Ana SayfaRehberHedge İşlem Nedir? Ne Fayda Sağlar?

Hedge İşlem Nedir? Ne Fayda Sağlar?

-

Riskini minimuma indirgemek isteyen yatırımcıların tercih ettiği hedge işlemin ne olduğunu ve ne fayda sağladığını inceleyelim.

Hedge İşlem Nedir?

Hedge yapmak, en basit tabirle zıt yönlü iki işlem açmak olarak açıklanabilir. Yani long işlem açan bir yatırımcının, olası bir ters harekette bakiyesini korumak veya bu ters hareketten de fayda sağlayabilmek için long işlemine ek olarak bir de short işlem açmasıdır (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?). Ya da short işlem açan bir yatırımcının olası bir ters hareketten etkilenmemek veya fayda sağlamak için short işlemine ek olarak long işlem açmasıdır (bknz: Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?).

Hedge İşlem Ne Fayda Sağlar?

Hedge yapan yatırımcılar, piyasanın olası bir ters hareketinden faydalanmayı amaçlar. Açtığı long işlemi, short işlem açarak hedge eden bir trader’ı ele alalım (bknz: Trade Nedir? Trade Türleri Nelerdir?). Eğer piyasa terse döner ve long işlem stop olur ise short işlem kârda olacağı için long işlemdeki zararı karşılamış olur. Hatta piyasa düşmeye devam eder ise short işlem sayesinde trader kâra geçmiş olur. Böylece hem bakiyesini zarardan korur hem de piyasanın zıt yönlü hareketinden faydalanmış olur.

Hedge işlem açmak sanıldığı gibi spekülatif amaçlı tercih edilen bir yöntem değildir. Bu yöntemi tercih edenlerin amacı kendilerini güvence altına almaktır. Bu da hem bakiyenin hem de psikolojinin korunmasını sağlar.

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Millet İttifakı’nın Kripto Para ile İlgili Tüm Vaatleri!

Millet İttifak’ının kripto para vaatlerini neler??Bu yazımızda Millet İttifakı'nın kripto ve blok zincir vaatlerini derledik.

Bitcoin 23.960 Dolara Yükseldi Fakat Yatırımcılar Açgözlü Değil!

Bitcoin fiyatının 29 Ocak'ta 23.960 $'a kadar yükselmesi, Korku ve Aç Gözlülük Endeksi'ne göre söylemeye çalışıyor? İşte detaylar!

Kripto Paralara Devlet Destekleri Gelmeye Devam Ediyor!

Kripto para birimlerini çevreleyen endüstri kargaşasına rağmen, ileri görüşlü birçok ülke dijital varlıkları benimsemek için adımlar attı.

AAVE Borçlarından Kurtulabilecek mi? İşte Önemli Detaylar!

Borç verme platformu AAVE son zamanlarda olumlu haberler alıyor. AAVE yatırımcılarının kafasına takılan CRV borçlanma durumu çözülüyor mu?

Güncel Analizler