Salı, Mart 2, 2021

JP Morgan Yatırım Portföylerine Bitcoin Eklemek İçin 3 Neden Verdi

JP Morgan, yatırımcıların yatırım portföylerine bitcoin eklemesi için üç temel nedeni özetledi. JPMorgan analisti, kripto para birimlerine yapılan küçük tahsislerin “yüksek getiri ve orta dereceli korelasyonlar nedeniyle portföy verimliliğini artıracağını” açıkladı.

JP Morgan, Bitcoin ile Hedging Avantajlarını Görüyor

JPMorgan geçen hafta “Çok varlıklı portföyler için kripto para birimlerinin neler yaptığı ve yapmadığı” başlıklı bir rapor yayınladı. Firmanın Varlıklar Arası Strateji bölümü başkanı John Normand tarafından yayınlanan rapor, kripto para birimlerinin portföy çeşitlendirmesi için kullanımını araştırıyor.

Birincisi, rapor, 1970’lerde altın, 1980’lerde Japon hisse senetleri, 1990’larda ABD teknoloji hisse senetleri, Çin hisse senetleri gibi “Bitcoin’in sık sık karşılaştırıldığı, sahip olması gereken herhangi bir varlığın şimdiye kadarki en hızlı fiyat takdirini elde ettiğini” kabul ediyor. 2000’lerde, emtia ve 2010’larda FANG hisse senetleri.

JP Morgan Yatırım Portföylerine Bitcoin Eklemek İçin 3 Neden Verdi

Analist, Bitcoin’in oldukça değişken olduğuna dikkat çekerken, varsayımsal olarak şu soruyu sordu: “Neden alışılmadık ve yüksek volatiliteli bir hedge düşünmeye zahmet edelim?” Daha sonra üç neden vererek kendi sorusuna cevap verdi.

İlk olarak, “Öz sermaye ve kredi değerlemeleri, çok genç bir iş döngüsü için rekor düzeyde zengin görünüyor”, rapor ayrıntıları. İkinci olarak, “DM tahvilleri gibi geleneksel korumalar, ABD 10Y oranları %1’e yaklaştığında zar zor sigorta işlevi görüyor.” Raporda, DM tahvil getirilerinin Japonya ve Avrupa’da negatif seviyelere, ABD’de %1’e düşmesinin yatırımcıları alternatif yatırımlara odaklanmaya zorladığını vurguluyor.

Üçüncü neden, JPMorgan analistinin “geleneksel finansal kanalların dışında çalışan bir varlığı destekleyebileceğine” inandığı “henüz görülmemiş bazı şoklar (maddi olarak daha yüksek enflasyon, ekonomik olarak zayıflatan siber saldırılar veya iklim felaketleri)” ile ilgilidir. Örneğin, Normand geçen yıl olağanüstü bir parasal ve mali teşvikten bahsetti ve bu da portföyün bir makro veya politika şokuna karşı savunmasızlığı konusunda genel endişeler yarattı.

JPM analisti ayrıca, “kripto sahipliğinin yaygınlaştırılmasının döngüsel varlıklarla korelasyonları artırdığını ve potansiyel olarak onları sigortadan kaldıraca dönüştürdüğünü” iddia etti. Bununla birlikte, uzun vadeli portföy verimliliği için şunları kaydetti:

Kripto para birimlerine küçük (% 2’ye kadar) tahsisler, yüksek getiri ve orta dereceli korelasyonlar nedeniyle portföy verimliliğini artırmaya devam ediyor.

Daha kısa vadeli çeşitlendirmeye gelince, Normand şunları yazdı: “Kripto varlıkları, özellikle aradıkları dolar gibi fiat para birimlerine göre, küresel hisse senetlerindeki büyük düşüşler için en zayıf koruma olarak sıralanmaya devam ediyor. “Ayrıca şu sözleri aktarıldı:

Kripto akut piyasa stresi dönemlerinde en az güvenilir hedge olmaya devam ediyor.

Bu arada, başka bir JPMorgan analisti, kripto para birimi ile altın arasındaki rekabet kızıştıkça bitcoin fiyatının 146 bin dolara ulaşacağını tahmin etti. Bu ayın başlarında, JP Morgan, bu yıl bir bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanmasının fiyat düşüşüne neden olabileceğini söyledi. Bununla birlikte, firma küresel kurumsal yatırımcılardan Bitcoin için 600 milyar dolar talep görüyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 47,692.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.86
  THYAO.IS₺14.81
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.98
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.19