JP Morgan, 1 milyar dolarlık ilk borç anlaşmasıyla yeşil tahvil ihracına girdi!

coin yorum

JP Morgan Chase & Co. Çarşamba günü yeşil tahvil dünyasına girdi ve özellikle sürdürülebilirlik eğilimi olan projeleri finanse etmek için bankanın ilk tahvil setini indirdi.

San Francisco’nun silueti, Çarşamba günü turuncu pus içinde gizlendi.

JP Morgan
AFP/GETTY IMAGES

Bankacılık devi, müşterileri ve diğer şirketler için çevresel veya sosyal fayda amacıyla borç ayarlamış olsa da, bu JP Morgan’ın kendi adına bu tür tahvilleri ihraç etmeye yönelik ilk 1 milyar dolarlık baskısı oldu.

Pek çok yatırımcı, hareketi sadece JP Morgan JPM ağırlığı nedeniyle değil, +% 0,95’i ülkenin en büyük ABD bankası olarak piyasada taşıdığı varlıklar açısından değil, aynı zamanda ABD’de bir iklim krizinin hem çevresel hem de çevresel tehditlere yönelik olarak artan kabulü nedeniyle memnuniyetle karşıladı. finansal istikrarsızlık.

JP Morgan’ın tahvil anlaşması, Çarşamba günü San Francisco Körfez Bölgesi’ni ürkütücü turuncu bir pusla kaplayan ve iklim değişikliğinin aşırı yangın olaylarını, elektrik kesintilerini ve zorla tahliyeleri norm haline getirme tehdidinin altını çizen yangınlardan çıkan dumanla Batı Kıyısı boyunca orman yangınları şiddetlenirken vuruldu.

Nuveen’in çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) kriterleri ve etki yatırımlarından sorumlu portföy yöneticisi Steve Liberatore, “Ne kadar büyük oyuncular ortaya çıkarsa, işleri daha hızlı ilerletme ölçeği o kadar büyük olur” dedi.

Ancak Liberatore, ortaya çıkan “iklim felaketi” ile mücadelenin önemli bir kısmının, onu “ortalama insan için ekonomik olarak faydalı bir şekilde” hafifletmek olduğunu da vurguladı.

Bu, yenilenebilir enerji projeleri için fosil yakıtları finanse etmek için mevcut olandan daha düşük bir sermaye maliyeti elde etmek anlamına gelebilir.

Bu amaçla, JP Morgan Çarşamba günü yüksek yatırımcı talebinin ortasında fiyatlandırmayı çekmeyi başardı ve tahvilleri, başlangıçta 65 baz puan aralığında işlem gördükten sonra, Hazine BX: TMUBMUSD10Y’ye göre 48 baz puanlık bir farkla takas etti.

Tahvil marjı, yatırımcılara alacaklı olarak hareket etmeleri için risksiz bir kıyas ölçütünün üzerinde ödenen tazminat seviyesidir; düşük spreadler genellikle yüksek talebi veya daha düşük bir temerrüt beklentisini gösterir.

Aware Asset Management’ın kıdemli kurumsal kredi analistlerinden Pri de Silva, “Genel olarak yeşil tahviller daha az getiri sağlıyor, bu da finansman maliyetinin daha düşük olduğu anlamına geliyor” dedi ve JP Morgan’ın Mayıs ayında Çarşamba günü 58 baz puana yakın işlem gören benzer tahvilleri fiyatlandırdığını ekledi. Treasurys üzerinde.

De Silva, “Finansman perspektifinden, 10 baz puanlık bir avantaj olduğunu söyleyebilirim,” dedi, “kayışlar ve yalnızca uygun projelerin finanse edildiğini izlemek için bir sürecin yürürlükte olduğundan emin olmak için ”

JP Morgan, bu amaçla, ilk yeşil tahvilden elde edilen gelirin, halka açık bir dosyada yeşil binalardan yenilenebilir enerjiye kadar bir dizi projeyi finanse edeceğini söyledi.

Banka ayrıca, kömür, petrol, gaz ve nükleer enerji projeleri ile modern kölelik, çocuk işçiliği ve insan hakları sömürüsünü içeren faaliyetler de dahil olmak üzere tahvil gelirlerinden fonlanmanın dışında tutulacak alanları da listeledi.

Genel kurumsal borç patlamasının ortasında, ikinci çeyrekte, yeşil, sosyal ve sürdürülebilir tahvilleri kapsayan bir kategori olan Moody’s Investors Service’e göre, dünya çapında 99,9 milyar dolarlık rekor bir “sürdürülebilirlik tahvili” ihraç edildi.

JP Morgan’ın ilk çıkışı, bu yılın başlarında yeşil ve sosyal fayda tahvilleri ihraç eden Citigroup C, +% 0.70 ve Bank of America BAC, +% 0.11’in ardından geldi.

Calvert Yeşil Tahvil Fonu portföy yöneticisi Brian Ellis, “Bankalar, daha geniş ekonomiyle ilişkili oldukları için yeşil tahvil ihraç etme konusunda benzersiz bir konumda” dedi.

“Bir yatırımcının bakış açısına göre, yeşil tahvil ihracındaki büyüme, portföy ve proje çeşitlendirmesi için artan fırsatlar, aynı zamanda daha seçici olma yeteneği de sağlıyor çünkü seçim yapabileceğiniz daha büyük bir grup var.”

JP Morgan yorum yapmaktan kaçındı.

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz. 

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Coin Otağ’ı ayrıca Twitter, Facebook, Telegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Görkem Ilık
Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.