Hareketli Ortalama (MA) nedir?

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Teknik analizde çok popüler olan ve belirli bir süre için bir varlığın ortalama kapanış fiyatını hesaplayan göstergeye Hareketli Ortalama (MA) veya Basit Hareketli Ortalama (SMA) denir. Hareketli ortalama, Ortalama değeri tarihsel fiyat verilerinden çıkararak piyasanın gidişatı hakkında fikir verir. Böylelikle yatırımcılar kısa vadeli fiyat dalgalanmalarından kaynaklanan riskleri azaltmaktadır. Hareketli ortalama sabit bir gösterge olmadığından ve yeni fiyat verileri geldikçe güncellendiğinden, “hareketli” unvanını almıştır.

Kripto para endüstrisinde yaygın olarak kullanılan ve varlıkların destek ve direnç seviyelerini belirleyerek trend hakkında fikir veren hareketli ortalama, Geçmiş fiyat verilerine dayandığı için gecikmeli bir göstergedir. Hareketli ortalama göstergesi ne kadar uzun süre kaplarsa, Gecikme o kadar büyük olur. Yani teknik analizde en sık kullanılan iki gösterge olan 200 günlük hareketli ortalama (Hareketli Ortalama, MA), 50 günlük hareketli ortalamadan çok daha uzun bir dönemi kapsadığı için mevcut eğilimi gecikmeli olarak yansıtacaktır. .

BTC / USDT çiftinin 100 günlük hareketli ortalama grafiği örneği

Öte yandan 10, 20, 30 ve 50 gün gibi daha kısa dönemleri kapsayan hareketli ortalama tablolar fiyat değişikliklerine daha duyarlı olacaktır.

BTC / USDT çiftinin 10 günlük hareketli ortalama grafiği örneği

Bir varlığın hareketli ortalamasındaki artış, Varlığın yükselme eğiliminde olduğunu, Aksine düşüş eğilimi ise düşüş eğiliminde olduğunu gösterir.

Hareketli ortalama, Yatırımcılar tarafından destek ve direnç seviyesini belirlemek için de kullanılabilir. Varlık satın almak isteyen yatırımcılar, Yükselen bir trenddeki varlığın hareketli ortalamalarını destek seviyeleri olarak yorumlayabilirler. Benzer şekilde, Düşüş trendinde hareketli ortalamalar varlık fiyatının direnç seviyeleri olarak değerlendirilebilir.

Yer değiştirmiş hareketli ortalama (DMA) nedir?

Trend hareketlerini daha iyi tahmin etmek veya bir varlığın fiyat hareketlerine uygun bir şablon oluşturmak için ortalamanın ileriye veya geriye doğru hareket ettirilmesi, Yer Değiştirmiş Hareketli Ortalama (DMA) olarak adlandırılır. Göstergeyi zaman çizelgesinde sağa veya sola hareket ettirerek negatif ve pozitif bir değer alır.

DMA göstergesinin hesaplanması, Belirli bir zaman dilimindeki kapanış fiyatlarının toplamının, Basit hareketli ortalama gibi, O zaman aralığına bölünmesiyle hesaplanır.

BTC / USDT paritesinin 10 günlük hareketli ortalamasının 10 gün geciktirildiği bir DMA grafiği örneği

Grafikte görülebileceği gibi, Önceki 10 günlük SMA grafiğindeki veriler ve DMA verileri tamamen aynıdır. Tek fark, Zaman çizelgesine ileri veya geri gitmeleridir. Hem basit hem de yer değiştirmiş hareketli ortalama hesaplamasına dahil edilen tüm fiyat verileri eşit ağırlığa sahiptir. Eşit ağırlıklara sahip tüm fiyat noktalarının mevcut eğilim hakkında yanlış veriler sunacağı endişesi üstel hareketli ortalamaya yol açtı.

Üstel hareketli ortalama (EMA) nedir?

Basit hareketli ortalamaya benzer şekilde, Geçmiş fiyat verilerinin ortalamasını alan ancak mevcut verilere daha fazla ağırlık veren hareketli ortalamaya üstel hareketli ortalama (EMA) denir. Bu terim bazen üstel hareketli ortalama olarak kullanılabilir. Üstel hareketli ortalama göstergesi, Fiyat verilerinin kapsadığı zaman dilimindeki ağırlığını, Gerçekliğine göre arttırır. Bunun amacı, Piyasadaki trend hakkında daha doğru bir fikir vermek ve basit hareketli ortalamadaki gecikmeyi azaltmaktır.

30 günlük üstel hareketli ortalama BTC / USDT paritesi örneği

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$36,697.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook