Pazar, Nisan 18, 2021

John McAfee, kara para aklama ve banka dolandırıcılığıyla bağlantılı daha fazla suçlamayla karşı karşıya

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’na göre, Manhattan Federal Mahkemesi bugün John McAfee ve ekibinin idari danışmanı Jimmy Gale Watson Jr’ı dolandırıcılık ve kara para aklama komplo suçlarından suçladı.

McAfee, federal yasanın menkul kıymet olarak tanıdığı kripto paranın hileli tanıtımından kaynaklanan diğer suçların yanı sıra menkul kıymet dolandırıcılığı, lafı dolandırıcılığı ve telsizle suçlandı.

Geçen yıl 6 Ekim’de, Birleşik Devletler, Menkul Kıymetler borsa Komisyonları (SEC), McAfee Antivirüs yazılımı firmasının kurucusuna, ilk yedi token teklifinin şilini yapma sürecinde 23 milyon dolardan fazla para kazandığı iddiasıyla suçlandı. Jimmy Gale Watson Jr., McAfee ile birlikte ICO’ları paylaştığı için Twitter’da gerçek zamanlı olarak Securities yasasını ihlal etmekle suçlandı.

ICO’ların bu süreçte 41 milyon dolar topladığı ve bu gelirlerin yarısı McAfee tarafından cebe indirildiği bildirildi.

Manhattan ABD Savcısı Audrey Strauss, ikilinin sosyal medyayı ve “yükselen kripto pazarındaki” yatırımcılar arasındaki “coşkuyu” “yalanlar ve aldatma” yoluyla milyonlar kazanmak için kullandığını iddia etti. Ayrıca şunu da iddia etti:

…[McAfee and Watson] İddiaya göre, McAfee’nin Twitter hesabını, yüz binlerce Twitter takipçisine mesajlar yayınlamak için, yanlış ve yanıltıcı ifadelerle çeşitli kripto para birimlerini aldatarak onların gerçek, çıkarcı amaçlarını gizlemek için kullandığını iddia etti.

Bu ICO’ların yatırımcılarının, McAfee ve ekibine, halka açık ICO yatırımcılarından toplanan fonlar aracılığıyla promosyon tweetleri için tazminat aldıkları gerçeğini gizledikleri iddia edildi.

McAfee şu anda İspanya’da DoJ’nin Vergi Dairesi tarafından açılan ayrı suçlamalarla gözaltında tutuluyor. Watson, 4 Mart’ta Teksas’ta tutuklandı ve bugün Teksas’ın Kuzey Bölgesi’nde bir federal yargıç huzuruna sunulacak.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyledolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.
  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺24.60
  THYAO.IS₺11.65
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.18
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺15.21