Pazartesi, Mart 1, 2021

Hindistan Merkez Bankası, Dijital Rupi ile Kripto Para Birimlerinin Popülerlik Kazandığını Görüyor

Hindistan’ın merkez bankası Hindistan Merkez Bankası (RBI), kripto para birimi ve dijital rupi hakkında bir bölüm içeren bir kitapçık yayınladı. Merkez bankası, kripto para birimlerinin son yıllarda popülerlik kazandığını kabul etti ve bir merkez bankası dijital para birimi ihtiyacını araştırdığını doğruladı.

RBI Kripto Dijital Rupiyi Keşfederek Popülerlik Kazandı

Hindistan merkez bankası Pazartesi günü merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ile ilgili bir bölüm içeren bir “Ödeme Sistemleri Kitapçığı” yayınladı. RBI, belgede “milenyumun ikinci on yılında Hindistan’daki ödeme ve uzlaştırma sistemlerinin yolculuğunu, yani 2010’un başından 2020’nin sonuna kadar” anlatıyor.

Kitapçığın bir bölümü şu şekildedir:

Özel dijital para birimleri (PDC’ler) / sanal para birimleri (VC’ler) / kripto para birimleri (CC’ler) son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Hindistan’da, düzenleyiciler ve hükümetler bu para birimleri konusunda şüpheci ve ilgili riskler konusunda endişeli.

Ancak merkez bankası onayladı:

Bununla birlikte, RBI, itibari para biriminin dijital bir versiyonuna ihtiyaç olup olmadığı ve varsa, o zaman nasıl çalıştırılacağı olasılığını araştırıyor.

RBI kitapçığı, bir CBDC’yi “yasal bir ihale ve egemen bir para birimi cinsinden ifade edilen ve merkez bankasının bilançosunda görünen dijital formdaki bir merkez bankası yükümlülüğü” olarak tanımlar. Merkez bankası şunları ekledi: “Yenilikler, ödeme alanını hızla değiştiriyor. Bu, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının teknolojiden yararlanıp yararlanamayacaklarını ve dijital formda fiat para ihraç edip edemeyeceklerini incelemelerini sağladı. ”

Bu, Hindistan merkez bankasının dijital rupiden bahsettiği ilk sefer değil. Aralık 2019’da RBI Başkanı Shaktikanta Das, “Rezerv Bankası’nın uygun bir zamanda kesinlikle ciddiye alacağı bir alan” dedi.

Hindistan’da hala kripto para birimi için düzenleyici bir çerçeve yok. Maliye bakanlığına 2019’un başlarında bir yasa tasarısı sunuldu, ancak hükümet tasarıyı sunmadı. Bu arada, ülkenin yüksek mahkemesi geçen yıl Mart ayında merkez bankası tarafından kripto endüstrisi üzerindeki bankacılık kısıtlamasını kaldırdı. Son zamanlarda, maliye bakanlığının bir kolu olan Merkezi Ekonomik İstihbarat Bürosu’nun bitcoin işlemlerine %18 mal ve hizmet vergisi (GST) getirmeyi önerdiği bildirildi.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 45,194.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.20
  THYAO.IS₺13.49
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.58
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺16.98