Son Gelişmeler

Katar’dan Kripto Para Yasağı !

kripto para yasak
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gündemden yer alan son haberlerde 2.5 milyondan fazla nüfusa sahip olan Orta Doğu ülkesi Katar‘ın kripto para işlemleri yapılmasını yasakladığı belirtiliyor. Katar’dan Kripto Para yasağı!

kripto para yasağı

Katar’dan Kripto Para Yasağı !

Uluslararası Yatırım gazetesinin yayınladığı son rapora göre, Katar Finans Merkezi (QFC) Düzenleme Kurumu, “Dijital  Varlık Hizmetleri şu anda Katar Finans Merkez’inde ya da Katar Finans Merkez’ine bağlı kuruluşlarda yürütülemez.” ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamalara göre bahsi geçen hizmetler geleneksel para ( Dolar Euro Türk Lirası VS.)-kripto para işlemlerini, kripto para-kripto para işlemlerini, depolama faaliyetlerini ve dijital varlıklarla ilgili finansal hizmetleri içeriyor.

Düzenleyici bahsi geçen yasağın özellikle “para biriminin yerine geçen, dijital olarak takas edilebilen, aktarılabilen ve ödeme ya da yatırım amacıyla kullanılabilen herhangi bir değer” için geçerli olduğunu dile getirdi.

Öte yandan Katar Finans Merkezi Düzenleme Kurumu’nun neden böyle bir adım atmayı tercih ettiği henüz bilinmiyor.

Bunların yanında Katar merkez bankası 2018’de yaptığı açıklamalarda, ülkede Bitcoin işlemlerinin yasadışı olarak yapıldığını ifade etmişti. Banka o dönemde yaptığı açıklamalarda, “Bu kripto para birimi son derece volatilitelidir ve mali suçlar ve elektronik saldırı için kullanılabilir. Ayrıca garantisi ya da arkasında bir varlık olmadığı için büyük riskler içerir.” ifadelerini kullanmıştı.

Bununla beraber Katar müslüman bir ülke olduğu için bu adımı atmış olabilir. En azından kripto para birimlerini yasaklamasının sebeplerinden biri bu olabilir. Çünkü bilindiği gibi müslümanlar ülkelerde Bitcoin ve kripto para birimlerinin haram olup olmadığı tartışılıyor.

Kripto Para Yasağı

Geniş tanımlı kripto para yasakları

QFCRA tarafından yapılan sanal varlık hizmetleri tanımı içinde; kripto para ile fiat (geleneksel para birimi) arası veya kripto ile kripto arası alım satım hizmetleri, sanal varlıkların saklanması, dijital varlık araçlarının yönetilmesi gibi çözümler yer alıyor.Katar’da Kripto para lara yasak gelmesi gündemi yoğun bir şekilde kaplıyor.

kripto para yasak

Yerel medya kuruluşu Al-Watan tarafından yakın zaman önce yayımlanan bir haberde, Kara Para Aklama ve Terör Finansmanıyla Mücadele konularında ülkenin yeni atılım yaptığı belirtildi. Katar Merkez Bankası Başkanı Şeyh Abdullah bin Saud Al Thani şunları söyledi:

“Katar Devleti kara para aklama ve terör finansmanı ile mücadelenin, katı ve etkili bir düzenleyici ve yasal çerçeve gerektirdiğini; hem devlet kurumlarının hem de ilgili bakanlıkların para aklama ve terör finansmanı ile mücadeleye ilişkin yetkilerinin ve sorumluluklarının tanımlandığını savunmaktadır.”

İsviçre gibi bazı ülkeler dijital varlıklara kapılarını açarken, diğer ülkeler ise mali egemenlik konusunda bir tehdit olarak yorumluyor ve sert bir çizgi çekiyorlar.

Hindistan merkez bankası, ülkedeki tüm finans kurumlarının kripto parayla ilgili işlere hizmet vermesini engelleyen bir yasak uyguladı.

Nisan 2019’un sonlarında, Hindistan hükümetinin, bakanlıklar arası istişarelerle, “Kripto Para Birimlerinin Yasaklanması ve Resmi Dijital Para Birimlerinin Tasarısı 2019” olarak bilinen kripto para birimlerini yasaklamak için bir yasa tasarısı üzerinde çalıştıkları bildirildi.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

Bu Yazıya Tepki Ver

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!