Cuma, Aralık 4, 2020

İki yılın zirvesine tırmandı: Monero (XMR) neden yükseliyor?

Gizlilik odaklı kripto para birimi Monero (XMR) son zamanlarda iyi bir fiyat performansı gösterdi. Dün 139 doları gören kripto para, yıl başından bu yana yüzde 200 fiyat artışı gördü. Eylül 2018’den bu yana ilk kez mevcut seviyeler görülüyor. Diğer bir deyişle Monero, iki yılın en yüksek seviyelerinden alıcı buluyor.

Miting, Monero’nun her zamankinden daha fazla eyalet radarında olmasına rağmen geldi. Daha geçen ay, ABD İç Gelir Servisi (IRS), Monero’daki işlemleri izlemek için bir araç geliştirmek üzere bir ihale açtı.

Ayrıca son zamanlarda, Avrupa Birliği’nin polis gücü olan Europol, en büyük tehditler arasında gizlilik odaklı kripto para birimi sistemlerini listeledi.

Fiyat neden yükseliyor?

Monero’nun geçen hafta istikrarlı bir şekilde değer kazanması dikkat çekicidir. Kripto para birimi 10 gün önce önemli bir güncellemeyi geride bıraktı. Bu güncelleme ile Monero’nun ölçeklenebilirliği ve performansı artırıldı, işlem boyutları yüzde 25 azaltıldı ve işlem süreleri yüzde 10 iyileştirildi. ChipherTrace CEO’su David Jevans, fiyat artışının bu güncellemenin uygulanmasının ardından gelmesi nedeniyle CoinDesk’e “Fiyat rallisi spekülatörler ve algoritmik tüccarlar tarafından besleniyor gibi görünüyor” dedi.

Monero, yılın başından bu yana yüzde 200 performans sergilerken, gizlilik odaklı bir diğer kripto para birimi Zcash (ZEC) aynı dönemde yüzde 125’lik bir getiri elde etti. 2020’yi 28 dolardan başlayan ZEC bugün 61 dolardan işlem görüyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺41.64
  THYAO.IS₺12.24
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.47
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.72