Diğer

  Hangi Şirketler Spot Bitcoin ETF’si için Sırada Bekliyor? SEC Neden Endişeli? Tüm Detaylar!

  • Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ilk olarak Ekim 2021’de Bitcoin ile bağlantılı vadeli işlem ETF’sini onaylamıştır ancak mevcut başvurular fiziki Bitcoin ETF’leri içindir.
  • Çoğu varlık yöneticisi, spot Bitcoin ETF başvurularını ya geri çekmek zorunda kalmış ya da SEC’in spot türetilmiş ETF’ler konusundaki çekinceleri nedeniyle reddedilme riskiyle karşı karşıya kalmıştır.
  • BlackRock’un girişi ile birlikte, pazar uzmanları artık spot Bitcoin ETF’sinin onaylanma olasılığının yüksek olduğuna inanmaya başlamışlardır. Spot ETF’nin onaylanmasını engelleyen önemli faktörlerden biri fonun doğasıdır.

  Bitcoin piyasasında gündemden düşmeyen konu: spot Bitcoin ETF’leri. ABD’de henüz bir spot Bitcoin ETF’si onaylanmadı, SEC bu konuda neden endişeli?

  Spot Bitcoin ETF’si için Onay Bekleyen Şirketler

  Bitcoin-BTC

  Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk fiziki işlem gören spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) listeleme yarışına, BlackRock, Fidelity ve VanEck gibi büyük finansal kurumların girişiyle tanık olunmuştur.

  Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ilk olarak Ekim 2021’de Bitcoin ile bağlantılı vadeli işlem ETF’sini onaylamıştır ancak mevcut başvurular fiziki Bitcoin ETF’leri içindir. Grayscale’in son zamanlardaki SEC’in fiziki Bitcoin ETF önerisini incelemesine karşı kazandığı hukuki zaferin ardından birçok kişi, yatırım fonlarının onaylanma olasılığının daha yüksek olduğuna inanmaktadır.

  BlackRock’un ilgisinin, dünya genelinde 8 trilyon doların üzerinde varlığa sahip olan dünyanın en büyük varlık yöneticisi olduğu göz önüne alındığında, diğer birçok kuruluşun fiziki Bitcoin ETF başvurusu için tekrar başvurmasına yol açmıştır.

  Çoğu varlık yöneticisi, spot Bitcoin ETF başvurularını ya geri çekmek zorunda kalmış ya da SEC’in spot türetilmiş ETF’ler konusundaki çekinceleri nedeniyle reddedilme riskiyle karşı karşıya kalmıştır. İşte ana Bitcoin ETF başvuru sahipleri:

  • BlackRock: BlackRock, 15 Haziran’da, kripto saklayıcısı ve spot piyasa veri sağlayıcısı olarak Coinbase’i ve nakit saklayıcısı olarak BNY Mellon’ı kullanarak spot Bitcoin ETF için başvuruda bulundu. Bu başvuru, kripto ve geleneksel finans dünyasını şaşırttı ve firmanın CEO’su Larry Fink daha önce BTC’yi kara para aklamanın bir endeksi olarak adlandırmıştı. 15 Temmuz’da SEC, BlackRock’un spot Bitcoin ETF başvurusunu resmen incelemeye kabul etti.
  • WisdomTree: New York merkezli varlık yöneticisi olan WisdomTree, ilk olarak 8 Aralık 2021’de ABD’de spot Bitcoin ETF başvurusunda bulundu ancak SEC tarafından 2022’de reddedildi. Kurum, BlackRock’un spot Bitcoin ETF yarışına katılmasının ardından 19 Temmuz’da SEC’e tekrar başvuruda bulundu.
  • Valkyrie Investments: Varlık yönetimi şirketi Valkyrie, spot Bitcoin ETF başvurusunu Ocak 2021’de ilk kez yaptı, ancak birçok diğer varlık yöneticisi gibi SEC’den reddedildi. Ancak spot Bitcoin ETF etrafındaki yeniden canlanan ilgi ile Valkyrie, 21 Haziran’da başvurusunu tekrar yaptı. ETF, Chicago Mercantile Exchange’in (CME) Bitcoin için referans fiyatına atıfta bulunacak ve Xapo, kripto saklayıcısı olarak görev yapacak.
  • ARK Invest: ARK, ARK 21Shares Bitcoin ETF’si için başvuru yaptı. ARK Invest, İsviçre merkezli ETF sağlayıcısı 21Shares ile işbirliği yaparak bu fonu sunmayı planlıyor ve onaylanırsa Chicago Board Options Exchange (Cboe) BZX Exchange üzerinde ARKB sembolüyle başlayacak.
  • VanEck: VanEck, ilk Bitcoin ETF başvurusunu 2018 yılında yaparak bu alanda en erken başvuranlardan biri oldu. Varlık yöneticisi 2019’da başvurusunu çekti ve Aralık 2020’de Cboe BZX Exchange üzerinde işlem görmesi planlanan güven fonu hisseleri ile ikinci bir girişimde bulundu. Şirket, Temmuz 2023’te yeni bir başvuru yaptı.
  • Fidelity/Wise Origin: Fidelity Investments, ilk olarak 2021’de spot Bitcoin ETF için başvuruda bulundu ve 19 Temmuz 2023’te Wise Origin Bitcoin Trust için tekrar başvuruda bulundu. Wise Origin Bitcoin Trust’ta Fidelity Service Company yönetici olarak görev yaparken, Fidelity Digital Assets BTC saklayıcısı olarak görev yapacak.
  • Invesco Galaxy Bitcoin ETF: Invesco, Galaxy Digital ile birlikte 22 Eylül 2021’de Invesco Galaxy Bitcoin ETF başvurusu yapmıştı. Ortak girişim, Bitcoin tarafından “fiziksel olarak destekleniyor” ve sponsor olarak Invesco Capital Management görev yapacak şekilde yeniden başvuruda bulundu.
  • Bitwise: Bitwise, ilk olarak Ekim 2021’de spot Bitcoin ETF başvurusunda bulundu, ancak SEC tarafından reddedildi. Varlık yöneticisi, başvurusunu Ağustos 2023’te tekrar yaptı.
  • GlobalX: Fon yöneticisi GlobalX, 2021 yılında bir dizi finansal devle birlikte spot Bitcoin ETF başvurusunda bulundu. Şirket, 2023 Ağustos ayında başvurusunu yeniden yaptı ve dokuzuncu başvuru sahibi oldu. Kurum, gözetim paylaşım ortağı olarak Coinbase’i adlandırdı.

