Diğer
  Ana SayfaHaberİlahiyatçı Yazar Hayrettin Karaman: "Bitcoin Caiz Değildir"

  İlahiyatçı Yazar Hayrettin Karaman: “Bitcoin Caiz Değildir”

  -

  Bugün, İslam Hukuku Profesörü ve teolog yazar Hayrettin Karaman, Haber 7’deki köşe yazısında, bir okuyucunun sorusu üzerine Bitcoin’in caiz olmadığını ele aldı. Karaman bu konuda şu açıklamayı yaptı:

  “Bu sisteme girmek ve kullanmak, yüksek riskli, çok oynak ve kaygan bir sisteme sahip olduğu, aşırı elektrik israfı ve yasal boşluklar nedeniyle hırsızlık gibi suçların cezalandırılmaması, kara para aklamaya müsait olması ve dijital para sahibi öldüğünde varislere intikal etmemesi gibi sebeplerden dolayı caiz değildir. ”

  Buradan da görülebileceği gibi, Karaman, Bitcoin’in neden caiz olmadığını aşağıdaki nedenlere dayandırıyor:

  1. Yüksek risk
  2. Çok oynak ve kaygan
  3. Elektrik israfına yol açar
  4. Hırsızlık gibi suçlara yasal boşluklar nedeniyle ceza verilemiyor
  5. Kara para aklamaya müsaitlik
  6. Sahibi öldüğünde mirasçılarına dijital para aktarılamıyor

  Diyanet’in Açıklaması ne yönde?

  Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Bitcoin’e dair geçen yıl içerisinde yapılan açıklama ise şöyle: “Para, devletçe bastırılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan, üzerinde rakamsal değeri yazılı, kağıt ya da metal nesnedir. Sanal para ise; arkasında herhangi merkezi finansal kurum bulunmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan her kullanıcı için özel kriptolanmış/şifrelenmiş para birimidir. Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır. Değer kazanıp kaybetme hususunda spekülasyona açık olmaları daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir.”

  Diyanet İşleri Başkanlığı da Bitcoin’in bir dayanağı olmadığından ötürü Bitcoin için olumlu sinyaller vermese de, tüm dünyada tartışmalar da sürmeye devam ediyor ve yer yer bazı İlahiyatçılar’ın bu konudaki farklı düşüncelerinin olduğu da biliniyor. Yukarıda 6 maddede ele alınan ve caiz olmamasına gösterilen sebepler de kısmi olarak giderilen sebeplerdir.
  Mesela yüksek risk taşımasıyla, çok oynak ve kaygan yapıda olması volatil bir piyasanın şu an için egemen olmasından kaynaklı oluşu. Elektrik israfının, yenilenebilir teknoloji ve nükleer santrallerin Bitcoin madenciliğine başlamasıyla bu problem de minimalize edilebilir veyahut ortadan kalkabilir. Hırsızlık gibi suçlar ve kara para aklama durumları meydana geldiği zaman artık ilgili borsalar konu takibini daha iyi yapabildiğinden paylaştığımız haberlerden de gördüğünüz üzere kişiler yakalanabiliyor.
  Bitcoin cüzdanının sahibi öldüğü zaman cüzdanının içerisindeki parayı, şayet bir borsanın cüzdanında tutuyor iseniz artık ilgili belgeler sağlandığında şayet bu olay bir borsa hesabında yaşanıyorsa aktarım sağlanabiliyor. Unutulan bireyse cüzdan için henüz bir iyileştirme söz konusu değil.

  Sizler ne düşünüyorsunuz? Aşağıdan yorum yaparak bizlere ne düşündüğünüzü aktarabilirsiniz.

  CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.
  Enes ERGOVAN
  Enes ERGOVAN
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  SON HABERLER

  Ethereum Yükseliş için Bu Seviyeyi Kırmalı! Güncel ETH Analizi

  Ethereum'un fiyat grafiği incelendiğinde, önemli direnç seviyelerinin altında hareket ettiği görülmektedir. 1930$ seviyesinin üzerinde mum kapanışları gerçekleştiremeyen ETH, düşüş trendini sürdürme potansiyeline sahiptir.

  Bitcoin Yükselişini Bu Hafta Başlatacak Mı? Güncel BTC Analizi!

  Bitcoin'in kısa vadeli fiyat analizi, 27.400$ direnç seviyesinin henüz kırılmadığını göstermektedir. Bu seviyenin üzerinde mum kapanışı gerçekleşmezse, BTC'nin düşüş hareketini sürdürme potansiyeli ortaya çıkabilir.

  Ripple (XRP) – SEC Davasında Zafer Kimin Olacak?

  Ripple ve SEC davasında sonucun ne olacağı konusunda belirsizlikler devam ediyor. Peki bu davanın kazananı kim olacak? Ripple'ın kazanmasında etkili olacak faktörler nedir?

  Bitcoin Yatay Aralıklarda Hareket Ediyor: Yatırımcılar Coinbase Lansmanına Odaklandı!

  Bitcoin ve kripto para fiyatları yatay aralıklarda devam ederken, yatırımcılar 5 Haziran'daki Coinbase türev borsası lansmanına odaklanmış durumda.
  - Sponsorlu -

  Güncel Haberler