Pazar, Nisan 18, 2021

JPMorgan’dan Türkiye’ye Enflasyon Açıklaması: Tahminler Yukarı Yönlü

ABD Merkezli yatırım bankası ve finansal holding şirketi olan JPMorgan Türkiye’nin enflasyon tahminini yukarı yönlü revize etti.

Geçtiğimiz günlerde %16.19 olarak açıklanan enflasyon oranı geçen yıllara nazaran fazlasıyla yükselmiş durumda. Gerek kurun artışı gerekse de Covid-19 ve yanlış uygulanan politikalar neticesinde enflasyonda sert artışlar gözlemleniyor.

Bunun üzerine JPMorgan şirketi Türkiye’nin TÜFE tahminini %11.4’ten %13.4’e yükseltti. 2022 yıl sonu tahminini değişmedi (%10.5). Enflasyon tahminlerinin artmasındaki temel sebep kur artışı olarak açıklanıyor. Keza kur artışı sonrası üretim fiyatlarında %4’den fazla yükseliş gözlemlendi.

Son 5 Yılın enflasyon rakamları:

Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Umut Can Şahin
  Umut Can Şahin, 2017 Yılında Bitcoin'i duymasıyla birlikte kripto para dünyasına merak sarmış ve bu alanda kendini geliştirmeyi amaç edinmiş, konuyla ilgili gruplarda moderatörlük yapmış ve kurucu üyeliğini üstlenmiştir. Bunlarla birlikte borsa ağırlıklı olmak üzere kripto para eğitimlerine devam etmekte ve çalışmalar yürütmektedir. 1 Nisan tarihinde Coin Otağ bünyesine yazar olarak katılmıştır. Mail ve İnstagram üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.
  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺24.60
  THYAO.IS₺11.65
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.18
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺15.21