JPMorgan’dan El Salvador’un Bitcoin Hamlesi Hakkında Yeni Açıklamalar

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

JPMorgan, yakın zamanda ABD doları ile birlikte Bitcoin’i yasallaştırmak kanun hazırlayan ülke olan El Salvadorun Bitcoin’i kabul etmesine ilişkin görüşünü sundu. JPMorgan, “Bitcoin’i benimsemek için ikinci kez adım atmak ile herhangi bir ekonomi fayda sağlamaz”

JPMorgan & Bitcoin

JPMorgan’dan El Salvador – Bitcoin Raporu

JPMorgan & Chase’in Latin Amerika araştırma ekibi Perşembe günü “El Salvador’un Bitcoinleşmesi” başlıklı bir rapor yayınladı. El Salvador kısa süre önce Bitcoin’i ABD doları ile birlikte yasala hale getirem yasayı onayladı.

Raporu Hazırlayan JPMorgan analistleri şunları yazdı:

Bitcoin’i ikinci bir yasal ihale şekli olarak benimsemekle ilgili herhangi bir somut ekonomik fayda görmek zordur.

Raporda ayrıca, “Son anketler, Bitcoin’e ticari bir araç olarak yaygın bir şüphecilik ve tereddüt olduğunu gösteriyor… aşırı hareketlilik, resmi dolarizasyonun yanı sıra iki paralı bir sistemde özellikle bir zorluk teşkil ediyor.”

JPMorgan, bitcoin’in günlük işlem hacimlerinin genellikle 40 milyar doları 50 milyar doları aştığını belirtti. Bununla birlikte, analistler, BTC’nin büyük bir kısmının likit olmayan varlıklarda kilitli olduğunu ve %90’dan fazlasının bir yıldan fazla bir süre içinde el değiştirmediğini açıkladı:

Dolaşımdaki arzın yalnızca küçük bir kısmı mobil ve günlük işlemlerde kullanılabilir; El Salvador’daki günlük ödeme faaliyeti, son zincir içi işlem hacminin %4’ünü ve geçtiğimiz yıl cüzdanlar arasında aktarılan kripto paraların toplam değerinin %1’inden fazlasını temsil edecektir.

JPMorgan & Bitcoin

JPMorgan raporu ayrıca, hacmin likidite azlığının ve doğasının “bir ticaret aracı potansiyeli üzerinde önemli bir sınırlama” olduğunu da söylüyor.

Bununla birlikte, birçok Bitcoin sever, JPMorgan raporunun Lightning Network’ten bahsetmediğine dikkat çekti. Bitcoin savunucusu ve Avanti Financial Group CEO’su Caitlin Long şunları söyledi: “Latam araştırma ekibi tarafından yazılan ‘El Salvador’un Bitcoinizasyonu’, Lightning Network’ten bir kez bile bahsetmiyor. Temelleri bile anlamadıkları açık.” El Salvador’da kullanılan üç büyük Bitcoin cüzdanı Bitcoin Beach, Jack Mallers ve hükümetin yakın tarihte çıkaracağı Chivo cüzdanı Lightning Network’u kullanıyor

Rapor şöyle devam ediyor: “Hükümet platformundaki (Chivo) BTC /USD dönüşümlerine yönelik talepte kalıcı bir dengesizlik, ABD dolarındaki likiditesini bozabilir ve sonunda mali ve ödemeler dengesi riskli durumlar ile karşı karşıya kalabilir”.

JPMorgan & Bitcoin

Buna ek olarak, JPMorgan ekibi, Bitcoin’i yasal bir halde benimsemenin El Salvador için “IMF ile görüşmelerini tehlikeye atabileceğine” inanıyor ve şunları belirtiyor:

Bitcoin Yasasının, El Salvador borcunu daha sürdürülebilir bir yola sokmak için gerekli olduğuna inanmaya devam edildiği sürece IMF yardımı için yapılacak görüşmeleri karmaşık ve tehlikeli hale getirebileceğine inanıyoruz.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook