İran’dan Kripto Yasağı!

İran, yoğun elektrik talebi sezonundan önce Bitcoin gibi kripto para birimlerinin güç yoğun madenciliğini, büyük şehirlerdeki elektrik kesintilerine neden olan artan tüketimden sonra yasakladı.

iran
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para madenciliği yasağının derhal yürürlüğe gireceğini ve 22 Eylül’e kadar süreceğini belirten Başkan Hassan Rouhani, Çarşamba günü eyalet televizyonunda yaptığı açıklamada, ülkedeki mevcut kripto para madenciliği faaliyetinin yaklaşık %85’inin lisanssız olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu karar, ruhsatlı azınlığı karaborsaya itme riskini alabilir; yetkililerin de baskı yapmaya çalıştığı, hatta evlerden camilere bilgisayarları her yerde saklayan yasadışı madencileri bulmak için casuslar görevlendirebilir.

Ülkenin dünyadaki tüm Bitcoin madenciliğinin% 4,5’ine ev sahipliği yaptığını tahmin eden analitik firması Elliptic’e göre, yabancı para birimine erişimi sınırlayan sübvansiyonlu enerji fiyatları ve ekonomik yaptırımlar, İran’ı kripto para madenciliği için önemli bir üs haline getirdi.

İran’ın Bitcoin Madenciliğindeki Payı

Yetkililer, İran’daki işletmelere ve günlük hayata zarar veren kesintiler için kripto acelesini, artan üretimi ve hidroelektrik üretimini azaltan bir kuraklığı suçluyor.

İran, Güce Aç Bitcoin Madencilerini Avlamak İçin Casuslarını Artırdı

Ülke, yaptırımları kolaylaştıracak ve yabancı şirketlerin çok ihtiyaç duyulan altyapı yatırımını sağlamasına izin verecek olan 2015 nükleer anlaşmasını yeniden canlandırmak için ABD ve diğer dünya güçleriyle görüşmelerde bulunuyor.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!