Pazar, Ocak 24, 2021

İntegral Yatırım’dan Haftalık Hisse Önerileri ve Yorumları

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa endeksi geçen hafta %0.16 ile sınırlı yükseliş gösterirken, banka hisselerindeki satışlar endeksi baskıladı. Banka endeksi geçen hafta %3 geriledi. Endeksi sırtlayan daha çok sanayi firmaları ve BIST30 dışı hisselerden geldi. BIST30 dışı 100 endeksi olan XYUZO (BIST100-BIST30) endeksi %1.80 yükseldi. Buna ek olarak hareketli hisseler BIST100 dışı şirketler oldu. XTUMY endeksi %2.5 yükseliş gösterdi. Dolar kuru geçen haftayı %0.55 gerileme ile tamamladı. Yüksek enflasyon sonrasında Bakan’dan gelen sözlü iletişim Dolar kurundaki tansiyonu düşürdü. CDS oranındaki gerileme devam etti ve 350 seviyesine geriledi.

Borsa

Borsa da genel olumlu hava korunuyor. Özellikle 1300 seviyesinin üzerine yerleşmesi pozitif. Son hafta momentumda azalma görülüyor. Bu azalmada Banka hisselerindeki baskının etkisi büyük. Bu nedenle önümüzdeki hafta Banka hisselerindeki seyir önemli olmaya devam edecek. XBANK endeksinde 1410 seviyesindeki 22-günlük ortalama desteği kritik olacak. Banka endeksinin bu seviyelerden yukarı tepki vermesi muhtemel. Çünkü genel havada olumsuz bir durum görünmüyor. CDS düşüyor, yabancı girişi sürüyor, TL giderek daha stabil bir görünüm alıyor ve küresel borsalar olumlu hava içerisinde. Tüm bunların hepsi banka hisselerinde tepki yükselişi olma ihtimalini yükseltiyor.

10-11 Aralık Önemli

Ancak öncelikle 10-11 Aralık tarihlerinde gerçekleşmesi beklenen AB Liderler zirvesinin sorunsuz bir şekilde atlatılması lazım. Daha önceden Almanya Devlet Başkanı Merkel, Türkiye için yaptırımların masada olduğunu açıklamıştı. Fransa tarafından Merkel’e yaptırımlar konusunda ciddi bir baskı olduğunu izliyoruz. Ancak ne kadar ikna edici olacaklar göreceğiz. AB liderler zirvesi belirsizlik yaratıyor. Güçlü bir yaptırım kararı çıkması durumunda piyasalar bozulabilir. Buna karşılık yaptırım gelmemesi ya da küçük yaptırımların açıklanması piyasalardaki belirsizliğin lehte sonuçlanmasını sağlayacaktır. Yabancıların girişleri 11 Aralık tarihinden sonra güçlenerek artabilir. Bu durumda hareket bankalarda görülebilir. Bu senaryo da Bankacılık endeksi 1410 seviyesindeki ortalama desteğinden güçlü bir tepki vermiş olacaktır. Bu nedenle 10-11 Aralık tarihlerinin hasarsız ya da genel algıyı bozucu şiddette olmayan hasarla atlatılması önemli olacak.

Borsa BIST100 endeksi için 1300 seviyesi önemli destek olarak izlenebilir. Bu desteğin altında kapanışlar gelmesi durumunda baskı artabilir. Geri çekilme 1250 desteğine doğru devam edebilir. 1300 seviyesi üzerinde kaldığı sürece ise yukarı tepki ihtimali giderek artacaktır. 1350 direnci önemli bir seviye. Bu direncin geçilmesi ile 1400 direnci test edilebilir.

Sanayi hisselerinde hareketliliğin arttığını izliyoruz. Aşı haberleri bunda etkili oluyor. Diğer yandan emtia fiyatlarındaki yükseliş sanayi şirketlerini pozitif etkiliyor. Yine XTUMY endeksi şirketlerinde hisse bazlı hareketlilikler devam edebilir.

Dolar

Dolar kurunda zayıf görünümün devam ettiğini düşünüyoruz. 7.93 seviyesi üzerinde kapanışlar olmadıkça dolar kurundaki zayıf seyir devam edebilir ve yükselişler kısa ömürlü olabilir. Aşağıda ise 7.56 önemli bir destek. 10-11 Aralık tarihleri hasarsız şekilde geride bırakılırsa dolar kurunda yabancı girişleri ile birlikte 7.56 seviyesine doğru hızlı gerileme oluşabilir.

AB Liderler Zirvesi ve ECB Toplantısı izlenecek

Haftaya Pazartesi ve Salı Hazine ihaleleri izlenecek. 10-11 tarihlerindeki AB Liderler zirvesi ise TL varlıklar için çok önemli gündem olacak. Dışarıda ise Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası faiz toplantısı izlenecek. Başkan Lagarde’ın açıklamaları önemli olacak.

TTKOM, ENJSA, TUPRS, AKGRT, AKBNK, SAHOL, MAVI

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni – (7-11 Aralık 2020)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Görkem Ilık
Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺26.00
THYAO.IS₺12.89
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺22.02
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺18.39