Hareketli Ortalama (MACD) göstergesi nedir?

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Yatırımcılar tarafından en sık kullanılan teknik analiz araçlarından biri olan ve üstel hareketli ortalamalara dayalı olan gösterge, Hareketli Ortalama Yakınsama Diverjans (MACD) göstergesi olarak adlandırılır. MACD, 1970’lerin sonunda Gerald Appel tarafından geliştirildi.

Gerçekleşen fiyat hareketlerine dayanan ve aynı hareketli ortalama gibi trendi takip eden MACD, bu nedenle gecikmeli bir göstergedir. Pazar eğilimleri ve ivme hakkında fikir veren MACD, tüccarlar tarafından olası alım ve satım noktalarını belirlemek için kullanılır.

MACD göstergesi üç unsurdan oluşur: MACD çizgisi, sinyal çizgisi ve histogram. MACD çizgisi, 26 dönemlik EMA’nın 12 dönem üstel hareketli ortalamadan (EMA) çıkarılmasıyla hesaplanır. Analistlerin tercihine göre bu süre dakika, saat, gün veya hafta gibi herhangi bir zaman dilimi olabilir.

Ardından bulunan MACD’nin 9 dönemlik EMA’sı bulunarak sinyal hattı hesaplanır. Histogram, MACD çizgisi ile sinyal çizgisi arasındaki yakınsama ve ıraksama grafiğidir. MACD gösterge elemanlarının hesaplama formülü şu şekilde gösterilebilir:

MACD hattı: 12 EMA – 26 EMA Sinyal hattı: 9 MACD hattının EMA’sı Histogram: MACD hattı – sinyal hattı

MACD göstergesi teknik analizde nasıl kullanılır?

MACD çizgisi, 12 dönemlik EMA 26 dönemlik EMA’dan daha yüksek olduğunda pozitif bir değere ve düşük olduğunda negatif bir değere sahiptir. MACD çizgisinin sıfır çizgisinden herhangi bir yönde herhangi bir sapması, iki EMA arasındaki farkın genişlediğini gösterir.

MACD çizgisinin sıfır çizgisi ve sinyal çizgisiyle ilişkisi bazı sinyaller verir. MACD çizgisi sıfır çizgisinin üzerindeyse, yukarı doğru bir eğilimdir ve sıfır çizgisinin altında bir düşüş işaretidir.

MACD hattının sinyal hattı ile kesişmesinden de çıkarımlar yapılabilir. MACD hattı sinyal hattı ile kesiştiğinde ve sinyal hattının üzerine çıktığında, yükselişe işaret eder ve tüccarlar tarafından satın alma fırsatı olarak yorumlanır. MACD hattı sinyal çizgisi ile kesişip sinyal çizgisinin altına düştüğünde düşüş eğilimi gösterir ve yatırımcılara satış sinyali verir.

Sinyal hattı kesişimleri tek başına her zaman güvenilir olmayabilir. Sinyal çizgisinin üzerinde hareket eden MACD çizgisi bir yükseliş işareti iken, bu kesişme MACD çizgisi sıfır çizgisinin altında olduğunda meydana gelirse düşüş işareti olarak yorumlanabilir. Benzer şekilde, MACD çizgisi sıfır çizgisinin üzerinde olduğunda düşüş eğilimi görülür ve bu da yükseliş trendinin devam edeceğini gösterebilir.

MACD göstergesi, ıraksamaların yanı sıra kesişmeler içeren bir dizi sinyal verir. Bölme, MACD çizgisi varlığın fiyat hareketinden farklı olduğunda meydana gelir.

Bir varlığın fiyatı daha yüksek zirveler yaratıyorsa ve MACD daha düşük zirveler oluşturuyorsa, bu, yukarı doğru momentumun yeterince güçlü olmadığını, yani düşüş eğiliminin görüldüğünü gösterir. Yatırımcılar genellikle bu noktada satmayı tercih ediyor.

Aksine, eğer MACD daha düşük seviyeler belirlerken, varlık daha düşük seviyeler oluşturuyorsa, bu bir yükseliş eğilimi gösterir ve daha az düşüş momentumu gösterir. Yatırımcılar bu noktada satın almayı seçebilirler.

MACD göstergesi yaygın olarak kullanılan ve kullanışlı bir gösterge olmasına rağmen, zaman zaman yanlış sinyaller de verebilir. Özellikle kripto para birimleri gibi değişken veya konsolidasyon döneminde olan varlıklarda, geçişler birçok kez görülebilir ve yanlış yorumlanabilir. Bu nedenle, riski azaltmak için gösterge diğer göstergelerle birlikte kullanılmalıdır.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$36,311.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook