Cuma, Kasım 27, 2020

İş Bankası Blockchain teknolojisi ile dış ticarette bir adım daha attı!

Dış ticarette ödemeyi blockchain teknolojisi ile garanti eden ilk Türk bankası olan İş Bankası, 27 Mayıs 2020 tarihinde Şişecam, Kuraray Europe GmbH ve Commerzbank arasında ilk işlemini gerçekleştirdi. Malların cinsi, sektörü ve tarafları açısından farklılık göstermesi, birden fazla fatura ve yükleme belgesi içermesi ve farklı ödeme türlerini garanti altına alma gibi daha karmaşık süreçler içermesi nedeniyle ilk işlemden farklıdır.

“Blockchain teknolojisi dış ticarette güvenliği, hızı ve operasyonel verimliliği artıracak”

İşlemle ilgili açıklama yapan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, dış ticaret işlemlerinde hız, güvenilirlik ve garantinin büyük önem taşıdığını vurguladı. Pandemi döneminde uluslararası ticarette belge gönderme ve kontrol süreçlerinin zorlaştığını, dış ticarette ve elektronik ticarete dayalı bankacılık hizmetlerinde veri eşleştirme ihtiyacının hızla ön plana çıktığını belirten Şimşek, “Bunun farkında olan İş Bankası, Blockchain teknolojisini özellikle dijitalleşme çabalarında konumlandırmak için devam ediyor.” dedi.

Şimşek, dünya ticaretinin büyük ölçüde açık hesap şeklinde yapıldığını ve şirketlerin sınır ötesi ticaret riski altında çalıştıklarına, ödeme garantisinin bulunmadığına ve belgelerin güvenilirliğinden şüphe duyduklarına dikkati çekti:

Geçtiğimiz yıl Covid-19 ve teknolojik değişim sonucunda fiziki belgelere dayalı ödeme yöntemlerinin önemi azalıyor. Ancak uluslararası ticarette hız ve güvenlik için dijital çözümler sunan bankacılık sisteminin sağladığı teminatlar ve finansman kaynakları şirketlerin risklerini azaltmak için büyük önem taşıyor. Bu bağlamda Marco Polo Payment Commitment’ın Blockchain tabanlı DLT çözümü, akıllı sözleşmedeki koşulların karşılanması ve verilerin eşleştirilmesi şartıyla şirketlere ödemeyi garanti etme ve nakit akışı riskini ortadan kaldırma fırsatı sunuyor. Hızla değişen uluslararası ticaret ortamında, geleneksel çözümlerin yanı sıra müşterilerimizi yeni ürünlerle korumaya yönelik çözümler üretiyoruz.

Konunun altını çizen Blockcha ve DLT teknolojisinin uluslararası ticareti kolaylaştırarak dünyanın pek çok yerinde denenmesi konusunu vurgulayan Şimşek, farklı sektörlerde denemeler yaparak ülkemizin önde gelen firmalarıyla ilk olarak Türkiye’de bankaları, güvenli ve kolay bir şekilde uygulayarak, tüm müşteriler tarafından kullanılmak üzere çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

Geçen yıl Mayıs ayında dış ticarette Blockchain işlemi gerçekleştiren ilk Türk bankası olduklarını ve böylece dış ticaret finansmanında veri eşleştirmeye dayalı güvenilir ve kolay bir dönem başlattıklarını hatırlatan Şimşek, “İkinci pilot işlem ile biz uluslararası ticaret ve tedarik zincirlerinin blockchain teknolojisi ile finanse edilmesine yönelik çalışmalarımıza devam ediyor ve müşterilerimize yepyeni deneyimler sunmaktan gurur duyuyoruz ”dedi.

Sanko Holding Finans Direktörü Mustafa Günbulut konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İş Bankası, Commerzbank ve Marco Polo Platform ile birlikte blockchain teknolojisini kullanarak işlem yapan ilk şirketlerden biri olmaktan mutluluk duyuyoruz. Sanko Grup olarak 116 yıllık tecrübemiz ve 14 bin çalışanımız ile üretim gücüne katkımızı her geçen gün artırmaya çalışırken, toplam değer zincirinde teknolojiyi nasıl daha etkin kullanabileceğimizi sürekli araştırıyoruz. Blockchain teknolojisinin uluslararası tedarik zincirine ve ülkemize katacağı değerin bilincinde olarak, lider firmalardan biri olmaktan mutluluk duyuyoruz! “

Marco Polo Payment Commitment platformunda sağlanan ödeme garantisinin temel özellikleri:

Platformda ithalatçılar, ihracatçılar ve bankalar akıllı sözleşmelerini 4 taraflı olarak oluşturabilir ve kendi ticaret verilerini girebilirler. İşleme dahil olan şirketler ve bankalar, uyumluluklarından dolayı aynı platformda birbirlerini şeffaf bir şekilde görebilirler. Bankalar, belge inceleme zahmeti olmadan ödemeyi hızlı bir şekilde garanti edebilir. Firmalar, dış ticaret belge işlemlerini bankacılık sistemi dışında yaparak operasyonel hız kazanmaktadır. Geleneksel akreditifli veya poliçe bazlı ödeme garantili dış ticaret ürünlerinde bankalar, şirket talimatları doğrultusunda şirketler adına birçok işlemi gerçekleştirmektedir. Ancak bu platform üzerinden firmalar Bankalar ile akıllı sözleşmelerini kurabilir, sipariş verebilir, fatura ve lojistik bilgilerini yükleyebilir, aynı zamanda ve yerde Bankaların ödeme taahhütlerinin varlığını görebilirler. Blockchain teknolojisi sayesinde akıllı sözleşmenin şartları ve verileri giren taraflar nettir. Tüm tarafların onayı olmadan akıllı sözleşmeyi ve verileri silmek mümkün değildir. Günler sürecek akreditif işlemleri yerine basit ve kolay DLT bazlı Ödeme Taahhüt yöntemi ile ödeme garanti işlemleri çok kısa sürede tamamlanır.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺45.32
  THYAO.IS₺12.20
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.14
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.28