Salı, Mart 2, 2021

İşlem ücreti nedir? İşlem ücretleri neden alınır?

Kripto para birimleri bir cüzdandan diğerine aktarıldığında işlem ücretleri ödenir.

Kripto para birimlerini blok zincirine yönlendirmek yoğun bir işlemdir ve bu ücretler sayesinde madencilere ve doğrulayıcılara sistemin düzgün çalışmasını sağlamak için ödeme yapılır.

İşlem ücretleri, blok zinciri ağının yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir. Ödemesinin hemen doğrulanmasını isteyen bir kullanıcı; Mevcut işlem kuyruğundan kaçınmak için daha yüksek bir ücret ödemeyi seçebilir.

Bu ücretler çoğu kripto para birimi borsasında sabittir, ancak kullanıcılar cüzdanlarını kullanırken ücret belirleme seçeneğine sahip olabilir.

Kripto para birimlerinde neden işlem ücretleri var?

İşlem ücretleri, başlangıçta Bitcoin ağında “istenmeyen postaları” önlemek için geliştirilmiştir. Ancak daha sonra blok zincirinin en temel özelliklerinden birine dönüştü.

Başlangıçta işlem ücretlerinin tek amacı kötü niyetli kişilerin Bitcoin ağını aşırı yüklemesini önlemekti. Kripto para biriminin mucidi Satoshi Nakamoto, Adam Cash’in Proof of Work (PoW) algoritmasını içeren “hash cash sisteminden” esinlenmiştir.

Yaklaşık iki yıl sonra, Bitcoin geliştiricisi Gavin Andresen, minimum 0.01 BTC işlem ücreti gerektiren bir kaynak kodu fark etti (yazım sırasında 319.4 $ ‘a eşdeğer).

2010 yılında bu ücret sorun olmayacak gibi görünüyordu. Ancak zaman geçtikçe Bitcoin’in dolar karşısındaki değeri arttı, bu ücretler sembolik miktarda kripto para göndermek isteyenler için astronomik hale geldi.

Bitcoin geliştiricileri bu kuralı hariç tutmak için ağı güncellediler ve blok boyutu SegWit2x güncellemesiyle artırıldı. Günümüzde işlem ücretleri 0.01 BTC’den çok daha az olabilir ve ağın sağlığını koruyan temel özelliklerden biri haline gelmiştir.

Ethereum ve Ripple Diğer blok zinciri ağları gibi, işlem ücretlerinin önemini kabul ettiler ve madencileri motive etmek için benzer stratejiler benimsediler.

İşlem ücretleri nasıl çalışır?

İşlem ücretleri; Madencileri yüksek ücretli işlemlere öncelik vermeye ve bunları bir sonraki bloğa eklemeye teşvik eder.

Bitcoin örneğinden hareketle, tüm bekleyen işlemler, madenciler tarafından seçildikleri ve bir sonraki bloğa eklenmeyi bekledikleri hafıza havuzu (mempool) adı verilen bir alana teslim edilir. Mempool doluysa, madenciler daha yüksek ücretli işlemleri seçecek ve geri kalanını bir sonraki bloğa bırakacaktır. Bu nedenle çoğu kripto para birimi kullanıcısı, işlemleri acil olduğunda ücretleri manuel olarak artırır.

Ethereum ağında işlem ücretleri, ETH’nin küçük parçaları olan Gas tarafından ölçülür. Bu blok zinciri, akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar (dApps) gibi Bitcoin’den daha karmaşık özellikler sunar. Yani ücretler burada daha önemli.

Stabilcoins ne olacak? Örneğin, ABD dolarına sabitlenenler? Tether; İki USDT hesabı veya dijital varlıkları depolayabilen herhangi iki blok zinciri tabanlı cüzdan arasında aktarıldığında işlem ücreti almaz. Ancak USDT, itibari para birimini kullanırken bir ücret alabilir.

İşlem ücretini etkileyen faktörler nelerdir?

Ücretleri etkileyen iki ana faktör vardır: işlemin boyutu ve blok alanı talebi.

Bazı ağların her blokta sınırlı miktarda veri depolayabildiği göz önüne alındığında, madenciler veya doğrulayıcılar ekleyebilecekleri işlem sayısı konusunda seçici olmalıdır.

Birçok kullanıcı aynı anda kripto para gönderirken blok alanı talebi artıyor ve doğrulama için bekleyen daha fazla işlem var.

Bazen blok alan talebi o kadar artar ki ağlar tıkanır ve ücretler sürdürülemez seviyelere yükselir.

Ayrıca, daha büyük işlemler blokta daha fazla alan gerektirir ve doğrulanması daha küçük işlemlere göre daha uzun sürer.

Genel olarak, saniyede daha fazla işlem işleyebilen blockchain ağlarının ücretleri daha düşüktür. Basit bir kural şudur: Ağın verimliliği ne kadar yüksekse işlem ücreti o kadar düşük olur.

Örneğin Ripple İşlem için standart ücret bugün itibariyle yaklaşık 0.00001 XRP’dir. İşlem ücretleri Ethereum’da daha yüksektir ve ağdaki tıkanıklıklar sırasında yükselebilir. 2017, 2018 ve 2020 ortalarında merkezi olmayan finans (DeFi) çılgınlığı sırasında Ethereum işlem ücretleri fırladı.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, işlem ücretlerinde kayda değer bir artış gördü. Temmuz ayında 1 doların altında kalan işlem ücretleri, Ağustos’ta 6 dolara yükseldi ve Ekim sonunda 10 doları aştı.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 48,691.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.86
  THYAO.IS₺14.81
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.98
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.19