  Grayscale’in son hukuki zaferi ve yeniden yapılan başvurular dikkate alındığında, Bloomberg’daki ETF analistleri spot Bitcoin ETF’sinin onaylanma olasılığını beklenenin üzerine çıkartarak yüzde 65’ten yüzde 75’e çıkarttılar.

  Beklenildiği gibi, SEC, yedi başvuru sahibinin tümüne kararını erteledi. Analistler, SEC’nin ETF hakkında kararını, son son tarihler yaklaştığında yani 2024 başlarında vermeyebileceğini tahmin ettiler.

  SEC neden önceki spot Bitcoin ETF’lerini reddetti?

  SEC, VanEck’in önceki spot Bitcoin ETF’sini reddederken, Bitcoin piyasasının ETF piyasa talebini sürdürecek kadar büyük veya olgun olmadığını iddia etti. Komisyon ayrıca fiyat dalgalanmasını ve yetersiz alım satım gözetimi seviyesini eleştirerek, piyasanın sahtekarlığa ve manipülasyona açık olabileceğini söyledi.

  Ancak, BlackRock’un girişi ile birlikte, pazar uzmanları artık spot Bitcoin ETF’sinin onaylanma olasılığının yüksek olduğuna inanmaya başlamışlardır. Spot ETF’nin onaylanmasını engelleyen önemli faktörlerden biri fonun doğasıdır. Bir vadeli işlem ETF’si, dijital varlığın kendisi yerine vadeli işlem sözleşmelerine dayanır, bu önemli bir ayrım olarak kabul edilir. Vadeli işlem piyasaları, piyasa manipülasyonunu önlemek için zaten ağır bir şekilde düzenlenmiştir, bu nedenle SEC’in bu tür ETF’leri onaylamasını daha kolay hale getirir.

  Spot ETF reddedilmelerinin temelinde, ihraççının, herhangi bir piyasa düzensizliği durumunda SEC’in ayrıntılı soruşturmalar yapabilmesini sağlayan yeterince büyük ve düzenlenmiş bir Bitcoin ile ilgili pazarla “gözetim paylaşma anlaşması”nı dahil etme gerekliliği bulunmaktadır. Bu tür anlaşmalar, SEC’in piyasa düzensizlikleri durumunda kapsamlı soruşturmalar yapabilmesini sağlamak için önemlidir.

  Bitfinex Alpha analistlerinden biri, spot Bitcoin ETF’lerinin reddedilmesinin arkasındaki temel endişelerden birinin, düzenleyicinin varlıkların güvenliği ve saklama durumunu sürekli olarak izleme yeteneği olduğunu söyledi. Ancak bunun gerçekleşmesi için, ABD’nin bu tür bir ETF sağlayıcısının bununla başa çıkmasına izin vermeden önce daha fazla düzenleyici ve yasal altyapıya ihtiyacı vardır.

