İlahiyatçı Yazar Hayrettin Karaman: “Bitcoin Caiz Değildir”

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bugün, İslam Hukuku Profesörü ve teolog yazar Hayrettin Karaman, Haber 7’deki köşe yazısında, bir okuyucunun sorusu üzerine Bitcoin’in caiz olmadığını ele aldı. Karaman bu konuda şu açıklamayı yaptı:

“Bu sisteme girmek ve kullanmak, yüksek riskli, çok oynak ve kaygan bir sisteme sahip olduğu, aşırı elektrik israfı ve yasal boşluklar nedeniyle hırsızlık gibi suçların cezalandırılmaması, kara para aklamaya müsait olması ve dijital para sahibi öldüğünde varislere intikal etmemesi gibi sebeplerden dolayı caiz değildir. ”

Buradan da görülebileceği gibi, Karaman, Bitcoin’in neden caiz olmadığını aşağıdaki nedenlere dayandırıyor:

  1. Yüksek risk
  2. Çok oynak ve kaygan
  3. Elektrik israfına yol açar
  4. Hırsızlık gibi suçlara yasal boşluklar nedeniyle ceza verilemiyor
  5. Kara para aklamaya müsaitlik
  6. Sahibi öldüğünde mirasçılarına dijital para aktarılamıyor

Diyanet’in Açıklaması ne yönde?

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Bitcoin’e dair geçen yıl içerisinde yapılan açıklama ise şöyle: “Para, devletçe bastırılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan, üzerinde rakamsal değeri yazılı, kağıt ya da metal nesnedir. Sanal para ise; arkasında herhangi merkezi finansal kurum bulunmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan her kullanıcı için özel kriptolanmış/şifrelenmiş para birimidir. Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır. Değer kazanıp kaybetme hususunda spekülasyona açık olmaları daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir.”

Diyanet İşleri Başkanlığı da Bitcoin’in bir dayanağı olmadığından ötürü Bitcoin için olumlu sinyaller vermese de, tüm dünyada tartışmalar da sürmeye devam ediyor ve yer yer bazı İlahiyatçılar’ın bu konudaki farklı düşüncelerinin olduğu da biliniyor. Yukarıda 6 maddede ele alınan ve caiz olmamasına gösterilen sebepler de kısmi olarak giderilen sebeplerdir.
Mesela yüksek risk taşımasıyla, çok oynak ve kaygan yapıda olması volatil bir piyasanın şu an için egemen olmasından kaynaklı oluşu. Elektrik israfının, yenilenebilir teknoloji ve nükleer santrallerin Bitcoin madenciliğine başlamasıyla bu problem de minimalize edilebilir veyahut ortadan kalkabilir. Hırsızlık gibi suçlar ve kara para aklama durumları meydana geldiği zaman artık ilgili borsalar konu takibini daha iyi yapabildiğinden paylaştığımız haberlerden de gördüğünüz üzere kişiler yakalanabiliyor.
Bitcoin cüzdanının sahibi öldüğü zaman cüzdanının içerisindeki parayı, şayet bir borsanın cüzdanında tutuyor iseniz artık ilgili belgeler sağlandığında şayet bu olay bir borsa hesabında yaşanıyorsa aktarım sağlanabiliyor. Unutulan bireyse cüzdan için henüz bir iyileştirme söz konusu değil.

Sizler ne düşünüyorsunuz? Aşağıdan yorum yaparak bizlere ne düşündüğünüzü aktarabilirsiniz.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster