Cuma, Mart 5, 2021

IMF Anketi, Bitcoin’i “Para” Olarak Destekliyor

Bitcoin, eşler arası ilk elektronik nakit sistemi olarak yaratıldı ve ardından, o zamandan beri bütün bir dijital varlık endüstrisi yaratıldı. Kripto para biriminin uzun ömürlülüğüne ve kalıcı gücüne rağmen, varlık sınıfının “para” olarak tanımlanması gerekip gerekmediği konusunda politika yapıcılar, düzenleyiciler ve hatta yatırımcılar arasında hala tartışmalar var.

Uluslararası Para Fonu tarafından yapılan yakın tarihli bir ankette, yanıt verenlerin ezici bir çoğunlukla, Bitcoin ve diğer altcoinlerin gerçekten para olduğunu ve bu şekilde görülmesi gerektiğini “evet” dediği görüldü.

Bitcoin ve Sert Paraya Dönüşüyor

Bitcoin fiyatı, son zamanlardaki en yüksek seviyesinden birkaç bin dolar olan 40.000 doların altında işlem görüyor.

Yatırımcılar ve kurumlar, sermayeleri ile kripto para biriminin dolardan daha iyi performans göstereceği ve yaklaşan hiper enflasyonu dengelemeye yardımcı olacağı yönünde oy kullanıyorlar. Pandeminin ortaya çıkmasından bu yana Bitcoin, dolar karşısında %500’den fazla yükseldi ve kısa vadeli düşüş yaşanıyorken, uzun vadede yükseliş yaşanıyor.

BTC şu anda dünyanın en büyük 16. para birimi. Bir gün küresel rezerv para birimi haline gelebilir ve dünya çapında kullanılan ilk egemen olmayan para birimi olabilir. Ağında işlem gören 10 trilyon doların üzerinde değer var. Yine de bazı nedenlerden dolayı, kripto para birimlerinin para olup olmadığı konusunda hala tartışmalar var.

Para birimi kelimesi adın içindedir ve Satoshi Nakamoto, icadının her türlü niyetini para gibi hareket ettirmiştir. Ve genel kamuoyuna göre, kripto para birimlerini “para” olarak görüyorlar.

bitcoin para imf

IMF Twitter Anketi: %75’ten Fazla İnanıyor Kripto “Para”

Uluslararası Para Fonu’nun resmi Twitter hesabı kısa süre önce takipçilere “dijital para birimleri” nin “gerçekten para” olup olmadığını soran bir anket paylaştı. Yaklaşık 100.000 oydan, anket şu anda para olarak kripto lehine yaklaşık %80 oranında liderlik ediyor.

IMF, “küresel parasal işbirliğini teşvik etmek, finansal istikrarı sağlamak, uluslararası ticareti kolaylaştırmak için çalışan 190 ülkeden” oluşan küresel bir organizasyondur.

Dijital para birimleri gerçekten para mı? #anket

– IMF (@IMFNews) 

Son zamanlarda, ABD’deki merkez bankaları para transferinde dijital para birimlerini kullanmaya başlamak için yeşil ışık aldı. Her geçen gün kripto para birimleri “para” olma yolunda bir adım daha atıyor.

Ancak tartışma var, çünkü Bitcoin’in kendisi harcamak için kolayca “para” olarak kullanılabilse de, kripto para birimini bu şekilde kullanma planını satın alan çok az kişi var. Ancak bu, ilk önce daha üstün para biçimlerinin ortaya çıkmasıdır. Eski para biçiminin sahipleri, onu daha iyi para biçimi olarak algıladıkları şeyle değiştirmeye başlar ve daha değerli olduğuna inandıkları için ona tutunurlar.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 48,192.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺22.08
  THYAO.IS₺14.75
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺23.18
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.25