  Analist ekledi: “Aksi takdirde, bir ETF’nin amacının (dijital varlık cüzdanları veya kripto borsalarıyla uğraşmamak) boşa çıkartılmış olurdu. Bu nedenle, spot Bitcoin ETF’lerinin SEC’in gözünde manipülasyon endişeleri taşımadığını söylemek doğru olmaz. ProShares Bitcoin ETF’nin 2018 tarihli reddi, bu noktayı açıklığa kavuşturuyor. Belgelerin literatürüne ilişkin başka bir endişe, bir spot ETF’nin tanıtılmasıyla getirilen hacmi işleyebilme yeteneğiydi.”

  SEC, alım satım mekanizmalarının dayanıklılığından endişe duymaktadır. Düzenleyici, CME ve Cboe gibi vadeli işlem borsalarını denetler ve herhangi bir vadeli işlem ETF’si yalnızca bu düzenlenmiş mekanlarda işlem yapabilir. SEC tarafından düzenlenen bir spot borsa yoktur.

  Ancak herkes SEC’in spot kripto ETF piyasasının güvenlik zayıflıkları hakkındaki varsayımlarını paylaşmıyor. Vadeli işlem odaklı bir hedge fonu olan Typhon’un kurucusu James Koutoulas, “Kripto vadeli işlemlerinin, takip hatası açısından spot piyasadan çok daha kötü olduğunu söyleyebilirim. Bir ABD düzenleyicisinin, küresel 12 haneli bir pazar üzerinde manipülasyonu önlemek için yeterli ‘gözetim’ sağlayabileceği fikri hayalperestçedir. Yani dürüst olmak gerekirse, muhtemelen CFTC’ye başvurmak yerine hesap verilebilirliği sürdürmeye gelir. Bir BTC ETF mükemmel olmayabilir ancak Gensler’in ailesiyle birlikte SBF [Sam Bankman-Fried] ile FTX’ten BTC almak kadar güvenlidir” dedi.

  Teknoloji altyapı şirketi Modulus’un CEO’su Richard Gardener ise, vadeli işlem ETF’lerinin uzun zamandır düzenleyiciler için daha kabul edilebilir olarak görüldüğünü ve bir spot ETF’nin onayı meselesinin ne zaman olduğu değil, ne zaman olduğu meselesi olduğunu söyledi.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.

  SON DAKİKA: Grayscale, Spot Ethereum ETF’si için Başvuru Yaptı! Tüm Detaylar!

  Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale Investments, Ethereum Trust fonunu spot Ethereum ETF'sine dönüştürmek için harekete geçti!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Ethereum 1700 Doların Üzerinde Kalmayı Başardı! Sırada Ne Var? Güncel ETH Fiyat Analizi!

  Ethereum fiyatı 1700 dolarlık kritik direncin üzerine tutunmakta başarılı oldu: ETH için bir sonraki direnç seviyesi kaç dolar? Güncel ETH analizi!

  2 Ekim Güncel Bitcoin Fiyat Analizi: BTC için Bir Sonraki Fiyat Hedefi Nedir?

  Bitcoin fiyatı Ekim ayının ilk haftasına yükseliş ile başladı: Bitcoin'in bir sonraki hedefi ne olacak? BTC'nin güncel destek ve direnç seviyeleri!

  1 Ekim Güncel Polygon (MATIC) Fiyat Analizi: MATIC Coin Yükseliş Rallisi mi Başlatıyor?

  Polygon (MATIC), son 24 saat içerisinde önemli bir direnç seviyesini aşarak yükselişe geçmiştir: MATIC coin yükseliş hareketini sürdürecek mi?

  1 Ekim Chainlink (LINK) Fiyat Analizi: LINK Coin Bu Desteğe Tutunamazsa Yükseliş Hareketi Sonlanabilir!

  Chainlink (LINK) son zamanlarda oluşturduğu yükseliş trendini bozmaya yakın görünüyor: Bu destek tutunamazsa LINK coin daha fazla düşebilir!

  OGN Kritik Direncin Üzerine Tutunamadı! Şimdi Ne Olacak? Güncel OGN Coin Analizi!

  Origin Protocol (OGN) son 24 saatte %20'den fazla artış göstermiş ve dikkatleri çekmeyi başarmıştır: OGN'nin yükselişe devam etmesi için bu direnci aşması gerekiyor!
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.