Diğer
  Ana SayfaHaberİlk Bitcoin ATM'si Nerede Kuruldu? Dünyada Kaç Tane Var?

  İlk Bitcoin ATM’si Nerede Kuruldu? Dünyada Kaç Tane Var?

  -

  Bitcoin otomatik para çekme makinelerinin (ATM’ler) sayısı, kripto para birimi endüstrisinin gelişimine uygun olarak arttı. Bitcoin ATM’si ilk olararak Ekim 2013’de ortaya çıktı. Ve tahmin edildiği üzere sektörün genişlemesi ve büyümesi ile birlikte ATM sayısında da artış görüldü.

  Nerelerde Bitcoin ATM’si Var?

  Son verilere göre, bitcoin ATM’leri ağırlıklı olarak Kuzey Amerika’da bulunuyor. Dünyanın önde gelen ekonomisi – ABD – 34.298’e ev sahipliği yapıyor, çünkü sayıları ülkenin finans merkezlerinde – New York, Los Angeles ve Miami – gibi bölgelerde Bitcoin ATM sayısı her geçen gün artıyor ikinci sırada ise Kanada yer alıyor. Kanada’da Bitcoin Atm sayısı- 2.704 adet ile ikinci sırada.

  Şu anda 84 ülkeye yayılmış 39.678 bu tür cihaz var ve bunların %85’inden fazlası Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyor.

  İlk 5’i tamamlayan sonraki ülkeler İspanya (270), Polonya (214) ve El Salvador (212). Küçük Orta Amerika ulusunun, Bitcoin’i yasal ihale yapan ilk ülke olmasından bu yana liderler arasında yer bulması şaşırtıcı değil.

  Asya’daki durumu gözlemlemeye değer. BTC ATM’lerinin en yüksek yoğunluğu, 154 makinenin bulunabileceği Çin’in özel idari bölgesi olan Hong Kong’dadır. Japonya ise dört yıldan fazla bir süredir topraklarında sıfır cihaza sahipti. (Bknz: Kripto Para Cüzdanı Nedir?)

  bitcoinatm
  bitcoinatm

  Yerel makamlar, bilgisayar korsanlarının dijital varlık platformu Coincheck’e saldırdığı 2018’in başında tüm kripto ATM’lerini kapattı. Ancak bu yılın Ağustos ayında duruşlarını yumuşattılar ve Tokyo ve Osaka’da birkaç cihazın kurulmasına izin verdiler.

  İlginç bir şekilde, bir kripto para birimi merkezi olmayı hedefleyen Singapur’da bitcoin ATM’leri yok. Ülkenin en üst düzey mali düzenleyicisi olan MAS, yılın başında dijital para birimlerinin halka tanıtılmasına yönelik daha geniş bir baskının parçası olarak nakitten kriptoya geçişleri yasakladı.

  Küresel madencilik karma gücünün %13’ünden fazlasını oluşturan ülke olan Kazakistan’da yalnızca bir Bitcoin ATM’si bulunurken, dünyanın kripto benimseme lideri olan Vietnam’da beş cihaz bulunuyor.

  Çin’in (tüm kripto para birimi faaliyetlerinin yasak olduğu yer) sıfır makineye sahip olduğunu söylemeye gerek yok.

  Bitcoin ATM’leri Yıllara Göre Nasıl Arttı?

  İlk Bitcoin ATM’si 29 Ekim 2013’te Kanada’nın Vancouver kentindeki bir kafede kuruldu. İkinci cihaz 8 Ekim 2013’te Slovakya, Bratislava’da gün ışığına çıktı, ABD ise bu tür ilk makineye sahip olmak için 18 Şubat 2014’e kadar beklemek zorunda kaldı (Albuquerque, New Mexico’daki bir puro barda konuşlandırıldı).

  Cihaz sayısı 2015’in sonunda yavaş yavaş 500’ün üzerine çıkarken, Aralık 2017’de dünya çapında neredeyse 2.000’e ulaştı. 2018 ayı piyasası, bitcoin ATM’lerinin hızlı büyümesini durdurdu, ancak sonraki yıllarda sayıları yeniden artmaya başladı. 2020’nin sonunda, dünya çapında 12.600’den fazla kripto otomatik ATM makinesi vardı. (Bknz: Blockchain Nedir?)

  Geçen yıl, çoğu dijital para birimi tüm zamanların en yüksek fiyatlarına ulaştığında, Bitcoin ATM’leri ortaya çıktı. Kamboçya, Namibya, Venezuela, Lübnan ve daha fazlası gibi zor durumdaki ekonomiler de dahil olmak üzere çeşitli ülkelerde 20.000’den fazla konuşlandırıldı.

  2022’nin büyük bir bölümünde hüküm süren uzun süreli kripto kışı, sıcaklıkları yavaşlattı. CryptoPotato’nun bildirdiği gibi, yılın ilk on bir ayında 6.100 yeni kripto ATM’si kuruldu veya 2021’de ortaya çıkandan neredeyse üç kat daha az.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  SON HABERLER

  Ethereum Fiyat Analizi! Kritik Bölgeye Yaklaşıyor!

  Ethereum'un fiyat grafiğini incelediğimizde, düşüş trendi içerisinde olduğu ve 1830$ desteğine doğru bir düşüş yaşadığı gözlemlenmektedir. ETH'nin fiyatı, belirtilen destek aralığından dönüş sağladığı takdirde yükseliş hareketini sürdürebilir.

  Verilere Göre, Bitcoin Yatırımcıları Panik Satışı Yapmamak için Kararlı Görünüyor

  Binance ve Coinbase davaları kripto para piyasasında korku yarattı ancak yatırımcıların panik satışı yapmadığı verilerde görüldü.

  Bitcoin Yükseliş Hareketine Devam Edecek Mi? Güncel BTC Analizi!

  Bitcoin'in kısa vadeli fiyat grafiği, güçlü alıcılarla karşılaşarak 26.364$ seviyesindeki 0.5 Fibonacci desteğinden yükseliş gerçekleştirdi. Ancak belirli seviyelerin üzerinde veya altında kalıcılık, BTC'nin gelecekteki hareketi açısından belirleyici olacaktır.

  BitMEX Kurucu Ortağı Hayes, Bitcoin için Pozitif Kalmaya Devam Ediyor

  SEC'in Binance ve Coinbase borsasına karşı başlattığı davalar piyasayı sarstı ancak Arthur Hayes, Bitcoin için hala pozitif.
  - Sponsorlu -

  Güncel Haberler