Pazar, Mart 7, 2021

Harvard Ekonomi Profesörü: “Hükümetler Bitcoin’e Büyük Ölçekte İzin Vermeyecek ve Kazanacaklar” dedi

Harvard Ekonomi Profesörü ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) eski Baş Ekonomisti Kenneth Rogoff, hükümetlerin bitcoin’in büyük ölçekte gelişmesine izin vermeyeceğine inanıyor. “Yönetmelik gelecek. Hükümet kazanacak” dedi. Profesör ayrıca bir bitcoin balonu olasılığını da tartıştı.

Harvard Profesörü Sıkı Uyardı

Harvard Üniversitesi Profesörü Kenneth Rogoff, geçen hafta Bloomberg Surveillance üzerine yaptığı röportajda Bitcoin düzenlemesi hakkında bazı düşünceler paylaştı. Rogoff, Thomas D. Cabot Kamu Politikası Profesörü ve Harvard Üniversitesi’nde ekonomi profesörüdür. Ayrıca 2001-2003 yılları arasında Uluslararası Para Fonu’nda (IMF) Baş Ekonomist olarak görev yaptı.

Spekülatif,” diye başladı. “Bitcoin’e şüpheyle yaklaştım ve kesinlikle fiyat yükseldi.” Ancak Rogoff, “ne işe yaradığına dair nihai bir soru var. İnsanlar bunun değerli olduğunu düşündüğü için mi değerli? Bu patlayacak bir balon. ”

Devam etti: “Bitcoin’in başarısız durumlarda kullanıldığını görebiliyorum. Distopik bir gelecekte işe yarayabileceği düşünülebilir. “Yine de vurguladı,” Hükümetlerin büyük ölçekte sahte işlemlere izin vermeyeceklerini düşünüyorum. Sadece buna izin vermeyecekler. “Harvard ekonomi profesörü şöyle açıkladı:

Yönetmelik gelecek. Hükümet kazanacak. Teknolojinin ne olduğu önemli değil.

“Öyleyse, uzun vadede bir kullanım yoksa balonun patlayacağını düşünüyorum. Umarım bu kadar değerli bir kullanım yoktur, ancak bunun distopiye karşı bir önlem olduğunu düşünüyorum ”dedi.

Ardından Rogoff’a, “Hazine Bakanı Yellen’e, ABD’nin kripto para biriminin fiyatını düşürebilecek bu düzenlemeyi kurmada proaktif olması gerektiğini tavsiye eder misiniz?”

O basitçe cevapladı: “Evet, bu her yönüyle doğru. Düzenlenmesi gerekiyor… Sanırım hükümetler üzerinde. O kadar yaygın kullanılmıyor ve Bitcoin lobicilerinin bazı yerlerde başarılı olsalar da, bu uzun sürmeyecek. ”

Rogoff uzun zamandır Bitcoin’e şüpheyle yaklaşıyor. 2018’de CNBC’ye, kripto para biriminin on yıl sonra 100.000 $ ‘dan daha büyük olasılıkla 100 $ değerinde olduğunu söyledi. Eski IMF baş ekonomisti, “Temel olarak, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı olasılığını ortadan kaldırırsanız, bir işlem aracı olarak fiili kullanımları çok azdır” dedi.

Geçen hafta Joe Biden’ın ABD Hazine Bakanı Janet Yellen için yaptığı seçim, kripto para birimlerinin çoğunlukla yasadışı finansman için kullanıldığını belirtti. Daha sonra duruşunu biraz yumuşattı ve “etkili” bir kripto düzenlemesi uygulamak için Federal Rezerv Kurulu ve diğer düzenleyicilerle birlikte çalışacağına söz verdi. Bir hafta önce, Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, ülkeleri Bitcoin’i düzenlemeye çağırdı ve kriptonun “bazı komik işler yaptığını” ve bazı “tamamen kınanacak kara para aklama faaliyetlerini” yaptığını iddia etti. Düzenleyicilerin inancına rağmen, bir endüstri raporu, 2020’de suçun tüm kripto işlemlerinin yalnızca %0,34’ünü oluşturduğunu buldu.

Bu arada, birkaç ABD milletvekili, hükümetlerin Bitcoin’i durdurmaya çalışmaması gerektiğini söyledi. Temsilci Patrick McHenry daha önce şunları söyledi:

Bitcoin teknolojisinin doğası gereği hükümetler onu öldüremezler, yapmamalılar.

Dahası, ABD’de artık bitcoin dostu bir kanun koyucu var. Senatör Cynthia Lummis, Kongre’nin bitcoin’in büyük bir değer deposu olduğunu anlamasını sağlama sözü verdi. Bitcoin’in “büyük umutlar verdiğine ve hem kurumsal hem de kişisel düzeyde ABD doları için geçerli bir alternatif değer deposu olarak yükselebileceğine” inanan bir hodler.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 50,828.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Alican Çınarbaş
  Alican Çınarbaş, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican Çınarbaş, Coin Otağ'ın sosyal medya ekibinde de rol alıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺21.96
  THYAO.IS₺14.78
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺23.08
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺17.22