İş GYO Hisse Önerisi | Getiri Potansiyelli | Halk Yatırım – (30.07.2020)

hisse önerileri

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

2Ç20 Finansal Sonuçlar – Pozitif

Öneri: TUT
Hisse Fiyatı: 2,07 TL
Hedef Fiyat: 2,35 TL
Getiri Potansiyeli: %14

 Piyasa beklentisinin üzerinde, beklentimiz ile uyumlu net kar. İş GYO, 2Ç20’de piyasa ortalama beklentisi olan 4 mn TL’nin üzerinde, bizim beklentimiz olan 7 mn TL’ye yakın 8,8 mn TL net kar açıkladı. Net finansman giderlerindeki azalış, yıllık bazda net zarardan net kara geçilmesinde etkili oldu. Geçen yıl aynı dönemde 71,3 mn TL seviyesinde gerçekleşen net finansman gideri bu çeyrekte 42,9 mn TL’ye geriledi. Beklentilerin üzerinde gelen sonuçların hisse performansına etkisini ‘pozitif’ olarak değerlendiriyoruz.

 Ciro ortalama piyasa beklentisi ile uyumlu. Gayrimenkul portföyünün ağırlıklı ofis yatırımlarından oluşması nedeniyle, Covid-19 döneminde AVM kiralarında indirime gidilmesi ve ziyaretçi sayılarındaki düşüş paralelinde 2Ç20’de kira gelirleri diğer AVM ağırlıklı portföy yapısına sahip GYO şirketlerine kıyasla daha sınırlı kalarak yıllık bazda %27,7’lik düşüşle 39,2 mn TL’ye geriledi. Konut satış gelirleri yıllık bazda %6 azalarak ağırlıklı İnistanbul projesi teslimlerinin katkısıyla beklentimiz doğrultusunda 100,4 mn TL seviyesinde gerçekleşirken, üst hakkı kullanım gelirleri dahil toplam ciro yıllık bazda %13,3 düşüşle 149 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Piyasa beklentisi cironun 148 mn TL, kurum beklentimiz ise 145 mn TL seviyesinde gerçekleşmesi yönünde bulunuyordu.

 Operasyonel kar ortalama piyasa beklentisinin üzerinde, beklentimiz ile uyumlıu. İş GYO, 2Ç20’de ortalama piyasa beklentisi olan 39 mn TL’nin %12,7 üzerinde, beklentimiz olan 41 mn TL’ye yakın, yıllık bazda %18,8 düşüşle 43,2 mn TL FAVÖK açıkladı. FAVÖK marjı ise, 2Ç19’daki %30,9 seviyesine göre 1,9 puan azalarak %29,0 seviyesine geriledi. Net borç ise, 1Ç20’deki 1.080 mn TL seviyesine göre hafif gerileyerek 2Ç20’de 1.068 mn TL düzeyinde gerçekleşti.

 Hedef fiyatımızı 1,80 TL’den 2,35 TL’ye yükseltiyor, TUT olan tavsiyemizi koruyoruz. İş GYO’nun gayrimenkul portföyünün ağırlıklı ofis yatırımlarından oluşması nedeniyle, salgın döneminde AVM kiralarında indirime gidilmesi ve ziyaretçi sayılarındaki düşüş paralelinde kira gelirlerindeki gerilemenin diğer AVM ağırlıklı portföy yapısına sahip GYO hisselerine kıyasla daha sınırlı kaldığını görüyoruz. İlk çeyrek finansal sonuçlarının ardından pandeminin kira geliri portföyünde bulunan Kanyon ve Ege Perla alışveriş merkezlerinin geçici bir süre ile hizmete kapatılması ve söz konusu alışveriş merkezlerinin elde ettiği kira gelirinin büyük bir kısmının mağazaların ciroları üzerinden elde edilmesi ve kira indirimlerinin söz konusu olabileceğine yönelik beklentimiz doğrultusunda, kira geliri tahminimizi aşağı yönlü revize etmiştik. Son durumda kira geliri tahminimizi yıllık %8 düşüşle 228 mn TL’ye seviyesinde gerçekleşeceği yönünde korurken, konut tarafında ise, faizlerin mevcut seviyeleri ve cazip konut kampanyaları neticesinde Haziran ayında görülen talep artışının yılın 3.çeyreğine de yansıyacağını öngörüyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Başoğlu
Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.