Çarşamba, Kasım 25, 2020

İş Bankası Hisse Önerisi ve ISCTR Hisse Yorumu Ziraat Yatırım – (9.11.2020)

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

İş Bankası 3Ç2020 Sonuçları (ISCTR, Öneri:  AL, HF: 7,90TL)

Öneri : “AL”
Kapanış Fiyatı: 5,44 TL
Hedef Hisse Fiyatı :7,90TL

İş Bankası’nın 2020 yılının üçüncü çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğine göre %36,1, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise %59,4 oranında artarak 2.149mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 1.852mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 1.896mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada özkaynak yöntemi uygulanan ortaklıklardan elde edilen gelirin beklentimizden yüksek gelmesi ile operasyonel giderlerin beklentimizden düşük gerçekleşmesi etkili olmuştur. Banka ayrıca beklentimizin üzerinde serbest karşılık ayırırken, diğer gelirler de beklentimizin üzerinde gerçekleşmiştir.

Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte İş Bankası’nın 2020 yılı Ocak-Eylül dönemi net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %38,0 oranında artarak 5.184mn TL’ye yükselmiştir.

Banka’nın faiz artışlarına karşın, mevduat maliyetindeki gerileme hafif de olsa devam ederken, TÜFE endeksli tahvillerin getirilerinde 338mn TL artış görülmüştür. Kredilerden elde edilen gelirler de artış görülürken, yüksek swap kullanımının da olumlu katkısıyla net faiz gelirleri çeyreksel bazda %12,2 oranında artarak 6,86 milyar TL’ye yükselmiş ve karı desteklemiştir. Karı destekleyen bir diğer kalem olan ücret ve komisyon gelirlerinde ise normalleşmeyle birlikte %31,7 artış görülmüş ve bu kalemden 1,5 milyar TL gelir elde edilmiştir. Diğer yandan, operasyonel giderlerdeki %4,9’lık düşüş ve swap maliyetlerindeki artışa karşın (336mn TL’lik artış)alım satım gelirlerinin etkisiyle ticari zararda 69mn TL’lik gerileme de karı destekleyen diğer faktörler olmuştur. Banka’nın karşılık giderleri ise kurların etkisi ve ihtiyatlılık kapsamında çeyreksel bazda %39,8 oranında artarak 4,3 milyar TL’ye yükselmiştir. Banka bu çeyrekte 1.250mn TL serbest karşılık ayırmış ve Banka’nın toplam serbest karşılıkları 2.975mn TL’ye yükselmiştir. Son olarak, Banka’nın özkaynak yöntemi uygulanan ortaklıklardan elde edilen gelirleri 711mn artarak 1.210mn TL’ye yükselmiştir.

Banka’nın Net Faiz Marjı (swap gideri hariç) 20 baz puan artarak %5,17’ye yükselmiştir. Banka’nın ortalama özsermaye ve aktif karlılığı ise sırasıyla %13,4 ve %1,5 ile bir önceki çeyreğin üzerinde gerçekleşmişlerdi.

Kaynak: Ziraat Yatırım

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Enes Başoğlu
Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Kripto Para Hesaplayıcı

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺47.70
THYAO.IS₺11.83
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺19.06
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺18.30