldızı Mum Formasyonu Nedir?). Renginin bir önemi yoktur, alış (yeşil) mumu veya satış (kırmızı) mumu olabilir. Ters çekiç mum formasyonu bize piyasanın yüksek açtığını, daha sonra bir düşüş yaşadığını fakat bu düşüşün zayıflayarak tekrar yüksek kapattığını, yani piyasanın düşüş için gerekli satış gücüne sahip olmadığını gösterir. Bu nedenle de ters çekiç mumundan sonra gelecek olan yüksek bir açılış, düşüş trendinin sonlanmak üzere olduğunu işaret eder.

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler