Vitalik Buterin’in Ethereum’un Temel Katmanı İçin Tercihi Nedir?

vitalik buterin
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blok zincirlere gerçek dünya verilerini sağlayan merkezi olmayan ağ olan Chainlink, Oracle alanında değerli bir rakip olduğunu kanıtladı. Öte yandan Ethereum, akıllı sözleşme işleviyle bu alanda zaten iyi biliniyor. Bununla birlikte, ikincisi ekosistemde en aktif olarak kullanılan blok zinciridir, birincisi ise en yaygın kullanılan Oracle ağıdır.

Ek olarak ekosistem, son zamanlarda akıllı sözleşmelerin hibrit akıllı sözleşmelere geçişini gördü ve evrim hala devam ediyor. İlginç bir şekilde, birkaç hafta önce Chainlink’in Kurucu Ortağı Sergey Nazarov bir podcast’te akıllı sözleşmeleri her zaman ekosistemin şimdi hibrit akıllı sözleşmeleri gördüğü şekilde gördüğünü iddia etmişti ve şunları söyledi:

“Akıllı bir sözleşme, her zaman kodlanmış bir anlaşmayı, (gerçek dünyada) ne olduğu hakkında bir şeyler kanıtlayan bir sistemle bir blok zincirinde kurcalamaya karşı son derece dayanıklı, güvenilir bir biçimde birleştirdi.”

Chainlink ekosisteminde gelişen hibrit akıllı sözleşmelerin özüne ışık tutan Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin kısa süre önce şu yorumu yaptı:

Bence akıllı sözleşmelerin bir tür zincir dışı verileri kullanan birçok şey yapması kesinlikle gerekli… Dolayısıyla, kehanet sağlayan projeler kesinlikle gerçekten önemli. Kesinlikle farklı kullanım durumları var. 

Bir başka lider Blockchain şirketi olan Algorand da kripto alanında varlığını hissettirdi. 3 milyar doları aşan bir piyasa değeri ile ALGO, basın zamanında CoinMarketCap’te 41. sırada yer aldı. Buterin, iki ağ arasında paralellikler çizdiğini iddia etti:

Chainlink, ‘Size verileri hızlı bir şekilde veren bu akıllı otomatik sistemimiz var’ üzerinde dururken, Algo’da hız hakkında hiçbir şey umursamıyorlar.

Algorand’ın ağı temel olarak yalnızca ademi merkeziyetçilik, ölçeklenebilirlik ve güvenliğe odaklanıyor. Ancak, “anında” işlem kesinliği sağlamayı amaçlar, böylece “hız” faktörünü tamamen ortadan kaldırmıyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, son 90 gün içinde LINK “anormal derecede riskli” olurken, ALGO “son derece değişken” oldu. Ek olarak, aynı zaman diliminde Chainlink ve Algorand, 0.76’lık pozitif bir korelasyon paylaştılar, bu da ALGO’nun fiyat hareketinin etkisinin LINK üzerinde oldukça iyi bir şekilde ovulduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte, geçen hafta boyunca LINK %4.36’dan fazla düşerken ALGO %10.07’lik bir artış kaydetti.

Buterin sözlerine şöyle devam etti:

Chainlink kesinlikle Oracle tasarım alanının önemli bir bölümünü alıyor ve kesinlikle mutluyum.

Dahası, yönetici Chainlink ve diğer Katman-2 teknolojilerinden “etkilenmiş” görünse de, Ethereum’un ekosistemine bir oracle ağını dahil etme ihtimalini tamamen ortadan kaldırdı.

Kişisel olarak çok fazla işlevsellik sağlamaktan kaçınmak için Ethereum’un temel katmanını tercih ediyorum ve bu nedenle Ethereum’un kendisinin sadece işlemleri analiz eden bir eş platform gibi olmasını tercih ederim.

Buterin’e göre, Ethereum, ekosistemdeki diğer sağlam projelerin zaten “ilginç” şeyler yaptığına dikkat çekerek, birinci katmanda çok fazla şey yapmayarak daha iyi fayda sağladı.

Ethereum (ETH) fiyatı an itibariyle$ 2,186.43dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!