İranlı Kuruluş, Yaptırımları Aşmak İçin Kripto Para Birimlerinin Kullanılmasını Öneriyor

coin-otag-gorsel
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İran Cumhurbaşkanlığı’na bağlı bir düşünce kuruluşu, ülkeye karşı yaptırımları aşmak için kripto para birimlerinin kullanılmasını teşvik eden bir çalışma raporu yayınladı. Ek olarak, rapor ayrıca hükümetin potansiyel olarak “kripto para birimlerinden günde 2 milyon ABD doları ve yılda 700 milyon ABD doları doğrudan gelir elde edebileceğini” iddia ediyor.

İstihdam olanakları

Bildirildiği üzere raporun yazarları, İran’ın daha fazla Bitcoin madencilik çiftliği kurulmasına izin verirse ekonomisindeki istihdam fırsatlarını artırabileceğini söylüyor.

Yazarlar raporlarında şunları iddia ediyor:

Büyük madencilik çiftlikleri kurulursa, donanım ve yazılım ekipmanlarıyla ilgili izleme ve onarım, güvenlik, elektrik mühendisleri ve teknik personel için insan gücü istihdam etme ihtiyacı artacak ve bu da diğer sektörlerde daha fazla iş fırsatına yol açacaktır.

Yazarlar daha sonra “her elektrik tüketimi için yaklaşık dokuz kişinin doğrudan istihdam edildiğini” öne sürüyorlar.

Bununla birlikte, rapor görünüşe göre İran hükümetini kripto para birimi faaliyetlerini düzenlemeyi düşünmeye çağırıyor. Rapor, bu tavsiyeyi haklı çıkarırken, “İran’daki düzenlenmiş kripto para birimi faaliyetinin, yabancı paranın ülkeden çıkmasını önlemeye de yardımcı olabileceğini” belirtiyor.

Kripto Paralar ile Yaptırımları Aşmak

Rapor ayrıca kripto para madenciliğinin neden İran hükümetine yaptırımları atlatması için eşsiz bir fırsat sunduğuna da değiniyor.

Rapor şunları açıklıyor:

Yeni çıkarılan Bitcoinler kolayca izlenemediğinden, yerel ekonomik aktörler, uluslararası borsalarda (halihazırda) mevcut olanlardan (daha fazla) tercih edilen yeni çıkarılan kripto para birimlerini kullanabilirler.

Ayrıca raporda yazarlar, daha fazla kripto para madencilik çiftliğinin kurulmasının İran’ın “elektrik kayıplarını azaltmasına” yardımcı olacağını iddia ediyor.

Yazarlar, sonuç olarak İran hükümetini kripto para birimlerinin “toplu madenciliğini” ve “mümkün olduğunda elektrik santrallerinin yanında maden havuzları oluşturmasını” sağlamaya çağırıyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 49,465.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!